واکسیناسیون 50 هزار راس دام سنگین در استان مرکزی علیه بیماری لمپی اسکین

به گزارش رپید دانلود، خبرنگاران/مرکزی رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی از برنامه ریزی جهت واکسیناسیون حدود 50 هزار راس دام سنگین در استان برعلیه بیماری لمپی اسکین اطلاع داد.

واکسیناسیون 50 هزار راس دام سنگین در استان مرکزی علیه بیماری لمپی اسکین

به گزارش خبرنگاران، به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی، دکتر سعید رحیمی اضافه نمود: لمپی اسکین یک بیماری ویروسی در دام سنگین (گاو و گوساله) است که می تواند خسارات مالی فراوانی به صنعت دامداری وارد کند. از علائم این بیماری می توان به ظهور ضایعات ندولی و کهیر مانند بر روی پوست گاوها، التهاب بر روی گردن و کشاله ران، تب شدید، آبریزش چشم، بینی و اختلال در تعادل دام ها و ... اشاره نمود.

وی گفت: انتقال بیماری به وسیله حشرات ناقل انجام می گردد و این حشرات می توانند باعث گسترش سریع بیماری شوند، بنابراین اغلب شاهد بروز این بیماری در فصل بهار و تابستان که فصل فعالیت حشرات و بندسرانجام است خواهیم بود.

رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی توضیح داد: واکسیناسیون دام های سنگین در استان علیه بیماری لمپی اسکین به منظور پیشگیری و کنترل این بیماری از 21 فروردین ماه امسال شروع شده و انتظار می رود حدود 50 هزار راس دام سنگین در این طرح واکسینه شوند.

وی ادامه داد: در سال گذشته 5 کانون بیماری در سطح استان گزارش شده و بیش از 347 هزار و 530 مترمربع صندلی دام سمپاشی شده است.

رحیمی اضافه نمود: واکسیناسیون به موقع، انجام ضدعفونی، سم پاشی به صورت مرتب و جلوگیری از تردد افراد متفرقه و وسایل نقلیه به دامداری مهمترین راه پیشگیری از بیماری لمپی اسکین است.

رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی در سرانجام یادآور شد: دامداران در صورت بروز بیماری، برای جلوگیری از پیشرفت این بیماری باید از جابجا کردن دام اکیداً خودداری نموده و دام و دامداری را قرنطینه نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 31 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1400 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 954

به "واکسیناسیون 50 هزار راس دام سنگین در استان مرکزی علیه بیماری لمپی اسکین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسیناسیون 50 هزار راس دام سنگین در استان مرکزی علیه بیماری لمپی اسکین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید