کاهش 35 درصدی ذخایر خون کشور در اوج کرونا

به گزارش رپید دانلود، مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: در اوج روز های شیوع ویروس کرونا 35 درصد از ذخایر خون ایران کاسته شد؛ در حالی که در بسیاری از کشور ها این کاهش به مرز 70 درصد نیز رسید.

کاهش 35 درصدی ذخایر خون کشور در اوج کرونا

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، بنا بر اعلام پایگاه خبری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیمان عشقی در جمع کارکنان اداره کل انتقال خون استان مازندران، ضمن تقدیر از تلاش های مدیرکل انتقال خون مازندران گفت: در چند ماه اخیر پویایی و نشاط در مدیریت این مجموعه خدمتگزار به خوبی مشاهده شده است.

وی با بیان اینکه عملکرد مدیران و ادارات کل استان ها با دقت بررسی و رصد می گردد افزود: حاکمیت ارزیابی عملکرد در سازمان انتقال خون رویکردی مستمر است که محدود به روز ها یا سالی خاص نیست.

عشقی گفت: ارزیابی عملکرد به مانند آیینه ای است که دستاورد ها را نشان می دهد و اولین دستاورد این رویکرد یافتن ممیز های خبره انتقال خون بود که چند ماه طول کشید و حداقل از 20 تن از صاحب نظران فعلی و سابق سازمان درخواست اظهار نظر شده است تا ممیز های کنونی شناسایی و انتخاب شوند.

وی ادامه داد: سعی شده است افرادی به عنوان ممیز انتخاب شوند که ادارات کل آنان را پذیرا باشند و ویژگی های اخلاق حرفه ای نیز در آنان نمود چشمگیری داشته باشد.

عشقی اذعان داشت: با افزایش فرایند ممیزی ها گزارش های ممیز ها پخته تر شده است و امیدواریم که در آینده ای نه چندان دور ممیز های توانمند دیگری نیز به جمع افراد حاضر اضافه کرده شوند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون با تاکید بر اینکه مدیریت سیال و متحرک باید جایگزین مدیریت ایستا و نشسته گردد، خاطر نشان ساخت: مدیران کل استان ها باید دائما با نهاد های تصمیم گیرنده و افراد موثر در استان در تماس باشند.

وی سازمان انتقال خون را مجموعه ای فنی و تخصصی و از طرفی فرهنگی و اجتماعی برشمرد و تاکید کرد: مدیران سازمان باید با تمام اقشار در ارتباطی تنگاتنگ و صمیمانه باشند.

عشقی از تیم همراه خود که در روز های شیوع کرونا همراه وی بوده اند تقدیر کرد و گفت: بازدید میدانی در این روز ها ساده نیست و امیدواریم این بازدید ها بتواند از مسائل ادارات کل بکاهد و در افزایش انگیزه خانواده بزرگ انتقال خون موثر باشد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون همچنین بر ترویج مدیریت مشارکتی نیز تاکید کرد و گفت: تمامی موفقیت ها از مدیریت مشارکتی منتج می گردد و نظارت و بازرسی هم باید مشارکتی باشد چرا که حضور ممیز های توانمند بیشتر موجب می گردد فرآیند ها از منظر های مختلف بازرسی و پایش گردد. مدیریت مشارکتی مستلزم برگزاری جلسات موثر و نظام مند است و در این سبک از مدیریت نباید تصمیم قبل از برگزاری جلسات گرفته گردد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون افزود: تشویق باید موردی باشد تا تفاوت به وسیله آن احساس گردد. کارکنانی که کاری نیکو انجام می دهند و یا ایده ای جذاب را مطرح می کنند مورد تشویق قرار می گیرند و بدین منظور دبیرخانه نظام پیشنهاد های سازمان توسط روابط عمومی شکل گرفته است و در روز های آینده از آن بهره برداری لازم صورت خواهد گرفت.

عشقی انتقال خون مازندران را پنجمین انتقال خون تاسیس شده در کشور برشمرد که پیدایش آن به سال 1358 باز می گردد و اظهار کرد: این مجموعه در ماه های اخیر خوش درخشیده است و افزایش آمار اهدای پلاسما کووید19 نسبت به جمعیت و بهبود شاخص اهدای خون به ازای هر هزار نفر جمعیت نشان از آن دارد. مازندران رتبه دوم شاخص اهدای خون را دارد.

عشقی گفت: رویکرد سازمان انتقال خون افزایش آمار اهدای خون و ارتقای شاخص های سلامت خون های اهدایی است.

وی افزود: در روز های شیوع ویروس کرونا در جهان بسیاری از کشور ها با کاهشی به مراتب بیشتر از آنچه در ایران شاهد بودیم روبرو شدند. در اوج روز های شیوع این ویروس 35 درصد از ذخایر خون ایران کاسته شد در حالی که در بسیاری از کشور ها این کاهش به مرز 70 درصد نیز رسید. سازمان انتقال خون در دوران پاندمی کرونا از استاندارد ها فاصله نگرفته است و هیچکدام از دستورالعمل های خود حتی سخت گیرانه ترین آن ها و معافیت هایی که تنها به دلیل اعتلای شاخص های سلامت خون تدوین و در نظر گرفته شده است نیز تغییر نکرده است ...

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با اشاره به اهمیت نقش منابع انسانی گفت: از مسائل معیشتی و مالی کارکنان سازمان آگاه هستیم در این زمینه متعهد به تلاش بیشتریم.

وی خطاب به کارکنان انتقال خون مازندران ادامه داد: در راستای افزایش منابع مالی و بهبود شرایط حقوق و مزایای کارکنان فعالیت های بسیاری اجرا شده است که حتی زمزمه های آن نیز به گوش کارکنان نرسیده است و معتقدیم که تلاش کارکنان حق الناسی بر گردن سازمان انتقال خون و مدیرعامل آن است.

وی از کارکنانی که در نیمه های شب خون را سالم و با قبول مشقت بسیار به یک مرکز درمانی می رسانند تا لبخند را بر لبان بیماری بنشانند نیز صمیمانه تقدیر کرد.

عشقی گفت: با اهدای خون بانوان هر خانه تبدیل به یک مرکز اهدای خون می گردد و نهادینه سازی این فرهنگ چنانچه از بانوان آغاز گردد پایدار تر و پویاتر خواهد بود.

مدیرعامل سازمان انتقال خون با ابراز خرسندی از فرایند رو به رشد اهدای خون بانوان در ماه های اخیر گفت: صرف منابع و زمان برای افزایش اهدای خون بانوان قطعا نباید هزینه تلقی گردد و این یک سرمایه گذاری ارزشمند برای آینده کشور است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: عدم همکاری مراکز درمانی را در استقرار و اجرای نظام هموویژیلانس نمی پذیریم و همه مراکز بایستی مطابق اجرای آیین نامه بانک خون بیمارستانی متعهد باشند.

عشقی گفت: خون گوهری ارزشمند است و چنانچه بیمارستانی با انتقال خون همراه نباشد و عوارض تزریق خون و مستندات آن را ثبت و به اطلاع انتقال خون نرساند به منزله عدم صلاحیت آن مرکز در دریافت و تزریق خون است.

مدیرعامل انتقال خون کشور در خاتمه تاکید کرد: مدیریت انتقال خون در مازندران به دلیل آمار بالای بیماران خاص که عمدتا مصرف کننده خون و فرآورده های آن هستند باید دقت نظر و ظرافت بیشتری را در پیشبرد نظام هموویژیلانس در دستور کار خود قرار دهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 آبان 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 590

به "کاهش 35 درصدی ذخایر خون کشور در اوج کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 35 درصدی ذخایر خون کشور در اوج کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید