نکته های طلایی برای خوب خوابیدن

به گزارش رپید دانلود، باشگاه خبرنگاران/ بسیاری از افراد هستند که مدت زیادی را باید با خود کلنجار بروند تا بتوانند به راحتی بخوابند. یکی از اصلی ترین علل بی خوابی نداشتن شرایط فیزیکی است. به دلیل نبود شرایط مناسب در محیط خواب، فرد نمی تواند وارد مرحله اولیه خواب گردد. محیط بیش از حد گرم یا بیش از حد سرد، وجود نور زیاد در محیط و سروصدا از مهم ترین عوامل فیزیکی نامناسب برای خواب هستند.

نکته های طلایی برای خوب خوابیدن

اگر به طور مکرر برای خوابیدن مشکل دارید، بهتر است شرایط سلامتی تان را آنالیز کنید و ببینید چه مشکل نهفته یا اختلال خوابی ممکن است داشته باشید که منجر به بی خوابی تان می گردد. بی خوابی می تواند به علت شرایط روحی و روانی، بیماری، عادات نادرست خواب، داروهای خاص یا عوامل بیولوژیکی باشد.

خوابیدن در عرض چند ثانیه

اما راه چاره های زیادی برای برطرف شدن این موضوع وجود دارد و افراد می توانند به یاری این روش ها مشکل خود را برطرف نمایند. افراد می توانند با تمرین زیاد در عرض چند ثانیه سریع به خواب بروند. ابتدا باید از تمام ماهیچه های صورت خود یاری بگیرید. یعنی آرامشی به دهان و ماهیچه های داخل آن بدهید. مرحله بعد شانه های خود را رها نموده و دست هایتان را کنار بدن قرار دهید. نفس عمیق کشیده، سینه را بیرون دهید و سپس رها کنید. پاها، ران و ساق پا را ریلکس نموده و بعد از چند ثانیه رها کنید.

به مدت 10 ثانیه درون ذهن خود یک تصویر آرامش بخش را تجسم کنید، جایی که احساس می کنید اگر آن جا بودید حتما حس خوبی خواهید داشت. به مدت چند ثانیه باید بخواب می روید، اگر این روش کارساز نبود، شاید نیازباشد بیشتر تمرکز روی تنفس خود داشته باشید.

برای برطرف مسائل بی خوابی چه کار کنیم؟

در سریع ترین راه برای خوابیدن مخلوط کردن قدرت مدیتیشن و تجسم کردن است. این روش ها با تمرین تنفس موثرتر خواهند بود. برای آمادگی ابتدا نوک زبان را بر روی سقف دهان، پشت دو دندان جلو قرار دهید و لب خود را نیز جمع کنید. بگذارید لب ها کمی به هم فشرده شوند و هنگامی که نفس خود را از دهان بیرون می دهید، باید صدای آن را بشنوید این کار را باید به مدت چند ثانیه مکرر انجام دهید. این کار را بدون این که دغدغه ای داشته باشید انجام داده و می بینید که به سرعت آرامش قبل خواب را بدست می آورید.

مرحله بعدی یاری دریافت از ابرو ها است. ابرو ها را تا جایی که ممکن است برای 5 ثانیه بالا برده و ماهیچه های پیشانی تحت فشار قرار خواهند گرفت. سریعا ماهیچه های پیشانی را رها نموده و افت فشار را احساس خواهید کرد. به مدت 10 ثانیه این کار را انجام داده و نفس عمیقی بکشید. چند ثانیه هم شده لبخند عمیقی بزنید تا کمی ماهیچه های گونه حرکتی داشته و آرام بگیرند.

سر خود را رو به سقف قرار داده و در بالش فرو ببرید، چشمان خود را چند ثانیه ببندید تا آرامش پیدا کنید. این کار را طوری انجام دهید تا با کل بدن خود، فشارش را احساس کنید. با این روش ها می توانید بدن خود را برای یک خواب آرام آماده کنید.

اگر این روش ها را امتحان کردید و هنوز هم نمی توانید در 2 دقیقه یا کمتر بخوابید، نکات دیگری وجود دارد که می توانید برای تبدیل اتاق خواب خود به مکانی مناسب تر برای خواب از آن بهره ببرید.

برای مثال این نکات را انجام دهید:

- ساعت خود را در دسترس دور کنید.

-قبل از خواب دوش بگیرید.

- پنجره را باز نموده تا اتاق به خوبی خنک گردد و محیط را برای خواب راحت تری آماده کنید.

- یوگا ساده 15 دقیقه ای حتما قبل از خواب انجام دهید. تلفن خود را از رختخواب دور کنید.

-دمنوش اسطوخودوس، بابونه یا مریم گلی نوش جان کنید.

-وعده غذایی خود را زودتر بخورید تا فعالیت هضم معده موجب اختلال در خواب نگردد.

- ببینید چه چیزی را می توانید در اتاق خواب خود برای کاهش سرو صدا تغییر دهید.

- از مصرف موادی که خواب را مختل می نمایند، مانند نیکوتین، کافئین و الکل خودداری کنید.

- فقط اگر خسته هستید وارد رختخواب شوید، در غیر اینصورت از ورود به آن خودداری کنید.

- اگر ظرف 20 دقیقه خواب نرفتید از رختخواب خارج شوید و بعد از چند ساعت دوباره به تخت برگردید.

منبع: همگردی
انتشار: 15 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 378

به "نکته های طلایی برای خوب خوابیدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکته های طلایی برای خوب خوابیدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید