نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی اعلام شد

به گزارش رپید دانلود، خبرنگاران: بانک مرکزی نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی مورخ 12 شهریور 1399 را اعلام و از برگزاری حراج جدید اوراق بدهی دولتی در تاریخ 18 شهریور ماه سال خبر داد.

نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی اعلام شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا: پیرو اطلاعیه روز سه شنبه 4 شهریورماه 1399 در خصوص برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می رساند، طی برگزاری چهاردهمین مرحله از این حراج، تعداد دو بانک سفارش های خود را در مجموع به ارزش 4.4 هزار میلیارد ریال در سامانه های بازار بین بانکی ثبت کردند. وزارت امور مالی و دارایی نیز با فروش 1.9 هزار میلیارد ریال از اوراق اراد47 با نرخ بازده تا سررسید 18.9 درصد موافقت کرد. معاملات مربوط به فروش این اوراق به نهادهای مالی برنده در روز چهارشنبه 12 شهریورماه 1399 توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت شد.

به علاوه، سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی در فرآیند خارج از حراج و از طریق بورس در حدود 6 هزار میلیارد ریال اوراق اراد45 با نرخ بازده تا سررسید 20 درصد، 4.3 هزار میلیارد ریال اوراق اراد47 با بازده تا سررسید 18.9 درصد، 8.3 هزار میلیارد ریال اوراق اراد48 با نرخ بازده تا سررسید 18.9 و 2.6 هزار میلیارد ریال اوراق اراد49 با نرخ بازده تا سررسید 21 درصد را خریداری کردند. در مجموع، 21.3 هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولت در هفته جاری توسط سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شد.

برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی (18 شهریورماه 1399)

کارگزاری بانک مرکزی در راستای عرضه تدریجی اوراق در تواترهای هفتگی، مرحله پانزدهم حراج اوراق بدهی دولتی جهت فروش به بانک ها، موسسات اعتباری غیربانکی صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تأمین سرمایه را در روز سه شنبه 18 شهریورماه 1399 اجرا می کند.

اوراق عرضه شده در این حراج، مرابحه عام، کوپن دار و با تواتر پرداخت سود شش ماهه (پرداخت کوپن دوبار در سال) و به شرح جدول زیر است.

بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج می توانند نسبت به ارسال سفارش های خود تا ساعت 12:00 روز یکشنبه 16 شهریورماه 1399 تنها از طریق سامانه بازار بین بانکی اقدام کنند. صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تأمین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج نیز می توانند سفارش های خود را تا ساعت 12:00 روز یکشنبه 16 شهریورماه 1399 از طریق سامانه مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کنند. معاملات مربوط به این حراج در روز سه شنبه 18 شهریورماه 1399 انجام خواهد شد.

کلیه نهادهای مالی متقاضی شرکت در این حراج می توانند سفارش های خود را در هر نماد به طور جداگانه ارسال کنند. شایان ذکر است حداقل حجم سفارش در هر یک از نمادهای یاد شده 500 هزار ورقه است. همچنین به نهادهای مالی شرکت کننده در این حراج توصیه می شود، تنوع بخشی به سبد دارایی های مالی را در سفارش گذاری مدنظر قرار دهند.

ذکر این نکته ضروری است که، وزارت امور مالی و دارایی الزامی به پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه شده در حراج ندارد. بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را برای تصمیم گیری به وزارت امور مالی و دارایی ارسال می کند و وزارتخانه مزبور، نسبت به مشخص سفارش های برنده از طریق مشخص کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می کند. در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می شود.

همچنین بر اساس جزء (4) بند ک تبصره (5) قانون بودجه سال 1399، بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است. بنابراین در چارچوب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق مالی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی تواند در فرآیند برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تامین مالی دولت خریداری کند. همچنین، کارگزاری بانک مرکزی تامین کننده زیرساخت معاملات و برگزارکننده حراج فروش اوراق به بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 25 مهر 1399 بروزرسانی: 25 مهر 1399 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 526

به "نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید