پلیس : جریمه خودروهای شیشه دودی با قوت ادامه خواهد یافت

به گزارش رپید دانلود، با وجود نظر دیوان عدالت اداری پلیس می گوید جریمه خودروهای شیشه دودی با قوت ادامه خواهد یافت.

پلیس : جریمه خودروهای شیشه دودی با قوت ادامه خواهد یافت

خبرنگاران - رییس پلیس راهور با اشاره به مصوبه دیوان عدالت اداری در خصوص جریمه خودروهای شیشه دودی گفت: از مصوبه هیات عمومی دیوان نباید سوءبرداشت گردد. دیوان تاکید کرده که فاصله سه متری برای تشخیص درست نیست و عدد سه متر باطل شده و جریمه آن به تشخیص افسر است.

وی اضافه نمود: آنچه که دیوان باطل کرده است، مربوط به رفع اثر است، یعنی اینکه دیگر در همان محل نباید برچسب برداشته گردد که ما هم موافق هستیم. البته اگر خودرو به دلیل جریمه بیش از سه میلیون تومان توقیف گردد، باید هنگام ترخیص شیشه را نیز اصلاح کند.

رییس پلیس راهور ناجا کد جریمه مربوط به شیشه دودی را 2114 خاطرنشان کرد و گفت: مبلغ جریمه 52 هزار و 500 تومان در کلانشهرها و 31 هزار و 500 تومان در دیگر شهرهاست.

وی با بیان اینکه افسران در برخورد با شیشه های دودی می توانند به دفعات جریمه کنند، گفت: یعنی ممکن است یک خودرویی در یک چهارراه جریمه گردد و در چهارراهی دیگر نیز اگر مامور پلیس آن را مشاهده کند می تواند آن را جریمه کند و محدودیتی در دفعات جریمه وجود ندارد.

هادیانفر تاکید کرد: معیار تشخیص مامور است و البته شیشه های دودی استاندارد و متعارف که تولید کارخانه باشد مسئله ای ندارد.

وی در خصوص اینکه چه افرادی می توانند از شیشه دودی با درصد بالا استفاده کنند، گفت: مقامات و افرادی دارای رده خفاظتی می توانند از شیشه دودی استفاده کنند. حتی افراد دارای بیماری به تشخیص کمیسیون پزشکی نیز در صورتی که راننده خودرو بوده و خودرو به نام خودشان باشد می توانند با مراجعه به مراکز راهور در شهرها مجوز خود را دریافت کنند.

رییس پلیس راهور ناجا گفت: افراد دارای شیشه دودی غیراستاندارد عامل تخلف هستند، هم در مسائل انتظامی وهم در مسائل امنیتی، در تمام کشورها هم با این موضوع برخورد می گردد.

وی در خصوص آمار جریمه شیشه های دودی نیز گفت: در هفت ماهه امسال 871 هزار خودرو به دلیل شیشه دودی جریمه شدند که 316 هزار نفر آن در جاده و 554 هزار نفر آن در شهرها بوده است.

رییس پلیس راهور ناجا درباره شماره گذاری خودروهای دارای شیشه دودی در مراکز تعویض پلاک نیز گفت: با توجه به شرایط کرونا ما خاطرنشان کردیم شماره گذاری ها انجام گردد، اما در گذشته اینطور بود که حتما اصلاح و بعد خدمات شماره گذاری و تعویض پلاک ارائه گردد.

نظر دیوان عدالت اداری

با رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری برای خودروهایی با شیشه دودی، مشخص فاصله 3 متری برای تشخیص راننده و سرنشین ملاک و معیار نمی باشد و در صورت احراز تخلف صدور قبض کفایت می کند و رفع اثر شیشه دودی الزام ندارد.

در پی شکایت از نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و درخواست ابطال بخشنامه شماره 13/5/355/407 مورخ 96/6/30 و 13/5/355/990 مورخ 97/12/18 مبنی بر اینکه معیار مجاز دودی کردن شیشه خودرو و تشخیص راننده و سرنشین های خودرو باید از فاصله سه متری قابل رویت باشد و در صورتی که مطابق نظر افسر کارشناس، راننده و سرنشین از فاصله سه متری قابل تشخیص نباشد ضمن صدور قبض جریمه ملزم به رفع اثر شیشه دودی می گردد.

هیات عمومی دیوان عدالت اداری پس از بحث و بررسی و با توجه به نظریه هیات تخصصی اداری و امور عمومی، با این استدلال که برمبنای ماده 21 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب سال 1389 جریمه های تخلفات مربوط به حمل و نقل و عبور و مرور با توجه به مکان، زمان، وقوع و نوع تخلفات با تصویب هیات وزیران به اجرا گذارده می گردد همچنین به موجب ماده 2 قانون اخیرالذکر تشخیص تخلفات مزبور و صدور قبض جریمه با افسران کادر و پیمانی مورد وثوق راهنمایی و رانندگی و آموزش دیده است.

بنابراین مقرره مورد اعتراض که با مشخص ملاک فاصله 3 متری اقدام به وضع قاعده و معیار تشخیص ثابت برای ماموران مجاز راهور آن هم با توجه به شرایط متغیر فصول سال، اوضاع آب و هوا و ساعات شبانه روز کرده، خارج از حدود صلاحیت مرجع وضع کننده بوده و قابل ابطال است.

همچنین هیات عمومی دیوان عدالت اداری رفع اثر شیشه دودی بعد از صدور جریمه را از اختیارات ماموران تشخیص نداد و با این استدلال که قانونگذار ضمانت اجرای تخلفات را در این قانون و حدود اختیارات ماموران را در موارد مقرر از جمله حق توقف خودرو و صدور قبض جریمه، جلوگیری از حرکت خودرو و دستور انتقال به توقفگاه، ضبط گواهینامه و جابجایی خودرو به منظور رفع سد معبر مشخص کرده است.

اما برای الزام به رفع اثر شیشه دودی بعد از صدور قبض جریمه، در قانون مشخص تکلیف نشده است و بخشنامه مذکور قابل ابطال می باشد.

بنابراین برای خودروهای با شیشه دودی مشخص فاصله 3 متری برای تشخیص راننده و سرنشین ملاک و معیار نمی باشد و در صورت احراز تخلف صدور قبض کفایت می کند و رفع اثر شیشه دودی الزام ندارد.

منبع: دیجیاتو

منبع: بیت ران
انتشار: 11 بهمن 1400 بروزرسانی: 11 بهمن 1400 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 1274

به "پلیس : جریمه خودروهای شیشه دودی با قوت ادامه خواهد یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پلیس : جریمه خودروهای شیشه دودی با قوت ادامه خواهد یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید