پیش بینی بورس در هفته اول سال 1400

به گزارش رپید دانلود، به گزارش خبرنگاران، بازار سهام در یک تلاطم بی سابقه در سالیان اخیر بالاخره به روز آخر رسید و فارغ از هر گونه نتیجه یا داوری، درس های زیادی برای سرمایه گذاران داشت. شاخص در روز آخر به کانال 1.3 میلون واحدی برگشت و در یک هفته آخر سال، امیدواری ها را به بورس بازان بازگرداند. اما وجه مشترک همه نوسانات بی خاتمه در سال چه در ابتدای سال و چه انتهای سال (چه در زمان اوج و چه در زمان فرود) یک وجه مشترک داشت و آن مصنوعی بودن راستا بازار و رفتار بازیگران است.

پیش بینی بورس در هفته اول سال 1400

تصمیمات مداخله گرایانه در بازار سهام

بنا به گزارش اقتصادنیوز، آنچه قیمت ها در بازار را از دادن سیگنال واقعی برحذر داشت و آنچه رفتارها را در بورس مصنوعی جلوه می دهد، همان تصمیمات مداخله گرایانه سیاست گذار است که با یاری جریان پول هیجانی، آدرس های غلط به آماتور و حرفه ای های بازار در طول سال 99 نشان داد.

انتظارات در سال 99 به انتها رسید و البته آنچه نباید می افتاد، افتاد. بسیاری از ورودی ها به بازار از حضور دوباره در بازار با تردید و دودلی همراهند، زیرا که جوهره گمشده بازار یعنی اعتمادشان را از دست دادند.

هر چند که چگونگی راهنمایی بازار نشان می دهد انتظار رفتارهای هیجانی و موج های دوباره با توجه به تصمیمات کلان سیاست گذار در قالب سیاست های پولی، نرخ دلار، نرخ های جذاب در بازارهای موازی همچون رمزارزها باز هم محتمل خواهد بود.

شکل گیری جریان پول با توجه به احتمال سناریوهای جدید در شرایط دیپلماتیک و سیاست خارجه کشور که احتمال تسهیل فروش نفت و آزادسازی دارایی های ارزی بلوکه شده را ممکن است به دنبال داشته باشد، قطعاً باعث می گردد سیاست گذار پولی مختصات جدیدی در سال 1400 ترسیم کند.

با وجود مختصات جدید، انتظارات جدید هم در شکل خواهد گرفت و امید می رود در یک سال اخیر با توجه به تجربه امسال، بازار شفاف تری در انتظار بورس بازان باشد. در این رهگذر، انتها تصمیمات ناگهانی توسط سیاست گذار، خواسته اصلی حرفه ای های بازار است. باید به انتظار روزهای آینده نشست…

انتظار بازار در روزهای ابتدایی سال 1400

حسام کُرد | کارشناس ازار سرمایه

آخرین روز معاملات در سال 1399 را در حالی به انتها رسید که شاهد یکی از پر فراز و نشیب ترین سال ها در بورس تهران بودیم. امسال با همه بدهی ها و خوبی هایی که داشت، به انتها رسید. تعداد کمی از نمادها، توانستند زیان خود را کاملا یا تا حدودی جبران نمایند. اما بیشتر نمادهای بازار، با افت های سنگین نسبت به قیمت پیک خود، امسال را به انتها میرسانند.

در معاملات روز سه شنبه هفته جاری، همانطور که انتظار میرفت، شاهد روز متعادلی در بازار بودیم و بعد از مدت ها، سمت تقاضا تقویت شد و قفل فروش تعداد زیادی از نمادها باز شد و اگرچه هنوز تعدادی نماد در صف فروش قفل بودند، اما تعداد آنها بسیار کمتر شده بود. انتظار میرود روزهای ابتدایی سال جدید شاهد یک بازار نسبتا خوب باشیم.

به امید بازار شفاف تر در سال 1400

علیرضا عزیزالهی | کارشناس بازار سرمایه

شاخص کل بورس تهران در آخرین روز معاملاتی سال 1399 با رشد حدود 17000 واحدی به کار خود انتها داد.

اگرچه روز چهارشنبه نیز مانند چند روز گذشته شاهد جوی مثبت و رو به بهبود در بازار بودیم ولی همانطور که روز سه شنبه اشاره شد، ریسک گریزی بعضی از سرمایه گذاران بخاطر تعطیلات نوروز، باعث شد طبیعتاً اندکی فشار عرضه در بازار مشهود باشد.

گفتنی است که دولت از هیچ اقدامی در مورد تامین کسری بودجه خود به وسیله بورس فروگذار نکرد و تا آخرین لحظات سال 99 نسبت به فروش اوراق خود ادامه داد.

بازار برای بهبود و جلب مجدد اعتماد سرمایه گذاران، در مرحله اول نیازمند صداقت قانون گذار و در مرحله دوم حمایت از سرمایه گذاران به وسیله وضع قوانین دقیق و پخته است. به امید بازاری بهتر و شفاف تر در سال 1400.

استراتژی بورس در سال 1400

امیرحسین واعظ | کارشناس بازار سرمایه

هبود شرایط بورس در ده روز کاری اخیر باعث شد شاخص کل در انتها سال 99 به کانال 1.3 میلیون واحد بازگردد و بدین ترتیب بورس در سال 99 و برحسب رشد شاخص کل، حدود 155 درصد بازدهی برای سهامداران به ارمغان آورد. نمادهای شاخص ساز در دو هفته اخیر سبزپوش شدند امید سهامداران به صعود بورس در بهار 1400 بیشتر گردد.

تعداد صف فروش ها در معاملات روز چهارشنبه کاهش قابل توجهی داشت و در روی دیگر سکه، نمادهای بیشتری به صف خرید رسیدند. ارزش معاملات خرد اندکی افزایش یافت و ترس سهامداران از ریزش های مکرر شاخص کل کاهش یافت.

اگرچه روز چهارشنبه گروه دیگری از سهامداران محافظه کار برای کاهش ریسک خود در تعطیلات نوروزی، بخشی از سبدشان را نقد کردند اما قاب انتهای بازار، نگذاشت کام سهامداران در انتها این سال پرفراز و نشیب تلخ گردد.

با توجه به فرایند بازارهای موازی، بورس با اختلاف پرسودترین بازار در سال 99 بود اما سرمایه گذاران این بازار از نتیجه سرمایه گذاری خود چندان خوشنود نبوده و حتی به اندازه سرمایه گذاران بازارهای موازی نیز راضی نیستند.

در روزهای آینده آمار گسترده ای از عملکرد بورس در سال 99 منتشر می گردد، پُرسودترین سهام و صنایع، زیان ده ترین گروه ها، پرنوسان ترین نمادها و … اما اکنون که بورس برای نزدیک به 10 روز تعطیل است، بهترین فرصت برای سهامداران است که عملکرد خود را در سال 99 آنالیز نموده و استراتژی مناسبی برای سال 1400 اتخاذ نمایند.

کاهش سطح توقع از کسب سودهای رویایی در بورس و دوری از خرید و فروش های مکرر به قصد کسب سود کوتاه مدت می تواند آغازی باشد برای مشخص استراتژی در سال 1400، اما باید به یاد داشت که هر فرد قدرت ریسک پذیری و اهداف متفاوتی دارد و در نتیجه سیستم معاملاتی هر شخص نیز منحصر به خود اوست.

در این شرایط سهامدارانی که تجربه سال 99 را دارند، می توانند امید داشته باشند که در انتها سال 1400، باز هم بورس پرسودترین بازار در میان بازارهای موازی باشد.

انتها باز برای ادامه سریال تصمیمات ناگهانی

ابراهیم جباری | کارشناس بازار سرمایه

هفته انتهای سال 1399 برای بازار سهام هفته ای پر از ابهام بود. هفته ای که شاید کمتر کسی فکر می کرد فرایند نزولی به اتمام برسد و کماکان نیز خوشبینی ای در اهالی بازار دیده نمی گردد .

در چند روز اخیر شاهد حمایت های حقوقی و تعدیل سهم های شاخص ساز بودیم. اما آیا این فرایند میتواند ادامه دار باشد؟ به هر صورت بازار روز چهارشنبه با مثبت و منفی های نامفهوم به کار خود انتها داد و شاخص کل نزدیک به 20 هزار واحد افزایش داشت.

زمزمه هایی در مورد بازگشت تقارن به دامنه سهم ها شنیده می گردد اما این بار، افزایش دامنه در دستور کار مسوولان تصمیم گیرنده قرار گرفته است.

به نظر باید سبز بودن شاخص در هفته اخیر را استقبالی از تصمیمات جدید و خلق الساعه مسوولان ذیربط دانست که انتهای سال را با چنین فضایی به انتها بردند. شاخص هم وزن نیز در روز آخر حرکت مثبتی داشت که میتوان رسد سهام کوچک را بیش از سهام شاخص ساز برای سال آینده متصور بود.

به هر روی سال 1399، سالی مملو از آموزش و تجارب پر غرامت، چه تلخ و شیرین بود. سالی که صدور کدهای بورسی رکود شکستند. سالی که ورود پول نیز رکورد شکست و روزهای سبز و قرمز افراطی ای را برای بازار بوجود آورد.

شاید بتوان گفت تجربه و تابلوشناسی در بازار، رکن اساسی برای بدست آوردن سود و رشد محسوب می گردد. سهامداران، در سال 99 تجاربی بدست آوردند که میتواند در سال 1400 در دو وجه در بازار تاثیر گذارد باشد.

مورد اول کلیت بازار است که پارادایم آن به کلی تغییر نموده است و سهامداران هر سهمی را نمیخرند و مورد دوم سطح سواد بازار و شناسایی بازیگران و حقوقی های مختلف است که شاید لازم باشد در رویکرد خود بازنگری مجددی داشته باشند. با تمام این اوصاف سال 99 را باید یکی از سخت ترین سال های بازار تلقی نمود.

منبع: اقتصادنیوز

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 19 فروردین 1400 بروزرسانی: 19 فروردین 1400 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 880

به "پیش بینی بورس در هفته اول سال 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی بورس در هفته اول سال 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید