دلیل عرق کردن کف دست و پا چه می باشد؟

به گزارش رپید دانلود، ژنتیکی بودن عرق کردن کف دست و پا از زمان کودکی آغاز می گردد، در دوران بلوغ تشدید می گردد و در دوران جوانی با استرس هایی که این دوران دارد به اوج خود می رسد.

دلیل عرق کردن کف دست و پا چه می باشد؟
حتما می دانید که عرق کردن عاملی برای تنظیم دمای بدن است. اما اگر کف دست و پای شما مرتب عرق کند، می تواند باعث اذیت شدن شما گردد. دست دادن با دیگران در صورتی که دست شما عرق داشته باشد به یک معضل تبدیل می گردد. عرق کردن کف پا هم در کفش می تواند برای شما آزاردهنده باشد. اما علت عرق کردن کف دست و پا چیست؟

علت عرق کردن کف دست و پا

علت عرق کردن کف دست و پا می تواند متفاوت باشد که 4 علت عمده آن آنالیز می گردد.

1. زمینه ارثی

ژنتیکی بودن عرق کردن کف دست و پا از زمان کودکی آغاز می گردد، در دوران بلوغ تشدید می گردد و در دوران جوانی با استرس هایی که این دوران دارد به اوج خود می رسد.

2. استرس

استرس و اضطراب هم می تواند یک علت عرق کردن کف دست و پا باشد. تعریق کف دست در زمان استرس می تواند به حدی برسد که از دست ها عرق بچکد یا کاغذ زیر دست بیمار به طور کامل خیس عرق گردد.

3. اختلال هورمونی

یکی دیگر از علت های عرق کردن کف دست و پا ممکن است به مسائل هورمونی و غددی فرد مربوط باشد. بعلاوه می توان به اختلالات و نارسایی های غده تیروئید یا پرکاری تیروئید اشاره نمود. البته در تعداد کمی از افراد این مشکل به علت اختلال غده تیروئید است.

4. بیماری هیپرهیدروز (Hyperhidrosis)

ممکن است شما به هیپرهیدروز مبتلا باشید. هیپرهیدروز مسئله ای است که در آن فرد بی هیچ علت خاصی عرق می نماید.

روش های درمان عرق کردن دست و پا

برطرف استرس

روش های کاهش استرس و برطرف اضطراب و دلشوره می تواند در کاهش و درمان عرق کردن کف دست و پا به اندازه زیادی موثر باشد. به عنوان مثال ورزش کردن یکی از راه های مناسب برای کاهش استرس و اضطراب است.

تزریق بوتولینوم

تزریق سمی به نام بوتولینوم یا بوتولینوم توکسین هم به تازگی در درمان این عارضه مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو از سم نوعی میکروب گرفته شده و به صورت موضعی تزریق می گردد. این دارو برای برطرف چین و چروک صورت استفاده می گردد، اما کنترل تعریق کف دست و پا هم از کاربرد های آن است. بوتاکس از طریق متخصصان زیبایی و جراحان پلاستیک انجام می گردد و فرد را برای مدتی از عرق کردن کف دست و پا به صورت شدید نجات می دهد.

جراحی

در موارد بسیار شدید می توان از جراحی برای درمان عرق کردن کف دست و پا استفاده کرد. جراحی به این صورت است که اعصابی که باعث تحریک غدد عرق می گردد قطع می گردد. این روش با مسائلی همراه است و کمتر استفاده می گردد.

درمان خانگی عرق کردن کف دست و پا با استفاده از مواد غذایی

1- پاشیدن آرد ذرت به منطقه مورد نظر

شما می توانید به اندازه مساوی آرد ذرت و جوش شیرین را با هم ترکیب نموده و در یک ظرف در بسته نگهداری کنید. زمانی که منطقه ای دچار عرق کردن شد ابتدا با دستمال خشک نموده و از این پودر به ناحیه بزنید. آرد ذرت می تواند رطوبت را جذب کند و بوی بد عرق را خنثی کند و از بین ببرد.

2- نوشیدن یا مالیدن سرکه سیب

سرکه سیب را با آب ولرم و عسل ترکیب کنید و روزانه و روزی دو بار بنوشید. یا سرکه سیب را با گلاب مخلوط نموده و روزانه سه بار بر روی محل مورد نظر بمالید. سرکه سیب منافذ پوستی را جمع می نماید و دارای خاصیت انقباض طبیعی است و به این طریق است که می تواند عرق کردن را کنترل کند. مصرف سرکه بعلاوه PH بدن را متعادل نموده، سوخت و ساز بدن را افزایش و چاقی را کاهش می دهد.

3- نوشیدن یا زدن چای سیاه به محل مورد نظر

در کف دست خود چای کیسه ای مرطوب را 3 بار در روز قرار دهید. می توانید از چای سیاه کاسه ای بزرگ درست کنید و برای مدت نیم ساعت دست و پای خود را در آن قرار دهید. این کار را روزانه و روزی دو بار انجام دهید. نوشیدن سه فنجان چای سیاه در روز هم می تواند اثر گذار باشد. چای سیاه با داشتن اندازه زیادی تانن می تواند منافذ پوست را جمع کند و درجه دمای بدن را کاهش دهد.

4- آغشته کردن منطقه با آبلیمو

اندازهی نمک را بر روی یک لیمو بریزید و به محل مورد نظر بزنید، آبلیمو می تواند باعث کاهش فعالیت غدد عرق گردد. می توانید اندازهی آبلیمو را در آب بریزید و لیف خود را در آن خیس نموده و به نقاط مورد نظر بزنید، سپس آن را آبکشی کنید. آبلیمو می تواند باعث از بین رفتن باکتری ها و در نتیجه درمان عرق کردن کف دست و پا گردد.

پیشگیری از عرق کردن کف دست و پا

برای اینکه از عرق کردن کف دست وپا دور بمانید یا آن را کم کنید، از مصرف غذا های چرب خودداری کنید. از مصرف بعضی مواد غذایی از جمله مارچوبه، بروکلی، سیر و پیاز سفید هم خودداری کنید و مصرف قهوه را کاهش دهید. برای برطرف یا کاهش عرق کردن کف دست و پا از سبزیجات برگ دار بهره ببرید. بعلاوه مصرف الکل می تواند عرق کردن کف دست و پا را تشدید کند و باید از آن خودداری کرد.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 13 آبان 1400 بروزرسانی: 13 آبان 1400 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 1181

به "دلیل عرق کردن کف دست و پا چه می باشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل عرق کردن کف دست و پا چه می باشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید