یک ترکیب دارویی نو برای مقابله با کووید، 19 شناسایی شد

به گزارش رپید دانلود، محققان ترکیب قدرتمندی از ضد ویروس ها را برای درمان کووید-19 شناسایی کرده اند.

یک ترکیب دارویی نو برای مقابله با کووید، 19 شناسایی شد

خبرنگاران - براساس مطالعه تازهی که از طریق محققان دانشکده پزشکی پرلمن در دانشگاه پنسیلوانیا و دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند اجرا شده است، ترکیب داروی برکنیار(Brequinar) با رمدسیور یا مولنوپیراویر که هر دو مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا هستند می تواند باعث مهار ویروس سارس-کوو-2 در سلول های تنفسی انسان و موش شود.

این یافته ها این هفته در مجله نیچر منتشر شده است و نشان می دهد؛ زمانی که این داروها به صورت ترکیبی عملکرد قوی تری نسبت به زمانی که به طور مجزا استفاده می شوند، دارند.

به گفته سارا چری(Sara Cherry) استاد پاتولوژی و پزشکی آزمایشگاهی که این تحقیقات را به همراه دیوید شولتز(David Schultz) رهبری کرده است؛ اگرچه هنوز این موضوع در کارآزمایی های بالینی آزمایش نشده است اما ترکیب داروهای شناخته شده در مطالعه آن ها می تواند به طور بالقوه برای درمان کووید-19 بسیار امیدوار کننده باشد.

بروکینار در حال حاضر به عنوان درمانی برای کووید-19 و بخشی از یک درمان ترکیبی بالقوه برای برخی سرطان ها تحت آزمایش های بالینی واقع شده است.

چری و همکارانش این فرضیه را مطرح کردند که ترکیب بروکینار با یک آنالوگ نوکلئوزیدی مانند رمدسیویر یا مولنوپیراویر با ایجاد اثر هم افزایی می تواند بر قدرت مقابله با ویروس بیفزاید، هم افزایی زمانی رخ می دهد که اثر دو یا چند دارو در کنار هم بیشتر از اثربخشی هر یک به صورت مجزا باشد.

محققان این داروها را روی سلول های ریه انسان و همچنین روی موش ها آزمایش کردند و دریافتند که این ترکیب در برابر سویه های گوناگون کووید-19 از جمله دلتا بسیار موثر است. این تیم اکنون در حال بررسی این دارو در برابر سویه امیکرون هستند.

علاوه بر آن آنها دریافتند که داروی خوراکی موسوم به Paxlovid که به تازگی از سازمان غذا و دارو تاییدیه دریافت کرده می تواند برای افزایش اثربخشی با رمدسیویر یا مولنوپیراویر ترکیب شود، گام بعدی آزمایش این ترکیبات دارویی به صورت بالینی است.

سارس-کوو-2 عامل بیماری کووید-19 است که تا به امروز 382 میلیون نفر در سراسر جهان را آلوده کرده و باعث فوت پنج میلیون نفر شده است به همین دلیل نیاز فوری به یافتن درمانی برای کووید-19 وجود دارد که با ظهور گونه های تازه واکسن گریز نیاز به آن بیشتر نیز می شود.

منبع: مدیکال اکسپرس

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 27 فروردین 1401 بروزرسانی: 27 فروردین 1401 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 1344

به "یک ترکیب دارویی نو برای مقابله با کووید، 19 شناسایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک ترکیب دارویی نو برای مقابله با کووید، 19 شناسایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید