کوشش سفته بازان برای قیمت سازی در بازار مسکن

به گزارش رپید دانلود، خبرنگاران : بازار مسکن در رکودی سخت و کشدار به سر می برد اما با این حال قیمت مسکن در این جهت نه تنها روندی کاهشی را تجربه نکرده است بلکه واحدهای مصرفی مسکن در جهت افزایش قیمت قرار گرفته اند.

کوشش سفته بازان برای قیمت سازی در بازار مسکن

جهت دریافت خدمات پتینه کاری ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرآنلاین، در آخرین گزارش اعلامی از سوی مرکز آمار ایران ، متوسط قیمت مسکن در تهران در اسفند 99 حدود 3 درصد در مقایسه با ماه پیش از آن یعنی بهمن ماه کاهش یافته است. با این حال بهای هر متر مربع واحد مسکونی در تهران 81.9 درصد نسبت به اسفند سال گذشته افزایش داشته است.

قیمت مسکن در سه سال اخیر روندی افزایشی را تجربه نموده و این رشد عجیب قیمت هنوز متوقف نشده است. این رشد تا جایی تداوم داشته که متوسط قیمت مسکن در شهر تهران به بیش از 30 میلیون تومان رسیده است . این نرخ که در مقایسه با بهمن و اسفند 98 به ترتیب 6.6 و 93.7 درصد افزایش را نشان می دهد.

هر چند این روزها به واسطه شیوع کرونا ، مشاوان املاک تعطیل هستند اما ارسال فایل های فروش در فضای مجازی متوقف نشده و برآوردها نشان می دهد فایل های فروش افزایش قیمت محسوسی را حتی نسبت به یک ماه قبل تجربه نموده اند .

آنالیز ها نشان می دهد این بار مسکن متوسط یا به بعارت دیگر مسکن مصرفی یعنی واحدهای مسکونی متراژ کوچک در مرکز شهر تهران و حاشیه شهر طعمه افزایش قیمت شده اند. به این ترتیب واحدهای مسکونی قدیمی تر در مناطق ارزان تهران که به طور متوسط قیمتی در حدود 20 تا 22 میلیون تومان رد هر متر فایل می شدند ، این روزها به نرخ 25 تا 27 میلیون فایل می شوند .

بعضی کارشناسان به استناد تعطیلی واحدهای مشاورا املاک در تهران می گویند، سفته بازارن و سرمایه گذاران بازار ملک از این موقعیت استفاده نموده اند و در نبود واخدهای صنفی این حوزه در صدد قیمت سازی در بازار هستند تا با عادی شدن فضا بتوانند قیمت های پیشنهادی خود را جای بیندازند. از سوی دیگر کندی سرعت ساخت وس ازها به دلیل شیوع کرونا و گرانی مصالح ساختمانی چشم انداز قیمت مسکن را افزایشی نموده است و همین امر نیز مزید بر علت برای اعلام قیمت های بالاتر است.

خبرهای رسیده نشان می دهد دلالان مسکن در غیاب مساوران املاک در شهرهای جدید نیز دست به کار شده اند. همین امر سبب شده است قیمت ها در شهر جدید پردیس که به دلیل نزدیکی به تهران جزو شهرهای جدید پرتقاضا برای سکونت در واحدهای مسکن مهر است دستخوش افزایش قیمت جدید شوند.

هر چند در نیمه اول سال گذشته قیمت مسکن تحت تاثیر رشد بهای دلار و بالا رفتن انتظارات تورمی افزایش یافت و حتی بهای میلیاردی برای واحدهای مسکن مهری در این مطنقه ثبت شد اما به تدریج با تحولات اتفاق افتاده در عرصه اقتصاد کلان تقاضا فروکش کرد و واحدهای ملیاردی مسکن مهر با کاهش دویست تا چهارصد میلیون تومانی قیمت روبرو شدند .

معامله گران دراین دوره از کاهش قابل توجه تقاضا برای خرید خبر می دادند و معتقد بودند کوچ سرمایه گذاران از بازار مسکن به واقعی تر شدن قیمت ها در این بازار یاری می نماید اما به تدریج ، فضا برای بالاتر بردن قیمت ها مهیا شده است.

افزایش تقاضا از یک سو و رشد قابل توجه فایل ها نشان می دهد زمینه برای افزایش قیمت مهیا شده و واحدهایی که تا بهمن ماه در محدوده قیمتی 800 میلیون تومان قرار داشت، این روزها به قیمت یک میلیارد و پانصد تا یک میلیارد و هفتصد میلیون تومان آگهی شده اند.

جولان دلالان در این بازار به سرعت در حال تسری به سایر مناطق تهران است. معامله گران البته از نبود خرید و فروش در این بازار خبر می دهند اما به نظر می رسد مقدمات برای رشد قیمت مسکن به استناد افزایش هزینه ساخت و ساز و طولانی تر شدن دوره ساخت ساختمان به دلیل محدودیت های ناشی از کرونا در حال مهیا شدن است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 21 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1400 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 937

به "کوشش سفته بازان برای قیمت سازی در بازار مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش سفته بازان برای قیمت سازی در بازار مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید