غریب آبادی: بازگشت به مذاکرات را رد نمی کنیم

به گزارش رپید دانلود، سفیر و نماینده دائم ایران در نشست شورای حکام آژانس با مثبت خواندن فضای حاکم بر نشست جاری شورای حکام، گفت که تهران بازگشت به مذاکرات هسته ای را رد نمی کند.

غریب آبادی: بازگشت به مذاکرات را رد نمی کنیم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، کاظم غریب آبادی کننده دائم جمهوری اسلامی ایران در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، بعدازظهر امروز (چهارشنبه)، جزئیاتی درباره موضع تهران در قبال بازگشت به مذاکرات هسته ای گفت.

کاظم غریب آبادی در گفت و گو با شبکه الجزیره گفت: ما بازگشت به مذاکرات را رد نمی کنیم؛ اما مذاکره را هم برای مذاکره نمی خواهیم.

کننده جمهوری اسلامی ایران در ادامه اظهاراتش اضافه کرد: فضای نشست شورای حکام آژانس به طور کلی مثبت است.

نشست شورای حکام روز دوشنبه هفته جاری آغاز شده و قرار است تا روز جمعه همین هفته ادامه پیدا کند.

پیش از آغاز نشست، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی شنبه شب در رأس هیأتی به منظور دیدار و گفت وگو با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران وارد تهران شد. او روز یکشنبه (21 شهریور ماه) با حضور در محل سازمان انرژی اتمی با محمد اسلامی دیدار و گفت و گو کرد که این دیدار 2 ساعت به طول انجامید.

مدیرکل آژانس پس از این دیدار، ضمن مثبت ارزیابی کردن آن، بر توسعه همکاری ایران و آژانس تأکید کرد و گفت که دوباره برای گفت وگوی سطح بالا با مقامات ایرانی به تهران می آید.

در بیانیه مشترک آژانس و ایران که بعد از این دیدار منتشر شد، ذکر شد که دو طرف، روح همکاری، اعتماد متقابل، اهمیت تداوم آن و همچنین ضرورت رسیدگی به موضوعات فیمابین در فضایی سازنده و منحصرا فنی را مورد یادآوری و تاکید مجدد قرار دادند.

در ادامه بیانیه مذکور همچنین نام شده بود: در چارچوب تعاملات و همکاری های موجود فیمابین، طرفین تصمیم گرفتند دیدارهای متقابل را در سطوح مرتبط تداوم دهند. به همین علت، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در حاشیه کنفرانس عمومی آژانس با مدیرکل دیدار خواهد کرد و مدیرکل هم در آینده نزدیک به تهران سفر خواهد کرد تا مشورت های سطح بالا با هدف تقویت همکاری های بین ایران و آژانس در حوزه های مختلف و بحث در خصوص موضوعات فعلی مورد علاقه متقابل، با دولت جمهوری اسلامی ایران داشته باشد

طبق این بیانیه، به بازرسان آژانس اجازه داده می شود تا نسبت به سرویس فنی تجهیزات نظارتی مشخص شده و جایگزینی کارت های حافظه آن ها که تحت مهر و موم مشترک در ایران نگهداری خواهند شد، اقدام کنند. چگونگی و زمان انجام این اقدام، مورد توافق دو طرف قرار گرفت.

پیش تر گزارش شده بود گروسی شرایط همکاری ایران با آژانس را در نشست بعدی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه خواهد کرد.

ایران و آژانس اتمی اسفندماه سال گذشته به توافقی برای ارائه دسترسی های داوطلبانه از سوی ایران به دو مکان مشخص شده و تسهیل فعالیت های راستی آزمایی آژانس دست یافتند. این توافق، یک بار قبل از منقضی شدن به مدت یک ماه و تا تاریخ سوم تیرماه تمدید شد اما ایران بعد از آن تاریخ، توافق مذکور را تمدید نکرد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید پروتکل الحاقی به این نهاد بین المللی اجازه دسترسی گسترده تر به اطلاعات و اماکن موجود در ایران را می دهد. سال گذشته مجلس شورای اسلامی ایران قانونی را به تصویب رساند که دولت را ملزم می کند در صورت عدم رفع تحریم ها علیه ایران بازرسی های آژانس اتمی در ایران را معلق کند.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 27 شهریور 1400 بروزرسانی: 27 شهریور 1400 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 1133

به "غریب آبادی: بازگشت به مذاکرات را رد نمی کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غریب آبادی: بازگشت به مذاکرات را رد نمی کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید