شرکت های فناوری پیروز میدان نبرد با کرونا

به گزارش رپید دانلود، شروع به کار دولت تدبیر و امید را می توان شروع ماراتن 8ساله پیشرفت زیرساخت های ارتباطی دانست که پوشش صد درصدی ارتباطات تمامی شهرها و پوشش 95درصدی ارتباطات روستایی، توسعه هوش مصنوعی و تجارت الکترونیک و... بخش هایی از پیشرفت های حوزه فناوری را در کشور نشان می دهد.

شرکت های فناوری پیروز میدان نبرد با کرونا

گروه فناوری؛ پرش عظیم کشور به سوی انقلاب دیجیتال و گام نهادن در راه اقتصاد دانش بنیان، کسب درآمد و ثروت و توانمندی از دانش، خرد و فناوری نیروهای خلاق کشور در خلال دولت یازدهم و دوازدهم با برقراری خدمات ارتباطات پهن باند بر بستر موبایل فراهم شد و بتدریج با بالندگی شرکت های نوآور و استارتاپ ها و ترکیب نوآوری و خلاقیت با بقیه منابع کشور، با وجود تحریم ها، ایران توانمندتر از گذشته شد و در بحران کرونا نیز شرکت های فناوری به بازوهای توانمند دولت تبدیل شدند. رئیس جمهوری در نشست با مدیران عرصه فناوری اطلاعات و دانش بنیان ها که در نخستین روز از ماه مبارک رمضان با رعایت پروتکل های بهداشتی به صورت حضوری محدود و ارتباط ویدئو کنفرانسی برگزار گردید در جریان پیشرفت و همچنین مسائل فعالان این حوزه نهاده شد.

لمس انقلاب دیجیتال در دوران کرونا

رئیس جمهوری در نشست با مدیران عرصه فناوری اطلاعات و دانش بنیان ها با اشاره به اینکه شیوع کرونا به شکل کاملاً ملموسی ضرورت گسترش دولت الکترونیک را بر همگان آشکار کرد، گفت: انقلابی که در 8 سال گذشته رخ داد در دوران کرونا بخوبی لمس شد. شیوع کرونا باعث شد در اطمینانی که درباره حفظ سلامت بشر در 100 سال گذشته ایجاد شده بود، اختلال به وجود آید و حالا باید برای جهانی پساکرونا برنامه ریزی کنیم.

حسن روحانی توضیح داد: اگر شرکت های دانش بنیان بر بستر گسترش پهن باند ایجاد نشده بودند و اینچنین تعداد و فعالیت آنها افزایش و توسعه نیافته بود، در شرایطی مثل ماه های شروعین شیوع جهانی کرونا که هر کشوری فقط به شهفرایندان خود می اندیشید و بر سر ماسک در جهان غوغایی به راه افتاده بود، چگونه می خواستیم با این ویروس خطرناک روبرو شویم؟

رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه انقلاب ارتباطی برای سلامت مردم، مبارزه با فساد، گسترش علم و دانش و مهارت، رفاه عمومی و رشد کسب و کار مردم ضروری بود، اعلام کرد: اینکه اولین ملاقات خود در ماه مبارک رمضان را به میزبانی از فعالان عرصه ارتباطات و مدیران شرکت های دانش بنیان اختصاص دادیم، برای این بود که مردم بدانند این شرکت ها بخصوص در دوران شیوع کرونا چه خدمات عظیمی به کشور و جامعه ارائه کردند.وی با اشاره به اینکه در شروع راه ایجاد تحول عظیم ارتباطاتی در کشور در سال 93 اتفاق نظر وجود نداشت، اضافه نمود: عده ای نگران مخاطرات ورود به این فضای جدید بودند و حتی می گفتند که زیان آن از فوایدش بیشتر است، اما دولت با درک صحیح از ضرورت این انقلاب عظیم، عزم خود را برای ایجاد آن جزم کرد.

پهنای باند دغدغه عظیم دولت

در زمان شروع به کار دولت یازدهم یکی از دغدغه های اصلی رئیس جمهوری منتخب، رشد شرایط پهنای باند در کشور بود به گونه ای که حسن روحانی بارها از شرایط پهنای باند ابراز نارضایتی کرد و از وزارت ارتباطات خواهان توسعه این فناوری و همچنین دستیابی به نسل 3و 4 برای منازل و تجارتخانه ها و موبایل های کاربران شد. حالا در ماه های سرانجامی عمر دولت دوازدهم، حسن بولوردی ازاپراتور دوم(ایرانسل) که به نمایندگی از اپراتورهای تلفن همراه در این جلسه حضور داشت مهر تأییدی بر رشد توسعه آی سی تی کشور می زند و از افزایش ضریب نفوذ تلفن همراه در کشور از 80درصد در سال 92 به 152درصد در سرانجام 99 خبر می دهد.

به گفته وی، طی این مدت تعداد مشترکین تلفن همراه نیز در کشور با رشد بیش از 99درصدی از 64میلیون نفر به بیش از 127میلیون مشترک رسیده است. در طول عمر دولت یازدهم و دوازدهم شاهد افزایش سطح پوشش جاده های اصلی، فرعی و ریلی کشور از 71 به 94درصد بوده ایم و از نگاه وی، افزایش تعداد سایت های نسل دوم تلفن همراه از 32هزار سایت به بیش از 55هزار سایت و وجود بیش از 42هزار سایت نسل 3 و 41هزار سایت نسل 4 در کشور از دیگر شاخص های پیشرفت حوزه ارتباطات در دولت تدبیر و امید به شمار می رود.

توسعه پهن باند در کشور البته با مخالفت هایی نیز همراه بود تا آنجا که رئیس جمهوری در مقطعی به دفاع تمام قد از وزیر جوان ارتباطات که به دلیل همین توسعه، مورد هجمه نهاده شده بود، پرداخت و تأکید کرد که آذری جهرمی و همچنین وزیر سابق ارتباطات(دکتر واعظی) کار عظیمی نموده اند. روحانی، پهنای باند را یک افتخار برای کشور دانست و یادآور شد کسی را برای پهنای باند نمی توانند محاکمه نمایند. اگر می خواهید محاکمه کنید مرا محاکمه کنید چراکه این کار با دستور مستقیم من صورت گرفته است؛ پهن باند را می توان نهالی 8ساله دانست که امروز به ثمر رسیده چراکه طبق آمار، امروز تعداد کاربران شبکه دیتای پهن باند کشور به بیش از 78میلیون کاربر رسیده و مصرف متوسط شبکه دیتای پهن باند کشور نیز به بیش از 26پتابایت در روز افزایش پیدا نموده است. ورود و راه اندازی تکنولوژی5G در کشور نیز به اول مرداد 99 و همکاری وزارت ارتباطات با شرکت ایرانسل بازمی گردد و اکنون در مرحله توسعه واقع شده است.

سنگ اندازی های مخابرات

یکی از توانمندی های دولت های یازدهم و دوازدهم را می توان توجه ویژه به بخش خصوصی و یاری به رشد آنها دانست هرچند همچنان این شرکت ها با مسائل مختلف دست و پنجه نرم می نمایند. شاتل یکی از این شرکت هاست که محمدحسن شانه ساز رئیس هیأت مدیره آن از دوبرابر شدن تعداد پورت های این شرکت در سال 99 و رسیدن به یک میلیون پورت اطلاع داد. طبق آمار وی، میزان پهنای باند ارائه شده توسط این شرکت نیز که در سال 92 حدود 12گیگ بوده درسال 1400 به 300 گیگ رسیده که نشان از رشد 25 برابری دارد.وی ضریب دسترسی شبکه این شرکت را نیز 99.6درصد اعلام می نماید و البته یادآور می گردد درحالی که هدفگذاری دولت، ایجاد 5میلیون پورت VDSL(تکنولوژی که سرعت اینترنت خانگی را حدود 14برابر می نماید) بود و شاتل 40درصد آن را تعهد نموده بود اما به دلیل همکاری نکردن مخابرات، این فرایند چندان رضایتبخش نیست. شانه ساز اعتقاد دارد انقلابی که در سال 93 بعد از دستور رئیس جمهوری برای توسعه 3Gو 4G رخ داد باید در شبکه ثابت هم جاری گردد ولی به دلیل وابستگی به زیرساخت های شرکت مخابرات ایران، آنجا که این شرکت باید از فیبر یا شبکه مسی آنها استفاده کند با مشکل جدی روبرو می گردد. ازنگاه شانه ساز، موج درخواست پشت در مخابرات متوقف شده و نه سرمایه گذاری مؤثری در این شرکت انجام می گردد و نه اجازه سرمایه گذاری به بخش خصوصی داده می گردد که در این زمینه ورود کند.

نجات جان 72هزار بیمار کرونایی با فناوری

شیوع کرونا یکی از میدان هایی بود که ضرورت وجود شرکت های فناوری را بیش از پیش تعیین کرد.علیرضا بهفر مقدم مدیرعامل شرکت احیادرمان پیشرفت، فراورینماینده ونتیلاتور، ماشین بیهوشی و دستگاه های سیتی اسکن هم در این نشست یادآور شد از روز اول اپیدمی کرونا کنار دولت و وزارت بهداشت بودیم و با تجربه 10ساله در فراوری ونتیلاتور، توان خود را 6برابر کردیم تاجایی که امروز 2هزار و 400 دستگاه ونتیلاتور تحویل بیمارستان ها داده ایم و این مهم جز با حمایت دکتر ستاری و وحدت در صندوق نوآوری و شکوفایی که بسرعت سرمایه در گردش ما را تأمین کردند، اتفاق نمی افتاد. این امر نشان می دهد که توان اقتصادی و عملیاتی صندوق تا چه حد می تواند در بزنگاه ها به داد کشور برسد. اگر این دانش و تکنولوژی نبود باید 100میلیون یورو بابت آن هزینه می کردیم و در آن موقع اصلاً کشوری به ما دستگاهی را تحویل نمی داد. به اعتقاد وی امروزه ثروت، ذخایر زیرزمینی نیست بلکه دانش و تکنولوژی است که به عنوان ثروت محسوب می گردد اگر هریک از 2400 دستگاه ونتیلاتور که در سال گذشته فراوری شد فقط به 30 نفر خدمات داده باشد امروز 72هزار شهفرایند ما از این خدمات استفاده نموده اند. امروزه همانقدر که توان دفاعی برای کشور اهمیت دارد توان علمی و تکنولوژی هم می تواند به تیم دولت در چانه زنی ها یاری کند.

لزوم تشکیل هلدینگ های عظیم

تاکسی های آنلاین از استارتاپ های پیروزی محسوب می شوند که در چندسال گذشته خوش درخشیده و ازسوی مردم کاملاً پذیرفته شده اند. میلاد منشی پور از بنیانگذاران گروه تپسی با اشاره به فعالیت رسمی یک میلیون و 400هزار راننده، هزار پرسنل مستقیم و 15میلیون کاربر و در 14استان کشور، تپسی را به عنوان نخستین شرکت استارتاپی معرفی کرد که در زمستان سال گذشته توانست پذیرش قطعی ورود به بازار بورس را دریافت کند.منشی پور اعتقاد دارد باید همچون کشورهای پیروز، تعداد محدودی هلدینگ عملیاتی تشکیل گردد تا مثل موتور محرکه، شرکت های دیگر را دنبال خود بکشاند و هزینه ها را کاهش دهد همان طور که 80درصد اکوسیستم استارتاپی چین، ذیل هلدینگ های عملیاتی تنسنت، علی بابا و بایت دنس هستند و این یونیکورن های بخش خصوصی را که عملاً به سرمایه ملی چین تبدیل شده ، مدیریت می نمایند. به اعتقاد وی تعدد استارتاپ ها اتفاق خوبی بوده ولی برای داشتن سهم قابل توجهی در GDP و ورود به صادرات این خدمات یا محصولات، احتیاج به این اتفاق داریم. ازنگاه وی، استارتاپ ها نباید از محل یاری های دولتی و تسهیلات بانکی رشد نمایند و بازار سرمایه اهمیت دارد.

یک شبکه اجتماعی و پلتفرم فروش

پلتفرم های فروش کالا نیز در دوره 8ساله دولت تدبیر و امید تغییراتی جدی در نحوه خرید و فروش در کشور ایجاد نموده اند که باسلام یکی از نمونه های پیروز آن است.باسلام، ترکیبی از بازارآنلاین است که امکان خرید و فروش را به وجود می آورد و یک شبکه اجتماعی است که امکان تعامل را برای آنها به وجود می آورد و با اقبال مناسبی ازسوی مردم روبه رو است. رضاآقایاری به نمایندگی از تیم شرکتباسلام از ارائه محصولات 80هزار کسب و کار مختلف از هزار نقطه جغرافیایی کشور بر بستر این پلتفرم خبر می دهد و می گوید: باسلام زیرساخت لجستیکی و عملیاتی ندارد و کلاً یک تیم نرم افزاری است که ظرفیت ها را به همدیگر متصل می نماید و این آدم ها هستند که داشته هایشان را با هم به اشتراک می گذارند، مواد اولیه تأمین می نمایند و حتی با همدیگر خدمات تبادل می نمایند.

به اعتقاد وی، پلتفرم هایی شبیه باسلام علاوه بر راهنمایی قیمت ها به سمت کاهشی شدن، جریان معکوس مهاجرت یعنی انتقال کالاها و محصولات از شهرهای کوچک به شهرهای عظیم و رسیدن پول نقد به دست کشاورز و فراورینماینده در شهرهای کوچک را رقم می زنند. آرمان این تیم، ایجاد یک پلتفرم و اکوسیستم عظیم برای کسب و کارهای کوچک کشور و منطقه بر اساس ظرفیت خود مردم است. آقایاری با تشکر از فعالیت های معاونت علمی، وزارت ارتباطات، صندوق نوآوری و شکوفایی جریان اولیه استارتاپی و کارآفرینی در کشور، اعتقاد دارد حالا دیگر چالش اصلی بحث تأمین اقتصادی در مقیاس عظیم است تا این استارتاپ ها مقیاس عظیمتری بگیرند و وارد رقابت های بین المللی شوند.

فناوری برتر قرن بیست و یکم

زیست فناوری را فناوری برتر قرن بیست و یکم می دانند که می تواند جایگزین بخشی از درآمد در حوزه نفت باشد و کشور ما نیز در این زمینه گام هایی برداشته است.الهه پورفخرایی رئیس هیأت مدیره شرکت ویستاژن آنزیم، حوزه زیست فناوری را دارای ارزش اضافه نموده بالایی می داند که ارزبری آن در بحث توسعه کم است چراکه کارخانه شما یک میکروارگانیسم با هزینه های پایین و دوستدار محیط زیست است و جهان به این سمت می رود.

به اعتقاد وی در دولت تدبیر و امید به این موضوع توجه و ساختارهایی ایجاد شده ولی بودجه ها دردست افراد محدودی نهاده شده که سبب شده سهم حوزه های بیوتکنولوژیک کم گردد. به گفته وی در حوزه بیوتکنولوژی دارویی پیشرفت خوبی داشتیم ولی در حوزه بیوتکنولوژی صنعتی هنوز راه درازی داریم و باید سرمایه گذاری بیشتری گردد. وی یادآور شد: کوشش ما فراوری محصولات باارزش برای حل مسائل صنعت است بویژه در حوزه بیوتکنولوژی و صندوق نوآوری و شکوفایی یکی از افتخارات دولت تدبیر و امید است که در این سال ها خیلی به شرکت های دانش بنیان یاری نموده اند.

ورود به بازارهای جهـانی با شتاب دهنده ها

شتاب دهنده ها مرکز زایش و شکل گیری شرکت های دانش بنیان در اکوسیستم هستند و نقش مهمی در حمایت از استارتاپ ها دارند. شتاب دهنده آبان یکی از این مراکز است که به گفته موسی الرضا ابوچناری مدیرعامل این گروه ازسال 94 تا به امروز با یاری معاونت علمی ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی 30 شرکت استارتاپ را حمایت نموده و 12 محصول دانش بنیان و های تک را وارد صنایع نفت و گاز و پتروشیمی به عنوان صنایع کلیدی کشور نموده است. شرکت های ذیل شتاب دهنده چندسال گذشته بالغ بر 40میلیون دلار صرفه جویی ارزی داشتند و اکنون 200 نخبه از دانشگاه های برتر در این شتاب دهنده درحال کار روی طرح های خود هستند و در واقع با این حرکت، بازگشت نخبگان رخ داده است. به گفته ابوچناری یکی ازمسائل صنایع عظیم، حوزه آب است که درحال حاضر شتاب دهنده آبان، 12 شرکت دانش بنیان در این حوزه ایجاد نموده و قرار است تا 4سال آینده به عدد 40 برسد. وی یادآور شده که استراتژی این شتاب دهنده، ورود به بازارهای جهانی است همان طور که در3سال گذشته 4شرکت دانش بنیان زیرمجموعه این شتاب دهنده، به بازارهای جهانی وارد شده و به رقابت با شرکت های عظیم پرداخته اند.

جذب نخبه های خارج از کشور

حمیدرضا ربیعی رئیس پژوهشکده فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف نیز که در زمینه زیست بوم نوآوری فناوری اطلاعات هوش مصنوعی فعالیت دارد، سال 92 تا 1400 رابا جهش خوبی همراه می داند و می افزاید:ما در دانشگاه مراکز نوآوری و آزمایشگاه های متعددی داریم ولی با حمایت هایی که از 92 تا به امروز ازسوی مجموعه دولت صورت گرفته، اکنون بیش از 250نفر از نخبگان داخل و خارج کشور را در تیم خود داریم(تقریباً 40نفر خارج از کشور) و 20 فناوری در سطح ملی و جهانی ارائه داده ایم.

وی نیز به لزوم ایجاد چند یونیکورن عظیم با رگولاتوری مناسب و البته بدون انحصار اعتقاد دارد و البته معتقد است که در کشور به توسعه منابع انسانی توجه چندانی نمی گردد و بااینکه به لحاظ مدارک تحصیلی خوب رشد نموده ایم اما در زمینه توسعه منابع انسانی دارای مهارت در کشور ضعف بسیاری داریم که باید یک راه حل اصولی برای آن تدوین گردد.

وی با اشاره به فروش حدود 180میلیارد تومانی در 3سال گذشته به دلیل حمایت های درستی که صورت گرفته است، گفت: درحال حاضر پلتفرم ابری ما با نام ابرتو با ایرانسل کار می نماید و با شاتل و فناپ نیز همکاری هایی داریم. در زمینه دستیار دیجیتال و تحلیل هوشمند داده ها نیز کارهای بسیار ارزنده ای صورت گرفته است. درزمینه دستگاه چاپ سه بعدی بایو نیز رشد داشته ایم و هفته پیش دو دستگاه به نیوزیلند صادر کردیم و بخوبی کار جلو می رود.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 2 خرداد 1400 بروزرسانی: 2 خرداد 1400 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 958

به "شرکت های فناوری پیروز میدان نبرد با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرکت های فناوری پیروز میدان نبرد با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید