دیپلماسی چین در 2021؛ از مشارکت راهبردی با روسیه تا تکمیل پروژه یک کمربند یک جاده

به گزارش رپید دانلود، وزیر خارجه چین در ارائه گزارشی از دستاوردهای این کشور در سال 2021 به موضوعات مختلفی ازجمله موفقیت چین در عرصه دیپلماسی واکسن، توسعه همکاری با روسیه و عضویت ایران در سازمان شانگهای اشاره نمود.

دیپلماسی چین در 2021؛ از مشارکت راهبردی با روسیه تا تکمیل پروژه یک کمربند یک جاده

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وانگ یی، وزیر خارجه چین در تازه ترین سخنرانی خود به ارائه گزارشی از دستاوردهای چین در سال 2021 و اهداف این کشور در سال آینده میلادی پرداخت.

وزیر خارجه چین در بخش ابتدایی سخنان خود به تجربه بی سابقه این کشور و جهان با ویروس کرونا و راهبرد موثر این کشور در تقابل با این ویروس مرگبار و مسئولیت پذیری به عنوان یک کشور مهم اشاره نمود.

وزیر خارجه چین در رابطه با عملکرد این کشور در مقابله با کرونا گفت: چین در بین اولین کشورهایی بود که با فراوری واکسن کرونا آن را به یک کالای عمومی تبدیل کرد.

وانگ یی ادامه داد: ما به کشورهای درحال توسعه در زمانی که به کمک احتیاج داشتند کمک رساندیم. باتوجه به اینکه تنها 5 درصد از جمعیت کشورهای کم عایدی به طور کامل واکسینه شده اند، اختلاف واکسن بزرگترین مانع در انتها دادن به این پاندمی بوده است.

به گفته وانگ رئیس جمهور چین وعده اعطای یک میلیارد دوز واکسن کرونا دیگر به آفریقا را داده که 600 میلیون دوز آن به صورت اهدایی خواهد بود تا بدین ترتیب حمایتی از هدف واکسیناسیون 60 درصد از جمعیت این قاره باشد.

وی در بخش دیگری از صحبتهای خود به تقابل میان چندجانبه گرایی صحیح و غلط پرداخت و گفت که چین در این جهت سازمان ملل را به عنوان مرجعی برای ایجاد نظم در عرصه بین الملل به رسمیت می شناسد.

وزیر خارجه چین بعلاوه به انتظارات این کشور و روسیه برای توسعه همکاری های جامع راهبردی در عرصه نو اشاره نمود و گفت که روسای جمهور دو کشور بر توسعه روابط میان دو ملت تاکید دارند.

وانگ در ادامه سخنرانی خود به اهمیت توسعه روابط مالی چین با کشورهای دیگر و پروژه های مالی مد نظر این کشور ازجمله پروژه یک کمربند یک جاده اشاره نمود. وی حتی در بخشی از صحبت های خود گفت که سازمان همکاری شانگهای در بیستمین سالروز تاسیسش با عضویت ایران به عنوان یک عضو نو موافقت کرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 15 اسفند 1400 بروزرسانی: 15 اسفند 1400 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 1310

به "دیپلماسی چین در 2021؛ از مشارکت راهبردی با روسیه تا تکمیل پروژه یک کمربند یک جاده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیپلماسی چین در 2021؛ از مشارکت راهبردی با روسیه تا تکمیل پروژه یک کمربند یک جاده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید