کم مصرف کنید، پاداش بگیرید

به گزارش رپید دانلود، با آغاز فصل گرما، دغدغه افزایش مصرف و احتمال وجود خاموشی در کشور جان گرفته است. همین موضوع نیز موجب شده که وزیر نیرو وعده پاداش نقدی را به مشترکان بدهد تا شاید از این طریق بتوان مانع از تکرار خاموشی های تابستان سال 1397 شد.

کم مصرف کنید، پاداش بگیرید

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، افزایش اوج بار گرما در سال 1398 نسبت به 1397 یک درصد بود، اما براساس آخرین گزارش ها در 12 خرداد امسال نسبت به سال قبل 23 درصد افزایش بار مصرفی برق داشته ایم که همین موضوع موجب نگرانی مسوولان کشور از جمله وزیر نیرو شده است.

در واقع فرایند افزایشی موج گرما در هفته جاری و استفاده هر چه بیشتر از سیستم های سرمایشی موجب شده است که اوج بار در روزهای گذشته از مرز 53 هزار مگاوات عبور کند و این در حالی است که در زمان اوج مصرف سال گذشته مصرف برق کشور به 57 هزار و 681 مگاوات رسید.

طبق برآوردهای اجرا شده اگر مصرف فعلی ادامه یابد امسال این رقم به 60 هزارمگاوات می رسد. اکنون نیز در حالی که رشد مصرف جهانی مصرف برق به دلیل کرونا کاهش پیدا نموده، در ایران به میزان 12.8 درصد افزایش یافته است.

تابستان سختی پیش رو داریم

چندی پیش محسن طرز طلب، مدیرعامل شرکت فراوری نیروی برق حرارتی با تاکید بر اینکه شیوع ویروس کرونا تابستان سختی را برای تامین برق پیش روی ما قرار داده است، گفت: با توجه به بروز این بیماری همچنان رفتار مصرف نمایندگان در ماه های آینده و میزان افزایش مصرف برق در زمان پیک تابستان غیرقابل پیش بینی است. تابستان امسال با شرایط خاص و ویژه ای روبه رو هستیم.

به گفته وی، بر اساس یک پیش بینی شرایط ویروس کرونا به همین منوال تا انتها تابستان ادامه خواهد داشت و ساکنان مناطق مختلف به ویژه اهالی مناطق گرراستای که هر ساله در زمان تعطیلات تابستانه به مسافرت می رفتند، امسال در محل اقامتی خود باقی خواهند ماند و همین امر منجر به افزایش مصرف برق و استفاده هر چه بیشتر از سیستم های سرمایشی خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه بروز این اتفاق منجر به افزایش مصرف برق کلانشهرها خواهد شد، گفت: در این صورت ظرفیت پست ها و خطوط انتقال برق جوابگو نخواهد نبود و این مسئله منجر به بروز اتفاقاتی در کلان شهرها خواهد شد. در مقابل ممکن است این بیماری در فصل تابستان فرایند نزولی پیدا نموده و شرایط عادی گردد. این شرایط باعث شده صنایع پرمصرفی که هر ساله در زمان پیک تابستان میزان مصرف برق خود را کاهش می دادند، امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا و عدم فروش محصولات خود از ابتدای سال، به فکر کوشش برای جبران کاهش فراوریشان در فصل تابستان باشند که این امر منجر به افزایش مصرف برق در کشور خواهد شد.

پاداش نقدی راه چاره وزارت نیرو برای مقابله با خاموشی

وزیر نیرو یکی از راه های حل این مساله را مدیریت مصرف می داند و معتقد است که در صورت مدیریت و صرفه جویی مردم تابستان بدون وقفه ای را در راستا صنعت و فراوری با آرامش سپری خواهیم کرد. وی وعده داد مشترکانی که این موضوع را رعایت نمایند، در کنار آن پاداش نقدی قابل ملاحظه ای مانند سال گذشته دریافت خواهند کرد.

اردکانیان در پاسخ به سوال رئیس جمهور که مصرف بالای گفته شده در بخش صنعتی است یا خانگی؟ اظهار کرد: خوشحالیم که گزارش های عمده کشورهای صنعتی جهان به دلیل شرایط کرونایی حاکی از کاهش مصرف آنهاست و بیش از 20 درصد کاهش دارند و این برای ما علامتی دلگرم نماینده در سال جهش فراوری است، اما بدمصرفی را نباید فراموش کنیم.

به گفته وزیر نیرو بیش از 20 هزار مگاوات ظرفیت نصب شده به دستگاه های مصرفی متصل است و اگر مردم رعایت نمایند تابستان آرامی را سپری خواهیم کرد.

به چه کسانی پاداش داده می گردد؟

برای مشترکان خوش مصرف پاداش در نظر گرفته شده است؛ تا جایی که حتی مشترکان می توانند با مدیریت مصرف قبوض برق خود را رایگان نمایند. اما دو شرط برای اهدا پاداش در نظر گرفته شده است؛ یکی اینکه مشترک باید زیر الگوی مصرف منطقه خودش مصرف کند و نسبت به سال قبل کاهش مصرف داشته باشد. نحوه محاسبه هم بدین گونه است که کاهش مصرف ضرب در اولین پله منطقه محاسبه می گردد. به طور مثال اگر 60 تومان قیمت پله اول منطقه 1 در نظر گرفته گردد این عدد ضرب در میزان کاهش مصرف در دوره مشابه شده و میزان پاداش به دست می آید.

به عبارت دیگر اگر مشترک 10 درصد میزان مصرف خود را کاهش دهد، صورت حساب آن شخص حدود 20 درصد کاهش می یابد، تعرفه های برق به صورت پلکانی محاسبه می گردد و هرچه میزان مصرف افزایش یابد میزان تعرفه نیز به صورت پلکانی افزایش می یابد. به طور مثال اگر از 200 کیلووات ساعت میزان مصرف مشترک به 300 کیلووات ساعت افزایش یابد 100 کیلوات بعدی دو برابر قیمت محاسبه می گردد، اما اگر مشترک میزان مصرف خود را کاهش دهد شامل پاداش خواهد شد.

درواقع این کاهش مصرف موجب می گردد که اگر صورت حساب 10 درصد کاهش یابد حدود 20 درصد از هزینه کاسته گردد، یعنی اگر 20 درصد میزان مصرف کاهش یابد 40 درصد از پرداختی مشترک کاسته خواهد شد. در مورد شرایط لازم برای رایگان شدن قبوض برق نیز باید گفت اگر یک مشتری 200 کیلووات ساعت برق مصرف کند مصرف خود را به 100 کیلووات برساند در این شرایط قبض برق این مشترک رایگان خواهد شد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 377

به "کم مصرف کنید، پاداش بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کم مصرف کنید، پاداش بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید