جهت 15 ساله برای واکسیناسیون فراگیر کرونا

به گزارش رپید دانلود، گام اول واکسیناسیون، تهیه واکسن است که با توجه به فناوری های پیشرفته، محققان جهان در کمتر از یکسال به واکسن دست یافتند، ولی از آن مهمتر آنالیز اثرات واکسن ها و ایجاد ایمنی زایی پایدار در بدن است، به گونه ای که پس از تزریق واکسن بتواند محافظت کامل در بدن ایجاد کند.

جهت 15 ساله برای واکسیناسیون فراگیر کرونا

استاد تمام دپارتمان ژنتیک پزشکی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با اشاره به دکترین دنیای برای عبور از واکسیناسیون برای گروه های خاص تا واکسیناسیون فراگیر برای بیماری کووید-19، گفت: بر اساس این راهبرد زمان 10 تا 15 ساله احتیاج است تا دنیا به سمت واکسیناسیون فراگیر رود؛ از این رو بهتر است در شرایط فعلی برنامه های کشوری و زندگی را بر اساس واقعیت موجود پایدار کنیم و همچنان به بهداشت فردی توجه گردد.

پروفسور قاسم آهنگری، متخصص ایمونوژنتیک و استاد تمام دپارتمان ژنتیک پزشکی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با اشاره به پرسش این روز های جامعه درباره اینکه آیا به زودی این اپیدمی ویروسی تمام می گردد، گفت: برای پاسخ به این سوال ابتدا می بایست به سخنان پروفسور پیتر بیوت از اپیدمیولوژیست های مطرح در دنیا از دانشگاه لندن اشاره کنم.

وی تاکید نمود: متاسفانه به صورت ساده لوحانه بر این باور هستیم که در صورت وجود واکسن در طی چند ماه به طور کامل با موفقیت این اپیدمی ریشه کن می گردد که ضروری است در این خصوص شرح دهم.

آهنگری ادامه داد: اخیرا از ایشان در مورد ریشه کنی این ویروس سوال شده که نظر ایشان این است که تا به طور کامل کانون های عفونی ویروس حتی کانون های کوچک در یک کشور از بین نروند، امکان ریشه کنی آن در سطح کشور و بین الملل وجود ندارد.

این محقق حوزه ایمونوژنتیک در مورد واکسن و برنامه های خاص برای واکسیناسیون در سطح بین الملل، با بیان اینکه در سطح دنیا دکترین و یا راهبرد واکسیناسیون کووید-19 معین و تعریف شده است، یادآور شد:

گام اول واکسیناسیون، تهیه واکسن است که با توجه به فناوری های پیشرفته، محققان دنیا در کمتر از یکسال به واکسن دست یافتند، ولی از آن مهمتر آنالیز اثرات واکسن ها و ایجاد ایمنی زایی پایدار در بدن است، به گونه ای که پس از تزریق واکسن بتواند محافظت کامل در بدن ایجاد کند، برای این منظور لازم بود دکترین و یا راهبرد واکسیناسیون در سطح دنیای تهیه گردد که این مهم تهیه و مراحل واکسیناسیون نیز آغاز شده است.

استاد تمام دپارتمان ژنتیک پزشکی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، با بیان اینکه این برنامه راهبردی چندین ساله شامل دو قسمت کوتاه مدت اضطرار و بلند مدت در سطح ملی و بین المللی ارائه شده است، خاطر نشان کرد:

در این دکترین یا راهبرد واکسیناسیون دنیای اولین برنامه تدوین شده برنامه اضطرار یا فورس ماژور است. در این مرحله در حقیقت یک مدل و یا الگوی واکسیناسیون اجرا می گردد و حداقل زمان برای این برنامه چیزی حدود دو سال در نظر گرفته شده است.

وی یادآور شد: در این مرحله و فرآیند الگو، گروه های خاصی تعریف شده که وارد این مدل واکسیناسیون شده که به ترتیب شامل گروه اول کارکنان نظام سلامت که در معرض ویروس قرار دارند، افراد با Comorbidity یا بیماری های زمینه ای، افراد سالمند بر اساس اولویت گروه های محدوده سنی 10 سال کهنسال، پیر و غیره، افرادی از نژاد های کم و خاص و شامل افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف می شوند.

به گفته این محقق این گروه از افراد در مرحله اضطرار یا برنامه اول الگوی واکسیناسیون قرار خواهند گرفت.

استاد پژوهشگاه بین المللی زیست فناوری مرحله دوم این برنامه راهبردی را خروج از برنامه اول الگو و ورود به مرحله دوم یا Mass Vaccination و یا واکسیناسیون فراگیر مطرح نمود و ادامه داد: این مرحله همان واکسیناسیون واقعی و یا مدلل و تایید شده است که پس از کسب تجربیات واکسیناسیون گروه اول و ارزیابی های آن، تعریف واکسن نهایی موثر، صورت می گیرد.

آهنگری خاطر نشان کرد: این بدان معنا است که پس از مرحله دوره زمانی قبلی واکسن Validated یا معتبر و قانونی شناخته می گردد و از تایید اضطرار (EUA) یا Emergency Used Authorization خارج می گردد و در نهایت واکسن تایید شده در سطح وسیع و بین المللی و به صورت فراگیر مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

این متخصص ایمونوژنتیک افزود: در این مرحله امیدوارند با توجه به شناسایی واکسن برتر، پس از مرحله الگو، با حمایت های علمی و لجستیکی، فراوری واکسن در مقیاس دنیای صورت گیرد. بنابر پیش بینی های اجرا شده مرحله دوم چیزی حدود بین 10 تا 15 سال زمان احتیاج دارد تا واکسیناسیون فراگیر در سطح قاره ای و دنیای صورت گیرد.

آهنگری با تاکید بر اینکه در این مرحله نیز راهبرد خاص برای گروه های خاص وجود دارد، در این باره شرح داد: گروه اول مرحله دوم شامل افرادی می گردد که دچار عفونت کرونا شده اند، ولی پاسخ ضعیف داشته اند. همچنین افرادی که در مرحله اول واکسیناسیون شرکت نموده و ظاهرا ایمن شده اند، ولی به سرعت این ایمنی را از دست داده اند، در این گروه طبقه بندی شده اند.

وی دسته دیگر این گروه را افرادی دانست که در طرح اضطرار اولیه، واکسیناسیون شده اند، ولی ایمنی ضعیف داشته اند.

آهنگری یادآور شد: مرحله آخر این راهبرد شناسایی و معرفی واکسن هایی که به بهترین شکل بتوانند پس از تایید به عنوان یک واکسن الگوی دنیای معرفی گردد و آغاز واکسیناسیون وسیع منطقه ای و دنیای در کشور های مختلف و دنیا بر اساس پیش بینی اجرا شده حدودا 10 تا 15 سال طول می کشد؛ بنابراین خیلی خوش بینانه است که فکر کنیم آغاز واکسیناسیون فعلی این بیماری فراگیر را در طی چند ماه بعد ریشه کن خواهد نمود.

وی تاکید نمود: باید برنامه ریزی دقیقی برای سال های طولانی در مورد همزیستی با این ویروس و خانواده آن داشته باشیم و برنامه های کشوری و زندگی را بر اساس واقعیت موجود پایدار کنیم.

استاد تمام دپارتمان ژنتیک پزشکی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، افزود: همانگونه که شرح دادم، این راهبرد و دکترین در شرایط مطلوب است.

حال اگر واکسن ها در هریک از مراحل ذکر شده کارایی و ایمنی زایی پایدار نداشته باشند و یا جهش هایی که به دنبال تکثیر فرم های جدید به وجود آید که موثر بر ایمنی زایی باشند، مطمئنا این برنامه های راهبردی دستخوش تغییرات در طول زمان خواهند شد و نگرش ها متفاوت و به گونه ای دیگر خواهد بود.

وی تاکید نمود: بنابراین مطابق گفته همیشگی بهترین روش ارتقای سطح آگاهی عمومی، بهداشت فردی و جمعی در مواجهه با این اپیدمی است.

منبع: فرادید
انتشار: 5 اسفند 1399 بروزرسانی: 5 اسفند 1399 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 786

به "جهت 15 ساله برای واکسیناسیون فراگیر کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهت 15 ساله برای واکسیناسیون فراگیر کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید