بخش کشاورزی دارای بالاترین ظرفیت برای تحقق جهش فراوری

به گزارش رپید دانلود، رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: بخش کشاورزی از بیشترین ظرفیت و استعداد برای کاهش واردات و تحقق جهش فراوری برخوردار است.

بخش کشاورزی دارای بالاترین ظرفیت برای تحقق جهش فراوری

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران به نقل از صدا و سیما؛ محمدباقر نوبخت در خاتمه چهارمین جلسه ستاد برنامه ریزی و راهبری جهش فراوری گفت: در جلسه امروز مهمترین برنامه ها برای جایگزینی واردات و توسعه صادرات محصولات کشاورزی ارائه شد که از جمله آن ارائه برنامه ها برای کاهش واردات اقلام کشاورزی مانند ذرت، جو، دانه های روغنی، کنجاله و شکر بود.

وی گفت: برای این که بتوانیم از وضع واردات قابل توجه محصولات کشاورزی خلاص شویم طرح های اعلامی وزارت جهاد کشاورزی مورد توجه نهاده شد، زیرا به طور نمونه در سال گذشته و سال قبل از آن بیش از 14 میلیارد دلار به واردات اختصاص دادیم، اما سال جاری با توجه به محدودیت های ارزی باید بتوانیم به جهش فراوری دست یابیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه اضافه نمود: توسعه صادرات محصولات کشاورزی یکی دیگر از اولویت هاست، زیرا به طور نمونه کیفیت محصولات ارگانیک ما آنقدر زیاد است که می توانیم صادرات خوبی به کشور های منطقه و دنیا داشته باشیم از این رو ساز و کار توسعه صادرات در این بخش آنالیز شد.

نوبخت ادامه داد: تحقق سیاستگذاری های یاد شده به بهبود وضع کلان اقتصاد احتیاج دارد و این که چگونه فرآیند ها را اصلاح کنیم تا این جهش صورت گیرد این اصلاح می تواند در کسب و کارها، نظام اقتصادی و نظام اقتصادیاتی صورت گیرد.

وی گفت: در یک تا دو سال گذشته رشد اقتصادی کشور با احتساب نفت منفی بود، اما در پاییز سال گذشته رشد اقتصادی کشور بدون نفت مثبت شد و این ناشی از رشد 7 درصدی در حوزه کشاورزی بود این رشد نشان می دهد بخش کشاورزی از استعداد و ظرفیت لازم برای دستیابی به جهش فراوری برخوردار است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه اضافه نمود: برای دستیابی به جهش فراوری در کشاورزی به افزایش سطح زیر کشت متکی نیستیم بلکه با روش های فناورانه، رشد قابل توجه در فراوری را خواهیم داشت؛ ضمن این که هم اکنون نیز کشت گلخانه ای که با همین روش انجام می گردد به کشور های همسایه صادر می گردد.

نوبخت همچنین گفت: منابع بودجه عمومی سال جاری کشور حدود 500 هزار میلیارد تومان است که معادل 20 درصد آن یعنی بیش از 100 هزار میلیارد تومان را در عرصه کرونا و مرتبط با کرونا صرف خواهیم کرد.

وی اضافه نمود: از این 100 هزار میلیارد تومان، 25 هزار میلیارد تومان برای طرح های مختلف از خزانه تأمین می گردد که حدود 12 هزار و 200 میلیارد آن در دو هفته گذشته به وزارت بهداشت داده شد و 12 هزار و 800 میلیارد تومان آن نیز برای 5 برنامه اعلامی وزارت بهداشت تا خاتمه ماه آینده در اختیار این وزارتخانه قرار خواهد گرفت.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: 75 هزار میلیارد تومان نیز تسهیلات ارزان قیمت و با نرخ ترجیحی به کسب و کار های آسیب دیده از کرونا اختصاص خواهیم داد.

نوبخت اضافه نمود: علاوه بر این ها برای اتمام طرح های عمرانی نیز 87 هزار میلیارد تومان منابع در نظر گرفتیم تا با اتمام این طرح ها، مردم بتوانند از مزایای آن استفاده نمایند در عین حال در همین اوضاع و احوال از وضع کارمندان نیز غافل نشدیم و برای شاغلان و بازنشستگان افزایش هایی را در نظر گرفتیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در جلسه آینده ستاد برنامه ریزی و راهبری جهش فراوری که روز سه شنبه 12 فروردین برگزار می گردد وزارتخانه های صمت، نفت و راه و شهرسازی برنامه های خود در دستیابی به جهش فراوری را عرضه خواهند کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 252

به "بخش کشاورزی دارای بالاترین ظرفیت برای تحقق جهش فراوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بخش کشاورزی دارای بالاترین ظرفیت برای تحقق جهش فراوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید