گفتگوی ولیعهد ابوظبی و ماکرون درباره حمایت از طرح مصر برای لیبی

به گزارش رپید دانلود، ولیعهد ابوظبی از توافق خود با رییس جمهوری فرانسه برای حمایت از طرح قاهره درباره بحران لیبی اطلاع داد.

گفتگوی ولیعهد ابوظبی و ماکرون درباره حمایت از طرح مصر برای لیبی

به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی در پیامی توییتری نوشت: تماس تلفنی امانوئل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه فرصت مهمی بود که در آن درباره همکاری های استراتژیک دو کشور و راه های توسعه آن گفت وگو کردیم. ما درباره اهمیت کوشش مشترک برای حل مسالمت آمیز بحران های منطقه به ویژه حمایت از طرح قاهره برای بحران لیبی به توافق رسیدیم.

خبرگزاری رسمی امارات (وام) گزارش داد، بن زاید در تماس تلفنی ای که از طرف ماکرون برقرار شد، به آنالیز راه های حمایت از روابط دوجانبه و تقویت همکاری های استراتژیک موجود میان دو کشور در تمامی سطوح پرداخت. همچنین دو طرف درباره مسائل منطقه و دنیا به گفتگو پرداخته و تحولات منطقه خلیج فارس، خاورمیانه، دریای مدیترانه و آخرین تحولات بحران های منطقه به ویژه بحران لیبی را مورد آنالیز قرار داده اند.

به گزارش وام، در این تماس تلفنی درباره بحران کرونا و آخرین اخبار مربوط به آن در دو کشور و دنیا و کوشش ها برای مقابله با آن و مهار پیامدهای آن در زمینه های مختلف گفت وگو شد.

همچنین دو طرف در این گفت وگو بر اهمیت همکاری برای حل بحران های منطقه از راه گفت وگو و به صورت مسالمت آمیز تاکید نموده و حمایت خود را از طرح مصر برای خاتمه دادن به درگیری نظامی در لیبی اعلام نموده و بر لزوم برقراری آتش بس فوری و همه جانبه، بازگشت به فرایند سیاسی، اجرای نتایج کنفرانس برلین و قطعنامه های سازمان ملل در این رابطه که وحدت لیبی را حفظ نموده و از منابع و ثروت های آن حمایت می نماید، تاکید نمودند.

بن زاید و ماکرون در ادامه از سرگیری گفت وگو میان دو طرف درگیر در لیبی در چارچوب کمیته نظامی مشترک را اقدامی مثبت خوانده و از آن حمایت کردند.

رییس جمهوری فرانسه در تماس تلفنی با عبدالفتاح سیسی، همتای مصری خود حمایت پاریس از طرح قاهره برای لیبی را خاطرنشان کرد.

ماکرون در این تماس تلفنی با تاکید بر اهمیت همکاری برای اجرای فرایند سیاسی به عنوان تنها راه چاره برای بحران لیبی به ویژه همسو با قطعنامه های سازمان ملل و اقدامات بین المللی، از کوشش های مصر برای حل این بحران و بازگرداندن صلح به لیبی تقدیر کرد.

سیسی و ماکرون در این تماس تلفنی درباره ادامه هماهنگی های دو کشور جهت اجرای بندهای طرح قاهره به ویژه حمایت از ارتش ملی لیبی در مبارزه با تروریسم و گروه های مسلح تاکید نمود.

سیسی نیز در این گفت وگو تاکید نمود: طرح قاهره، شامل اجرای آتش بس از دوشنبه هشتم ژوئن و اقدام طرف های خارجی به بیرون کردن مزدوران و انحلال گروه های شبه نظامی و تحویل سلاح هایشان و در ادامه تکمیل کار کمیته نظامی لیبی است.

رییس جمهوری مصر، هدف از طرح ملی پیشنهادی کشورش برای بحران لیبی را تضمین حضور نمایندگان هر سه اقلیم لیبی در شورای ریاستی که از سوی مردم و تحت نظارت سازمان ملل انتخاب می شوند، خاطرنشان کرد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 390

به "گفتگوی ولیعهد ابوظبی و ماکرون درباره حمایت از طرح مصر برای لیبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفتگوی ولیعهد ابوظبی و ماکرون درباره حمایت از طرح مصر برای لیبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید