چشمه های چندهزار ساله طاق بستان خشکیدند

به گزارش رپید دانلود، در تاریخ 18 تیرماه، شب هنگام در حالی اهالی روستای طاق بستان به خواب رفتند که نمی دانستند فردا با چشمه های خشکیده طاق بستان روبرو می شوند.

چشمه های چندهزار ساله طاق بستان خشکیدند

مجموعه طاق بستان یکی از بی نظیر ترین آثار تاریخی ایران و جهان است که نخستین انیمیشن سنگی جهان با آثاری فاخر از مجد و عظمت ایرانیان باستان لقب گرفته است. یکی از ویژگی های این مجموعه تاریخی وجود چشمه های جوشان آب در کنار سنگ نگاره ها و طاق های سنگی است.

در پی اتفاقی بی سابقه چشمه های طاق بستان بدون هیچ علائمی از افت فشار، خشکیدند و صبح امروز مردم روستای طاق بستان با صحنه ای غم انگیز روبرو شدند. این در حالی است که تا شب گذشته اندازه آب ریز چشمه ده لیتر بر ثانیه بوده است. مردم منطقه گفتند که برداشت بی رویه آب از سوی آب منطقه ای و آب و فاضلاب شهری موجب این پیشامد ناگوار شده است.

به همین دلیل منصور کیاور مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه گفت: خشکیدگی چشمه های طاق بستان به علت اضافه برداشت نبوده بلکه خاتمه یافتن منابع آب زیرزمینی آن منطقه است. وی در پاسخ به این سؤال که چگونه ممکن است چشمه ها یک شبه خشک شوند گفت: از آنجایی که آب منطقه ای متولی این امر است بایستی با انجام مطالعات، علل وقوع این خشکیدگی را تشخیص دهد. ما فقط مسئول آب های سطح زمین هستیم و اقدامی برای نگه داشتن آب در داخل چشمه نداریم. اما علائم و شواهد حاکی از اتمام منابع آب زیرزمینی در منطقه طاق بستان است.

شایان ذکر است، محوطه تاریخی طاق بستان در دامنه کوهی به همین نام و در کنار چشمه های چندهزار ساله طاق بستان در شمال شرقی حاشیه کنونی شهر کرمانشاه واقع شده است. در این محوطه، آثاری از دوره ساسانی وجود دارد که شامل سنگ نگاره اردشیر دوم و دو ایوان سنگی بنام های ایوان کوچک و بزرگ است.

منبع: خبرگزاری مهر

گردآوری و تنظیم: تحریریه خبرنگاران

لطفا در نشر دانسته های خود کوشا باشید.

برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.

منبع: دالاهو
انتشار: 18 شهریور 1401 بروزرسانی: 18 شهریور 1401 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 1464

به "چشمه های چندهزار ساله طاق بستان خشکیدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چشمه های چندهزار ساله طاق بستان خشکیدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید