آیا جنگ جهانی در راه است؟

به گزارش رپید دانلود، نورنیوز نوشت: اگر ترامپ نخواهد با چین به سازش برسد جهتی جز نزدیک شدن به اروپا و برقراری موازنه و ایجاد جبهه قوی جهانی ندارد. بسیار روشن است که انتخاب این جهت با توجه به رویکرد فعلی ترامپ در قبال اروپای واحد نیز کم هزینه تر از سازش با چین نیست چرا که اختلافات شدید میان اروپا و آمریکا مسائلی نیست که به سادگی قابل حل باشد.

آیا جنگ جهانی در راه است؟

شرایط سیاسی، اقتصادی و امنیتی جهان تا پیش از شروع بحران کرونا به گونه ای پیش رفته بود که تقابل آمریکا و چین به سطح نگران کننده ای رسیده بود، با این حال خویشتن داری و ضریب بازدارندگی دو طرف تا حدود زیادی فضا را در حوزه نرم حفظ کرد و از رسیدن به رویارویی سخت بازداشت.

بعد از شیوع کرونا اما؛ ماجرا به شکل دیگری رقم خورد و آمریکا با سوء مدیریت در این بحران زیان های بسکمک را به ویژه در حوزه اقتصادی و اشتغال متحمل شد. بر این اساس، سوال اصلی در شرایط کنونی این است که سرانجام این تقابل چه خواهد شد و آیا این جدال بزرگ به رویارویی سخت خواهد انجامید یا خیر؟

به نظر می رسد که ترامپ و آمریکا دست کم به دو جهت تا دو سال آینده از چین در عرصه مناسبات بین المللی و نقش آفرینی جهانی عقب خواهند بود.

اول اینکه؛ چین پیروز شد با مهار شیوع کرونا ضمن حفظ شرایط با ثبات در این کشور اثرات اجتماعی و روانی اپیدمی را هم مدیریت کند در حالی که این مسئله در آمریکا به سمت یک بحران اجتماعی پیش رفته است.

دوم اینکه؛ در بحث اقتصادی نیز که آسیب پذیرترین حوزه ناشی از شیوع کرونا بوده است چین تقریباً به شرایط مناسب قبلی بازگشته و پیروز شده ضمن ترمیم 50 درصدی افت ناشی از کرونا، رشد اقتصادی این کشور را به حدود 4 درصد برساند.

آمریکا در هر دو بخش (شیوع کرونا و افول اقتصادی) همچنان در شرایط بحرانی است و اثرات اجتماعی و سیاسی این فرایند هم هر روز بیش از گذشته بروز و ظهور می کند.

علاوه بر این موضوع قتل جورج فلوید و اوج گیری اعتراضات ضد نژادپرستی با توجه به در پیش بودن موضوع انتخابات ریاست جمهوری امریکا و افزایش شدید رقابت های حزبی نیز به شرایط ناپایدار سیاسی در این کشور ضریب افزایشی داده است.

در چنین شرایطی اعتراضات اجتماعی اخیر که تقریبا به سراسر آمریکا سرایت نموده و باعث اعلام شرایط فوق العاده در بسکمک از مناطق این کشور شده نیز به عنوان یک شگفتی، حاکمان کاخ سفید را در معرض شرایط بسیار سختی قرار داده است.

درگیرشدن ترامپ با سازمان های بین المللی و به ویژه سازمان جهانی بهداشت از یک سو و همکاری نزدیک چین با این سازمان ها و کمک سخاوت مندانه پکن به کشورهای درگیر با شیوع کرونا در سراسر جهان به نوعی موحب تضعیف بیشتر موضع جهانی آمریکا در برابر چین شده است.

نکته آنکه؛ مهمترین اولویت ترامپ در شرایط کنونی پیروزیت در انتخابات ریاست جمهوری است و برای تحقق این مهم حاضر است به هر اقدامی دست بزند.

ترامپ برای پیروزیت در انتخابات پیش رو راهی جز ترمیم شرایط اقتصادی و مانور بر روی تنها دستاورد ریاست جمهوری اش که اکنون در معرض نابودی است، ندارد.

برای تحقق این مهم، نقش و تاثیرگذاری مثبت چین به دلیل وابستگی و در هم تنیدگی شدید اقتصاد واشنگتن و پکن به یکدیگر اجتناب ناپدیر است.

ترامپ برای جذب چین چاره ای جز عقب نشینی و دادن امتیازات کلان به پکن و بازگشت به موقعیت قبلی و حتی بیشتر از آن ندارد. البته چشم انداز پیش رو فعلا با این فرضیه فاصله دارد اما هنوز برای قضاوت نهایی در این خصوص قدری زود است.

نکته دیگر اینکه؛ اگر ترامپ نخواهد با چین به سازش برسد جهتی جز نزدیک شدن به اروپا و برقراری موازنه و ایجاد جبهه قوی جهانی ندارد. بسیار روشن است که انتخاب این جهت با توجه به رویکرد فعلی ترامپ در قبال اروپای واحد نیز کم هزینه تر از سازش با چین نیست چرا که اختلافات شدید میان اروپا و آمریکا در موضوعات بنیادین بین المللی مانند پیمان آب و هوایی پاریس، برجام، موضوع ناتو، برگزیت و... نیز مسائلی نیست که به سادگی قابل حل باشد.

عدم پذیرش دعوت ترامپ از سوی آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان برای شرکت در اجلاس سران جی 7 که در صورت عدم لغو سریع اجلاس توسط ترامپ می توانست از سوی سایر اعضای اروپایی نیز تکرار شود نشانه روشنی از عمق اختلافاتی است که عمدتا به دلیل اتخاذ سیاست یکجانبه گرایی از سوی ترامپ و تحقیر اروپا شکل گرفته است.

ترامپ با انتخاب هریک از دو جهت ذکر شده چاره ای ندارد جز آن که از سیاست یکجانبه گرایی که طی نزدیک به 4 سال گذشته به صورت افراطی آن را پیگیری نموده جدا شده و جهت چند جانبه گرایی را در پیش بگیرد.

تغییر فاز ذکر شده به صورت طبیعی آسیب های جدی و اجتناب ناپذیری را برای آمریکا در عرصه مناسبات بین المللی به دنبال خواهد داشت و به صورت جدی هژمونی این کشور را دستخوش تاثیرات منفی خواهد کرد.

در صورتی که ترامپ با انتخاب یکی از گزینه های ذکر شده بتواند شرایط خود را بهبود داده و در انتخابات آینده ریاست جمهوری پیروز شود چاره ای به جز اتخاذ سیاست چندجانبه گرایی در دوره بعدی ریاست جمهوری ندارد.

حضور جو بایدن دموکرات در کاخ سفید نیز به صورت طبیعی موجب فاصله دریافت از یکجانبه گرایی و اتخاذ رویکرد چندجانبه گرایی خواهد شد.

بر این اساس؛ برنده اصلی این بازی چین است که توانسته موقعیت داخلی، منطقه ای و بین المللی خود را برای ورود به شرایط پساکرونا در برابر سایر بازیگران اصلی در نظام بین الملل تقویت کند.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 383

به "آیا جنگ جهانی در راه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا جنگ جهانی در راه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید