ویروس کرونا چیست و چگونه منتقل می شود؟

به گزارش رپید دانلود، کرونا نام ویروسی است که در کشور چین شیوع پیدا کرده و در حال گسترش در سطح جهان است.

ویروس کرونا چیست و چگونه منتقل می شود؟

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، کرونا نوعی ویروس است که باعث ایجاد عفونت در بینی، سینوس ها یا گلو فوقانی می شود. نام ویروس کرونا از شکل آن گرفته شده که هنگام تصویربرداری با استفاده از میکروسکوپ الکترونی شبیه به یک تاج خورشیدی است .

این بیماری برای اولین بار در اواخر دسامبر سال 2019 در ووهان، یکی از شهر های بزرگ چین گزارش شده و به سرعت در حال شیوع است. از آن زمان، مسافران با سفر به کشور های دیگر از جمله ایالات متحده، باعث انتقال این ویروس در سطح جهان شده اند. از ابتدا شیوع تا به امروز صد ها نفر به ویروس کرونا آلوده شده اند .

در بازه زمانی بین 31 دسامبر تا 22 ژانویه مقامات کشور چین از شناسایی بیش از 400 نفر که به این ویروس مبتلا شده اند خبر دادند. تایلند دو مورد و ژاپن، کره جنوبی و تایوان هم هر کدام یک مورد ابتلا گزارش کرده اند. تمامی این بیماران اخیرا به چین سفر داشته اند. در خارج از آسیا ، ایالات متحده نیز اولین مورد ابتلا به این ویروس را در بیمارانی که اخیراً از ووهان در چین برگشته گزارش کرده است. در کشور ما نیز کارشناسان بهداشت مستقر در مرزها و فرودگاهها، تمام افرادی که از چین قصد ورود به کشور را دارند تحت مراقبت قرار می دهند .

این ویروس برای اولین بار توسط لئو پون ویروس شناس در دانشکده بهداشت در چین رمزگشایی شد، او احتمال می دهد کرونا ابتدا در بدن یک حیوان ایجاد شده و سپس در انسان گسترش یافته و از جمله موارد نادری است که در اصطلاح پزشکی، زونوتیک نامیده می شود؛ این نام به بیماری هایی اتلاق می شود که از حیوان به انسان منتقل می شود. طبق اظهارات پون این ویروس باعث ایجاد پونومونی شده و به آنتی بیوتیک هیچ پاسخی نمی دهد. هنوز مشخص نیست که ویروس کرونا تا چه اندازه می تواند کشنده باشد .

در مورد شیوع این بیماری، گزارش ها حاکی از آن است که بیشتر گروه اول بیماران بستری، کارگر یا مشتریانی در یک بازار عمده فروشی غذا های دریایی محلی بوده اند؛ همچنین گوشت های فرآوری شده و حیوانات قابل مصرف زنده از جمله مرغ، الاغ، خفاش، گوسفند، خوک، شتر، روباه، موش های بامبو، جوجه تیغی و خزندگان نیز از مواردی بوده اند که در گزارش ها به عنوان منبع این ویروس گزارش شده اند .

علائم ویروس کرونا چیست؟

این ویروس معمولاً می توانند با ایجاد مسائل خفیف تا متوسط در دستگاه تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی باعث بیماری شود. علائم ویروس کرونا شامل آبریزش بینی ، سرفه، گلودرد، احتمالاً سردرد و تب است که می تواند تا دو روز ادامه یابد .

در افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند مانند افراد مسن و بسیار جوان، این احتمال وجود دارد که این ویروس باعث ایجاد مسائل تنفسی بسیار جدی تر مانند ذات الریه یا برونشیت شود .

ویروس MERS یک سندروم تنفسی معروف است که برای اولین بار در سال 2012 در خاورمیانه گزارش شد که سبب ایجاد مسائل تنفسی می شد؛ براساس CDC ، از هر 10 بیمار آلوده به MERS سه تا چهار نفر جان خود را از دست دادند .

در حال حاضر تصور می شود که ویروس کرونا در بروز علائم، خفیف تر از SARS و MERS است. پیتر هوربی، استاد بیماری های عفونی نوظهور و بهداشت جهانی در دانشگاه آکسفورد در این باره می گوید: بیماران فعلا یک هفته سرفه خفیف و به دنبال آن تنگی نفس را تجربه کرده اند و تا به امروز حدود 15 تا 20 درصد موارد شدید بوده که نیاز به مراجعه به بیمارستان داشته است .

ویروس کرونا چگونه منتقل می شود؟

ویروس ها می توانند از تماس انسان با حیوانات منتقل شوند. طبق گفته دانشمندان سازمان بهداشت جهانی MERS در شتر ها و SARS از گربه ها آغاز شده است، اما در مورد کرونا هنوز مشخص نشده چه حیواناتی ممکن است باعث شیوع این ویروس در ووهان شده باشد و انتقال انسان به انسان هم غالباً هنگامی اتفاق می افتد که شخص در معرض سرفه فرد مبتلا قرار گرفته باشد .

بسته به میزان ابتلا به ویروس، سرفه، عطسه یا لرزش دست از مشخص ترین علائم این ویروس هستند. کرونا همچنین با دست زدن به چیزی که فرد آلوده لمس کرده قابل انتقال است. در بعضی موارد پرستاران هم از طریق زباله های عفونی بیماران مبتلا به این ویروس آلوده شده اند .

انتقال انسان به انسان برای ویروس کرونا تأیید شده است، اما متخصصان اکنون در تلاشند تا دریابند چه کسی آن را بیشتر منتقل می کند و چه کسی بیشتر در معرض خطر است و آیا این انتقال بیشتر در بیمارستان ها یا در جامعه رخ داده است؟ و به نظر می رسد MERS ، SARS و ویروس کرونا باعث بروز بیماری شدیدتر در افراد مسن می شوند؛ بیشتر افرادی که تا به امروز براثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده اند، بالای 50 سال سن داشته و از یک بیماری پنهان یا آشکار دیگر مثل بیماری قلبی، فشار خون بالا و دیابت یا نارسایی سیستم ایمنی بدن رنج می برده اند .

راه درمان ویروس کرونا چیست؟

درمان خاصی وجود ندارد، اما تحقیقات در حال انجام است. بیشتر اوقات علائم به خودی خود از بین می رود؛ متخصصان هم توصیه می کنند که در این باره مراقبت های بیشتری انجام شود. اگر علائم بدتر از سرماخوردگی است، حتما باید به پزشک مراجعه شود .

پزشکان می توانند با تجویز داروی درد یا تب، علائم را تسکین دهند . CDC می گوید دستگاه بخور یا دوش گرم می تواند به گلو درد یا سرفه کمک کند. نوشیدن مایعات زیاد، استراحت و خواب کافی تا حد امکان همچنین می تواند در درمان این ویروس موثر باشد .

آیا این ویروس می تواند نگران کننده باشد؟

طبق اظهارات نیل فرگوسن، استاد زیست شناسی ریاضی در امپریال کالج لندن، میزان مرگ و میر ویروس کرونا، کمتر از SARS و MERS است، اما هنوز قابل مقایسه با آنفلوآنزای فراگیر اسپانیایی بوده و این یک نگرانی مهم در سطح جهان است. فرگوسن معتقد است که میزان مرگ و میر، احتمالاً زیاد نخواهد بود، اما ویروس های جدید بسیار سریعتر در میان جمعیت گسترش می یابند .

راه های پیشگیری از ابتلا به این ویروس چیست؟

واکسنی برای محافظت در برابر این خانواده از ویروس ها وجود ندارد، حداقل هنوز وجود ندارد. آزمایش برای واکسن MERS در حال انجام است. انستیتوی ملی بهداشت آمریکا در حال کار بر روی واکسن علیه ویروس جدید است، اما ماه ها طول می کشد تا کارآزمایی های بالینی انجام شود و بیش از یک سال زمان می برد تا وارد بازار شود. ممکن است با دوری از افراد بیمار، بتوان تا اندازه ای خطر ابتلا به این ویروس را کاهش داد. همچنین از تماس دست ها با چشم، بینی و دهان باید خودداری شود. شستن دست ها با آب صابون، حداقل به مدت 20 ثانیه هم از جمله توصیه های متخصصان برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس است .

اگر بیمار هستید و تصور می کنید که ممکن است علت آن ویروس کرونا باشد باید به یک ارائه دهنده خدمات درمانی اطلاع دهید و به دنبال درمان زودهنگام باشید. هنگام سرفه یا عطسه، دهان و بینی خود را بپوشانید و اشیاء و سطحی را که لمس می کنید ضد عفونی کنید و اگر به چین سفر می کنید، از علائم آن آگاه باشید و از رفتن به بازار حیوانات زنده خودداری کنید، جایی که آغاز شیوع بیماری در ووهان بوده است .

ویروس کرونا در زنان باردار چگونه است؟

یک مطالعه در سال 2014 ، مواردی از وجود ویروس MERS در زنان بارداری را نشان داد که در بیمارستان زایمان کرده بوند و مطالعه ای دیگر در سال 2004 انجام شد که به دنبال آن مشخص شد که بیماری های مرتبط با SARS با مواردی از سقط خود به خود، مرگ مادر و بیماری بحرانی مادر مرتبط بوده است .

ویروس کرونا در گربه ها، سگ ها و حیوانات دیگر

حیوانات اهلی می توانند ویروس کرونا را بگیرند و باعث عفونت های شدید شوند. بعضی اوقات ویروس ها می توانند منجر به بیماری های کشنده شوند. براساس یک مطالعه در سال 2011 ، فرد می تواند باعث بروز پریتونیت عفونی حفره ای در گربه ها شود و چیزی به نام ویروس کرونا پاتروپیک سگ می تواند گربه ها و سگ ها را آلوده کند .

طبق این مطالعه، گربه ها می توانند SARS را بگیرند، اما هیچ یک از گربه های آلوده علائمی دال بر این بیماری را نشان نمی دهند. ویروس کرونا گربه معمولاً بدون علامت است، اما می تواند باعث اسهال خفیف شود .

منبع:باشگاه خبرنگاران

،

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 23 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 126

به "ویروس کرونا چیست و چگونه منتقل می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس کرونا چیست و چگونه منتقل می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید