2 سناریو درباره مسمومیت رهبر اپوزیسیون روسیه، دلایل رشد مخالفان دولتی در سرزمین تزار

به گزارش رپید دانلود، ایلنا نوشت: تحلیلگر مسائل روسیه گفت که فاصله دریافت مردم از دولت روسیه و افت مقبولیت رئیس جمهوری این کشور موجب شده تا رهبر اپوزیسیون، هم در داخل روسیه و هم در خارج از خاک این کشور هواداران زیادی را به دور خود جمع کند.

2 سناریو درباره مسمومیت رهبر اپوزیسیون روسیه، دلایل رشد مخالفان دولتی در سرزمین تزار

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

قاسم مومنی تحلیلگر مسائل روسیه در تشریح دلایل مسمومیت رهبر اپوزیسیون روسیه و انتقال او به آلمان در گفت وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: اگر به تاریخچه فعالیت اپوزیسیون ها و مخالفان در دولت ها نگاه کنیم، به وضوح می بینیم که تمامی ساختارهای سیاسی به دنبال آن هستند تا براساس منافع خود، مخالفانشان را حذف نمایند. روش دیگری که از گذشته در تمام جهان مرسوم بوده تبعید مخالفان است؛ به گونه ای که در بسیاری از کشورها از دهه ها پیش تا به امروز شاهد تبعید مقام های مختلف یا شخصیت های مخالف نظام وقت به جغرافیاهای دورافتاده و معین بودیم. در حالت کنونی هم حذف مخالفان یا تبعید آنها برای آرام کردن جو داخلی کشورها مورد استفاده قرار می گیرد که نمونه تازه آن را می توانیم در روسیه ببینیم. براساس سوابق و داده های تاریخی، از زمان بوریس یلتسین تا امروز که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه را در اختیار دارد، شاهد حذف مخالفان زیادی در داخل و خارج از خاک مسکو بوده ایم. حذف این مخالفان از گذشته تا به امروز یا به صورت ترور مستقیم انجام شده یا اینکه در تصادف ها از صحنه روزگار محو شدند.

وی ادامه داد: نمونه دیگری ازاین حذف های فیزیکی را در اوکراین شاهد بودیم. پس از انقلاب 2014 در اوکراین و الحاق جزیره کریمه به خاک روسیه، خبرنگاران بسیار زیادی در اوکراین و حتی در روسیه به مخالفت با این اقدام دولت مسکو پرداختند و به همین دلیل بسیاری از آنها توسط سرویس اطلاعاتی روسیه یا عوامل آنها حذف شدند. با گذر از این تاریخچه کوتاه، اگر به پفراینده مسمومیت الکسی ناوالنی نگاه کنیم، شاید تا حدودی به صورت راحت تر بتوانیم آن را مورد تحلیل قرار دهیم. اصل مسأله این است که ناوالنی از سال ها پیش به عنوان مخالف درجه یک پوتین و رهبر اپوزیسیون روسیه فعالیت خود را آغاز کرد و این فرایند تا همین امروز هم ادامه دارد. یکی از دلایل رشد ناوالنی در روسیه، تضعیف چهره پوتین و خاستگاه او در میان مردم روسیه است.

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: بسیاری از تحلیلگران داخلی و خارجی روسیه معتقدند که فرایند فعالیت رئیس جمهوری این کشور و تیم او در بعضی از پفراینده ها بسیار تند و خودخواهانه بوده است و به همین دلیل طیفی از نخبگان و حتی عوام در این کشور از پوتین فاصله گرفته اند. این در حالی است که مدل برخورد با مخالفان در روسیه به صورتی بوده که آنها به دلیل ترس از بازخورد دولت، یا انتقاد نمی نمایند و به کنار می نشینند یا علناً مقابل کرملین می ایستند. طیف عظیمی از مردم روسیه دچار یک بی اعتنایی شده اند و برایشان مهم نیست که چه اتفاقی در خاک کشورشان می افتد. این موضوع بدون تردید برای ساختار فعلی روسیه و شخص پوتین خطرناک خواهد بود. در این فضا شخصی مانند ناوالنی بهترین مولفه ها را برای رشد خود در دست دارد و این فرایند موجب شده تا او، هم در داخل روسیه و هم در خارج از خاک این کشور هواداران زیادی را به دور خود جمع کند.

مومنی اضافه نمود: این وقایع در حالی اتفاق می افتد که تظاهرات ها در شهرهای مختلف روسیه افزایش پیدا نموده و صداها آرام آرام بلند می گردد. نمونه این مسأله را می توان در قیام معترضان شهر خاباروفسک مشاهده کرد که همچنان به قوت ادامه دارد. به همین دلیل من معتقدم دولت روسیه نگران واکنش های خارجی به سخنان ناوالنی و فعالیت های آن در داخل مسکو است و به همین دلیل این نگرانی تا جایی پیش رفت که چند روز پیش خبر مسمومیت او منتشر شد. در اخباری که طی این چند روز اخیر در خروجی رسانه ها قرار گرفته، اعلام شده است که ناوالنی پس از نوشیدن چای خود دچار مسمومیت شده و همین موضوع انگشت اتهام را به سمت کرملین جهت دهی کرد. به رغم اینکه دولت روسیه مسمومیت او توسط عوامل دولتی را تکذیب کرد اما همچنان کشورهای زیادی از جمله بریتانیا معتقدند صفر تا صد این سناریو متعلق به مسکو بوده و دولت روسیه قصد ترور ناوالنی را داشته است.

وی توضیح داد: اینکه دقیقاً چه کسی این اقدام را انجام داده، معین نیست اما من معتقدم که دو حالت بیشتر وجود ندارد؛ یا دولت روسیه قصد ترور ناوالنی را داشته است یا اینکه مخالفان داخلی و خارجی دولت روسیه به دنبال حذف او بودند تا تقصیر را به گردن کرملین بیندازند و یک بهانه حقوق بشری برای حمله به پوتین و تیمش دست و پا نمایند. اینکه مقام های دولت روسیه برای ناوالنی آرزوی سلامتی می نمایند یک موضوع کاملاً طبیعی و یک موضوع سیاسی به حساب می آید، اما باید متوجه باشیم که روس ها برای فروکش کردن اوضاع، پس از مسمومیت ناوالنی با این سناریو سعی کردند تا او را به آلمان منتقل نمایند. دلیل این مسأله هم کاملاً معین است؛ روسیه به دنبال آن است تا با منتقل کردن ناوالنی به برلین، تهدید را از داخل کشور به خارج منتقل کند و حالا باید دید که به غیر از آمریکا و بریتانیا، کدامیک از کشورهای اروپایی از او حمایت می نمایند.

این تحلیلگر حوزه قفقاز عنوان نمود: اینکه چرا ناوالنی به آلمان منتقل شد و مثلاً به بریتانیا یا سایر کشورهای قاره سبز انتقال داده نشد، ریشه در یک سابقه تاریخی دارد. روس ها حدود 50 تا 60 سال در آلمان نفوذ قوی و خوبی داشتند و از سوی دیگر در دوران جنگ سرد، بریتانیا و آمریکا به عنوان دو هدف اصلی و قوی مسکو به حساب می آمدند که هنوز هم این رقابت به قوت خود باقی است. به همین دلیل احساس می کنم مسکو ترجیح می دهد که ناوالنی در برلین باشد؛ چراکه او در روسیه یک تهدید بالفعل به حساب می آید. شکی وجود ندارد که مسکو، ناوالنی را ممنوع الورود خواهد نمود و به او اجازه وارد شدن به خاک روسیه را نمی دهد.بدین جهت محتمل است که آنها ناوالنی را در آلمان نگه دارند تا بعد از مدتی آن را به عنوان یک مهره فرسوده به افکار داخلی و خارجی معرفی نمایند؛ چراکه پفراینده ناوالنی و انتقال او به آلمان و ماجراهایی که پس از این شاهد خواهیم بود، یک جنگ سیاسی- اطلاعاتی تمام عیار است.

وی در سرانجام اعلام کرد: معتقدم که بریتانیا، لهستان و آمریکا از او حمایت خواهند کرد اما باید توجه داشت که آنچه ناوالنی را مهم می نماید مقبولیت او در خارج و کمرنگ شدن مقبولیت پوتین در داخل است. شاید بتوانیم او را یک مهره مناسب برای غرب و دشمنان روسیه بدانیم اما مدل بهره برداری از آن در آینده معین خواهد شد. به همین جهت فعلا دولت روسیه مایل است تا او در خارج از خاک خود مشغول سمپاشی و مبارزه با مسکو باشد تا در داخل. اینکه آیا ناوالنی در آینده حذف فیزیکی خواهد شد یا خیر، طبیعتا موضوعی است که می تواند مطلوب و دلخواه مسکو و حتی دشمنان روسیه باشد اما به دلیل گسترش مخالفان دولتی در روسیه و افزایش هواداران ناوالنی و اینکه پوتین به دنبال ایجاد اصلاحات برای ادامه حضورش در کرملین است، فکر نمی کنم که روس ها به زودی دست به ترور او بزنند. احتمال دیگر این است که روس ها می توانند از او در یک سناریوی مهندسی شده سیاسی- امنیتی به نفع خود استفاده نمایند تا بتوانند اذهان عمومی را از داخل به سمت خارج راهنمایی نمایند. بعضی هم معتقدند که آمریکا از او به صورت تمام قد حمایت خواهد نمود اما موضوع اینجاست که سازمان سیا به چشم تردید به او نگاه می نماید و حتی ممکن است از او به عنوان مهره مسکو در اروپا نام ببرند. به همین جهت باید منتظر تبعات فعالیت ناوالنی در آلمان علیه مسکو باشیم.

2323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 17 مهر 1399 بروزرسانی: 17 مهر 1399 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 509

به "2 سناریو درباره مسمومیت رهبر اپوزیسیون روسیه، دلایل رشد مخالفان دولتی در سرزمین تزار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 سناریو درباره مسمومیت رهبر اپوزیسیون روسیه، دلایل رشد مخالفان دولتی در سرزمین تزار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید