یک فهرست دیدنی غیرهالیوودی؛ 20 فیلم خارجی زبان برنده اسکار قرن بیست و یکم

به گزارش رپید دانلود، در حالی که آموزشگاه علوم و فنون آمریکا یا همان اسکار خودمان بیشتر اوقات به فیلم های انگلیسی زبان روی خوش نشان داده است، از سال 1956 که آموزشگاه اسکار بخش مجزایی برای فیلم های خارجی زبان تاسیس کرد از مهم ترین فیلم های بین المللی هم تجلیل شده است. فیلمسازانی مثل پدرو آلمادووار، ویتوریو دسیکا و آکیرا کوروساوا در کارنامه شان جایزه اسکار برای بهترین فیلم بین المللی (همان بهترین فیلم خارجی زبان سابق) را دریافت نموده اند. از ابتدای قرن بیست و یکم فیلم هایی از سرتاسر جهان در این بخش جایزه گرفته اند. خیلی از این فیلم ها بعد از دریافت جایزه اسکارشان تازه به شهرت جهانی رسیدند و اگر اسکار را دریافت نمی کردند شاید در این حد منتقدان آن ها را ستایش نمی کردند و در فروش هم پیروز نبودند. این فهرستی از برندگان اسکار فیلم های خارجی زبان هزاره سوم است که به ترتیب از بهترین تا بدترین مرتب شده اند.

یک فهرست دیدنی غیرهالیوودی؛ 20 فیلم خارجی زبان برنده اسکار قرن بیست و یکم

انگل

 • عنوان اصلی: Parasite
 • کارگردان: بونگ جون هو
 • محصول: کره جنوبی/ 2019

فیلم انگل با اسکارهایی که سال 2020 کسب کرد تبدیل به یکی از مهم ترین و برجسته ترین فیلم های خارجی زبان قرن بیست و یکم شد. فیلم نه تنها جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی زبان را به دست آورد که در یک اتفاق تاریخی اسکار بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه و بهترین فیلم سال هم نصیبش شد. فیلم انگل به لحاظ روایت، بازی های هنرمندانه بازیگران و توانایی به چالش کشیدن حساسیت های طبقاتی معاصر نه تنها بهترین فیلم خارجی زبان 2019 که یکی از بهترین فیلم های سال های اخیر است. داستان یک خانواده فقیر که از هوش و توانایی شان برای بیرون کشیدن خودشان از منجلاب استفاده نمی نمایند تا این که شانس در خانه شان را می زند و پسرشان به عنوان معلم سرخانه یک خانواده ثروتمند استخدام می شود. پسر کوشش می نماید تا خواهر و پدر و مادرش را هم به نحوی به آن خانه بیاورد. رابطه ای انگل وار میان این خانواده و خانواده ثروتمند شکل می گیرد که نتایج تراژیکی دارد.

ببر خیزان، اژدهای پنهان

 • عنوان اصلی: Crouching Tiger, Hidden Dragon
 • کارگردان: آنگ لی
 • محصول: تایوان/ 2000

اولین فیلمی که در قرن بیست و یکم توانست اسکار بهترین فیلم خارجی زبان را نصیب خودش کند از سمت تایوان معرفی گردیده بود. آنگ لی از آن سال تا امروز فیلم های مهمی مثل کوهستان بروکبک و زندگی پای ساخته و شهرت زیادی کسب نموده اما سال 2000 هنوز کارگردان شناخته شده ای در دنیا نبود. فیلم برنده سه جایزه اسکار دیگر علاوه بر اسکار بهترین فیلم خارجی زبان شد و در کل نامزد ده جایزه اسکار شده بود از جمله نامزد بهترین فیلم. فیلم برای تفسیر منحصر به فرد و هنرمندانه اش از هنرهای رزمی مشهور شد و در گیشه سینماهای دنیا به فروش فوق العاده دست پیدا کرد. بعد از بیست سال هنوز هم فیلم محبوبی است. داستان یک جنگجوی جوان چینی که از یک شمشیرباز مشهور شمشیری را می دزدد و بعد پا به دنیا ماجراجویانه رمانتیکی می گذارد.

جدایی نادر از سیمین

 • عنوان اصلی: A Separation
 • کارگردان: اصغر فرهادی
 • محصول: ایران/ 2011

ایران اولین اسکارش را از هشتاد و پنجمین مراسم آموزشگاه با این فیلم اصغر فرهادی دریافت کرد. فیلم روی خانواده ای تمرکز داشت که بعد از تصمیم زن و مرد قصه یعنی سیمین و نادر برای جدایی یک مرحله گذار را طی می نماید. وسط این جدایی پرآشوب دختر نوجوان این زوج و پدر پیر نادر که آلزایمر دارد هم گیر افتاده اند. درست مثل فیلم های دیگرش این جا هم اصغر فرهادی واقعیت های تند و تلخ زندگی را به فرم اندوه احساسی و اجتماعی و مالی در حین تجربه های کاراکترهایش بیان می نماید. قطعا فیلم فوق العاده ای است که با جایزه اسکار به آن چه استحقاقش بود در غرب رسید. جدایی یکی از بهترین فیلم های این فهرست است.

روما

 • عنوان اصلی: Roma
 • کارگردان: آلفونسو کوارون
 • محصول: مکزیک/ 2019

آلفونسو کوارون کارگردان مشهور مکزیکی برای نود و یکمین اسکار فیلم روما را معرفی کرد که برنده بهترین فیلم بخش بین الملل شد. منتقدان این فیلم را یک دستاورد تکنیکی عظیم می دانند. روما نامزد چند جایزه اسکار شد و در نهایت سه جایزه را به خانه برد. یک فیلم شاعرانه که به روش سیاه و سفید فیلمبرداری شده است. فیلمی که اقتباسی آزاد از تجربه عظیم شدن خود کوارون در مکزیکوسیتی دهه هفتاد بود. روما یکی از عظیمترین دستاوردهای کارگردانی هزاره سوم است. به علاوه از این جهت هم اهمیت دارد که تاریخ ساز شد و عنوان اولین فیلم مکزیکی که برنده اسکار می شد را از آن خودش کرد. داستان فیلم روما متمرکز بر خدمتکار یک خانواده طبقه متوسط مکزیک است و در خلال قصه زن با شرایط اجتماعی و سیاسی مکزیک آن دهه آشنا می شویم.

ایدا

 • عنوان اصلی: Ida
 • کارگردان: پاول پاولیکوفسکی
 • محصول: لهستان/ 2014

این فیلم که توسط فیلمساز لهستانی پاول پاولیکوفسکی ساخته شد نامزد جایزه بهترین فیلمبرداری و بهترین فیلم خارجی زبان از هشتاد و هفتمین مراسم اسکار بود که برای این دومی جایزه اسکار را از آن خودش کرد. یکی دیگر از فیلم های هزاره سوم که سیاه و سفید فیلمبرداری شده. ایدا فیلمی مجذوب نماینده و درگیرنماینده درباره دختری به نام ایداست که تازه بالغ شده و درباره گذشته اش در دوران جنگ دنیای دوم چیزهایی متوجه می شود. فیلم خیلی فشرده اتفاقاتش را روایت می نماید و مدت زمان آن کمتر از 90 دقیقه است. این فیلمی موشکافانه از کارگردانی جدی و مستعد است و قطعا یکی از بهترین فیلم هایی که برنده اسکار بهترین فیلم خارجی زبان قرن بیست و یکم شد. پاولیکوفسکی دو سال پیش با فیلم جنگ سرد دوباره نامزد اسکار شد که هر چند اسکار نبرد اما آن فیلم هم تحسین های زیادی به دنبال داشت.

سرزمین هیچ کس

 • عنوان اصلی: No Mans Land
 • کارگردان: دنیس تانوویچ
 • محصول: بوسنی/ 2001

این فیلم توسط بوسنی هرزگوین به اسکار معرفی گردید. فیلم دنیس تانوویچ با نام سرزمین هیچ کس یک اثر جنگی بود که داستان سه سرباز را روایت می کرد که در گروه های متخاصم در جنگ بوسنی روبه روی هم قرار داشتند. آن ها می بینند که پشت خطوط دشمن در یک منطقه با هم گیر افتاده اند. کارگردان واقعا فیلم را در روزهای جنگ فیلمبرداری نموده بود که همین باعث شده سکانس های فیلم آن حس اضطراری بودن و خطر را در خودشان داشته باشند. فیلمی نیرومند که با زیبایی شناسی خودش جنگ بوسنی را تصویر می نماید. این فیلمی نفس گیر و یک اثر جنگی میخکوب نماینده است. فیلم به رخدادهای دیوانه وار برآمده از خودشیفتگی بیمارگونه قومی-نژادی منجر به فروپاشی یوگسلاوی سابق می پردازد و نشان می دهد چه گونه کسانی که تا دیروز همکار و همسایه بودند و پدران و مادران شان در برابر ارتش و سپاه اس اس آلمان نازی همرزم بوده اند، رو به کشتار یکدیگر آورده اند.

فروشنده

 • عنوان اصلی: The Salesman
 • کارگردان: اصغر فرهادی
 • محصول: ایران/ 2016

این فیلم اسکار بهترین فیلم خارجی زبان را در هشتاد و نهمین مراسم اسکار برای اصغر فرهادی به ارمغان آورد و فرهادی را تبدیل به تنها کارگردان این فهرست کرد که دو فیلم اسکاری دارد در هزاره سوم در بخش بهترین فیلم خارجی زبان داشته است. فرهادی دوباره فروشنده را با همان حس و حال رئالیستی اش می سازد. با همان تنشی که مخصوص فیلم های فرهادی است. فیلم یک جور داستان در داستان است که انگار آینه ای برای نمایشنامه معروف مرگ فروشنده شده است. فیلمی است که زیرکانه ساخته شده و با این حال آن قدر هیجان دارد که تماشاگر را تا سرانجام بی قرار روی جایگاه اش نگهدارد. عماد کارگردان تئاتر و همسرش بازیگر است. آن ها در پی خراب شدن خانه شان به خانه ای دیگر به طور موقت اسباب کشی می نمایند اما برای زن در خانه جدید اتفاقی می افتد که خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد.

عشق

 • عنوان اصلی: Amour
 • کارگردان: میشاییل هانکه
 • محصول: فرانسه/ 2012

میشاییل هانکه کارگردان اتریشی این فیلم را با بازی ژان لویی ترینیتیان ساخت اما از طرف فرانسه به هشتاد و پنجمین مراسم اسکار معرفی گردید و جایزه بهترین فیلم بخش خارجی زبان را هم از آن خودش کرد. به جز آن فیلم در چهار بخش دیگر هم نامزد دریافت جایزه اسکار شد. میشاییل هانکه یکی از کارگردانان نمادین اروپاست. فیلم عشق داستان یک زوج پاریسی مسن را روایت می نماید که زن از بیماری و حملات ناشی از آن رنج می برد. داستان امتحانی انسانی و دردناک برای عشق جاودانه. عشق فیلمی چالش برانگیز و قابل ستایش از کارگردانی است که همه مرزها را کنار می زند.

پسر شائول

 • عنوان اصلی: Son of Saul
 • کارگردان: لازلو نمش
 • محصول: مجارستان/ 2015

اولین فیلم مجارستانی که در قرن بیست و یکم توانست اسکار را به خانه ببرد پسر شائول بود که توسط لازلو نمش ساخته شده بود. یک فیلم هولوکاستی که اصلا شبیه فیلم های دیگری که درباره ای این سوژه ساخته می شوند، نبود. فیلم یک روز از زندگی یک زندانی مجارستان در آشویتس را روایت می نماید که وظیفه اش رسیدگی به جنازه ها بعد از اتاق گاز است. شائول در کوشش است جنازه کودکی را که مدعی است پسر اوست از دست ماموران آلمانی پنهان نموده و او را مخفیانه و مطابق تشریفات مذهبی دین یهود دفن کند. حرکت دوربین پرانرژی فیلم بیشتر اوقات روی صورت کاراکتر اصلی است که باعث می شود فیلمی با فرمی متفاوت درباره سوژه هولوکاست ببینیم. فیلم زاویه نگاه برانگیزاننده ای هم به زندگی و هم به مرگ دارد. این فیلمی است که باید دیدنش را تجربه کنید.

زندگی دیگران

 • عنوان اصلی: The Lives of Others
 • کارگردان: فلورین هنکل دونرسمارک
 • محصول: آلمان/ 2006

فلورین هنکل دونرسمارک کارگردان برجسته سینمای آلمان سال 2006 برای فیلم زندگی دیگران اسکار بهترین فیلم بین المللی را دریافت کرد. فیلم تصویری عمیقا رئالیستی از آلمان شرقی در روزهای خاتمهی جنگ سرد ارائه می دهد. فیلم طبقات اجتماعی مختلف آلمان شرقی را مورد آنالیز قرار می دهد و کارگردان در گذشته درهم شکسته کشورش تفحص می نماید. این فیلم که زمانش بیش از دو ساعت است، برای دیدن احتیاج به صبر دارد اما در سرانجام تصویری غنی از تاریخ آلمان به شما می دهد. داستان بازجوی ارشد اشتازی، پلیس امنیت جمهوری دمکراتیک آلمان که به حکومت سوسیالیستی آلمان شرقی باور دارد. او مامور زیر نظر دریافت زندگی گئورگ دریمن یک کارگردان تئاتر می شود که مقامات ارشد نیروی امنیتی، به توصیه وزیر فرهنگ و هنر آلمان شرقی، در پی یافتن بهانه ای برای ایجاد محدودیت و خانه نشین کردنش هستند. آن ها ماموریت پیدا کردن شواهدی برای اثبات ناهنجاری گئورگ دریمن را به گئرد وایسلر، بازجوی ارشد پلیس امنیتی اشتازی محول می نمایند.

زن شگفت انگیز

 • عنوان اصلی: A Fantastic Woman
 • کارگردان: سباستین للیو
 • محصول: شیلی/ 2017

شیلی اولین اسکارش را سال 2017 در بخش بهترین فیلم خارجی زبان با فیلم زن شگفت انگیز دریافت کرد. فیلم داستان زندگی مارینا را روایت می نماید. او یک پیشخدمت و گاهی خواننده است که بعد از مرگ دوست پسرش راستا زندگی اش تغییر می نماید و به دیلیل تراجنسی بودن با جامعه شیلی و اطرافیانش دچار تعارض می شود. در تاریخ آموزشگاه اسکار به دلیل مضمونی که فیلم دارد از اهمیت خاصی برخوردار است.

زیبایی عظیم

 • عنوان اصلی: The Great Beauty
 • کارگردان: پائولو سورنتینو
 • محصول: ایتالیا/ 2013

فیلم کارگردان ایتالیایی پائولو سورنتینو سال 2013 توانست اسکار بهترین فیلم خارجی زبان را از آن خودش کند. این فیلمی به سبک فیلم های قدیمی ایتالیایی مثل شاهکار فدریکو فلینی، هشت و نیم، است. تمرکز فیلم روی مردی پا به سن گذاشته به نام گامباردلاست. یک روزنامه نگار و نویسنده خوشگذران که تولد 65 سالگی اش همزمان می شود با شوکی که از گذشته به او وارد می شود. مرد ناگهان خودش را در شرایط روحی و شرایطی می یابد که به طور غیرمنتظره ای زندگی اش تکان خورده و تفکرش نسبت به خودش و بقیه آدم های اطرافش تغییر نموده است.

جاعلان

 • عنوان اصلی: The Counterfeiters
 • کارگردان: اشتفان روزویتسکی
 • محصول: اتریش/ 2007

در هشتادمین مراسم اسکار فیلم اتریشی جاعلان برنده اسکار بخش بهترین فیلم خارجی زبان شد. این هم یکی دیگر از فیلم های این فهرست است که باز هم با مفهوم هولوکاست دست و پنجه نرم می نماید. فیلم درباره زندگی واقعی و تجربیات یک جاعل یهودی است که با جعل اسناد و مدارک نازی ها از هولوکاست نجات پیدا می نماید. این فیلم به دلیل داستان مرسوم و معمولی اش، فیلمبرداری ساده و استفاده از فلاش بک که در بقیه فیلم های هولوکاستی هم دیده می شود در رده سیزدهم این فهرست نهاده شده است.

راز درون چشمان آن ها

 • عنوان اصلی: The Secret in Their Eyes
 • کارگردان: خوان خوزه کامپانلا
 • محصول: آرژانتین/ 2009

این فیلم آرژانتینی برنده اسکار بهترین فیلم خارجی زبان اقتباسی از رمانی است که اتفاقا نویسنده اش هم در نوشتن فیلمنامه مشارکت داشته است. فیلم درباره بازپرسی هایی درباره یک جنایت مخوف در دهه هفتاد است. به علاوه شرایط عدم ثبات آرژانتین را در آن دوران نشان می دهد. این فیلمی متعجب نماینده است که تماشاگر را مفتون می نماید و داستان اسرارآمیز آن شبیه هیچ کدام از فیلم های دیگر این فهرست نیست.

هیچ کجا در آفریقا

 • عنوان اصلی: Nowhere in Africa
 • کارگردان: کارولین لینک
 • محصول: آلمان/ 2002

در هزاره سوم این اولین فیلم آلمانی است که مورد توجه اسکار نهاده شد و توانست اسکار بهترین فیلم خارجی زبان را در سال 2002 به خانه ببرد. کارولین لینک هم اولین کارگردان زن قرن بیست و یکم بود که این جایزه را دریافت کرد. فیلم براساس خاطرات یک زن یهودی-آلمانی ساخته شده که خانواده اش بعد از جنگ دنیای دوم برای فرار از شکنجه و آزار و اذیت ها به کنیا می فرایند. هیچ کجا در آفریقا فیلمی باشکوه و رمانتیک است که تجربه این خانواده را در حین دست و پنجه نرم کردن شان با تغییرات احساسی و جغرافیایی به تصویر می کشد.

دریای درون

 • عنوان اصلی: The Sea Inside
 • کارگردان: الخاندرو آمنابار
 • محصول: اسپانیا/ 2004

فیلم اقتباسی از داستان واقعی زندگی رامون سامپدروست که خاویر باردم نقش اش را بازی می نماید. رامون سامپدرو ملوان جوانی است که در یک حادثه دچار شکستگی استخوان گردن، قطع نخاع و فلج کامل پایین تر از گردن می شود. او به مدت 28 سال کوشش کرد تا دادگاه، حق مرگ آسان را برای او به رسمیت بشناسد؛ تا بتواند به زندگی خودش خاتمه دهد. او قانون اروپا را برای نزدیک به سه دهه به چالش کشید. خاویر باردم در این فیلم از آن شمایل شیک و زیبای همیشگی اش فاصله می گیرد. فیلم متاثرنماینده ای است که یک جور سبکباری یا کمدی هم در آن وجود دارد. شبیه همان چیزی که در زندگی واقعی هم می بینیم. موضوع سنگین آن با بازی های فوق العاده باعث شده که فیلمی شود که استحقاق اسکار را دارد.

توتسی

 • عنوان اصلی: Tsotsi
 • کارگردان: گاوین هود
 • محصول: آفریقای جنوبی/ 2005

تنها فیلمی که از قاره آفریقا در این فهرست حضور دارد توتسی ساخته گاوین هود است که سال 2005 جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی زبان را گرفت. فیلم در محله های پست و جنوب شهر آفریقای جنوبی می گذرد و اسم قهرمانش توتسی است. توتسی جوانی تبهکار است که بعد از ارتکاب یک حرکت مجرمانه ناموفق، مسئول نگهداری نوزادی می شود. این ماجرا باعث تغییراتی در زندگی توتسی می شود که او را در راستا درستکاری قرار می دهد. زبان های آفریقایی گوناگون در فیلم وجود دارند و نماهایی را به تصویر می کشد که برای تماشاگر غربی ناآشناست. فیلم استحقاق دریافت اسکار را داشت.

هجوم بربرها

 • عنوان اصلی: The Barbarian Invasions
 • کارگردان: دنی آرکان
 • محصول: کانادا/ 2003

این فیلم علاوه بر بردن اسکار بهترین فیلم بین المللی نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین فیلمنامه هم شد. این اولین باری بود که کانادا جایزه اسکار را به خانه می برد. این فیلم در حقیقت دنباله ای بر اثر دیگری بود که آرکان پیش از این ساخته بود. هجوم بربرها درباره مردی به نام رمی است که به بیماری سرطان مبتلاست و در بیمارستان بستری است. زن رمی به دلیل اشتباهات رمی از او جدا شده و پسر و دخترش که عظیم شده اند در انگلیس و استرالیا زندگی می نمایند. زن رمی و پسرش برای دیدن او به بیمارستان می فرایند و تعدادی از همکاران سابقش نیز از او عیادت می نمایند. اما قهرمان فیلم در حقیقت سباستین میانسال پسر رمی است که بعد از سال ها به مونترال برگشته است. فیلم به شکاف میان نسل ها می پردازد. از آن فیلم های انسان گریزانه است که می شود عاشقش شد یا از آن متنفر شد.

در دنیای بهتر

 • عنوان اصلی: In a Better World
 • کارگردان: سوزان بیر
 • محصول: دانمارک/ 2010

و بالاخره یک کارگردان زن دیگر در این فهرست که توانست با فیلمش جایزه اسکار بهترین فیلم بین المللی را به خانه ببرد. سوزان بیر، کارگردان دانمارکی تریلری مدرن و پرتنش ساخته که داستانش بین دکتری که در کمپ پناهندگان سودان کار می نماید و پسر نوجوانش که در دانمارک زندگی می نماید دائم در رفت و آمد است. هر کدام از آن ها قضاوت خودشان را درباره راستا صحیح زندگی دارند. ایده ها و تم فیلم کاملا برانگیزاننده هستند اما توسعه داستانی آن کمی آزاردهنده است. به همین دلیل فیلم در اواخر این فهرست نهاده شده است.

عزیمت ها

 • عنوان اصلی: Departures
 • کارگردان: یوجیرو تاکیتا
 • محصول: ژاپن/ 2008

این فیلم اقتباسی آزاد از رمان تابوت ساز اثر شینمون آئوکی می باشد و داستان ویولنیستی را روایت می نماید که پس از شکست در حرفه خودش، به زادگاهش برمی شود و علیرغم میل اطرافیان، به امور کفن و دفن به شیوه سنتی مشغول می شود. فیلم ژاپنی است. مربوط به فرهنگی که درباره مرگ عقاید خاص خودشان را دارند. عزیمت ها سفر قهرمانش را به تصویر می کشد در حالی که او با کار جدیدش ارتباط برقرار می نماید. فیلم گاهی بیش از حد احساساتی و گاهی هم بیش از حد قابل پیش بینی است و درنتیجه انتخابی کمی خارج از انتظار برای اسکار بود.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 17 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 294

به "یک فهرست دیدنی غیرهالیوودی؛ 20 فیلم خارجی زبان برنده اسکار قرن بیست و یکم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک فهرست دیدنی غیرهالیوودی؛ 20 فیلم خارجی زبان برنده اسکار قرن بیست و یکم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید