مالیات خودرو در طرح تازه مجلس چگونه محاسبه می گردد؟

به گزارش رپید دانلود، مالیات خودرو قرار است به کلی تغییر پیدا کند. طبق طرح مجلس درباره مالیات بر درآمد سرمایه که تا شهریور ماه قرار است به صحن علنی رود، سود حاصل از فروش خودرو طی مدتی نگهداری مشمول مالیات می گردد. مالیات دیگر خودرو مربوط به خودروهای لوکس با ارزش بیش از یک میلیارد تومان است که تا بهمن ماه باید اخذ گردد و مالیات بر نقل و انتقال و شماره گذاری خودروهای فراوری داخل و وارداتی هم به قوت خود باقی است.

مالیات خودرو در طرح تازه مجلس چگونه محاسبه می گردد؟

خبرنگاران - مالیات بر درآمد سرمایه طرح مجلس است که مدتی از تصویب کلیات آن می گذرد و اجرای کامل آن به دولت بعدی می رسد. به گونه ای که پورابراهیمی - رئیس کمیسیون مالی مجلس - گفته که ظرف یک ماه آینده کوشش خواهیم کرد تا تمامی نظرات کارشناسان اتاق بازرگانی، صاحب نظران و متخصصان را در خصوص بحث مالیات بر درآمد سرمایه جمع آوری و جمع بندی کنیم و تا اواخر شهریور ماه هم گزارش رسمی و نهایی آن را در کمیسیون مالی تصویب و به صحن علنی ارائه کنیم.

در این طرح، اگر فردی خودرو بخرد و سپس اقدام به فروش آن کند، باید از محل سود این معامله طبق مدت نگهداری آن سرمایه، بخشی را به اسم مالیات پرداخت کند.

نحوه محاسبه مالیات بر درآمد سرمایه در بازار خودرو براساس مدت زمان نگهداری، در سال اول 30 درصد، سال دوم 20 درصد و سال سوم 10 درصد است.

نگهداری خودرو خریداری شده از سال چهارم به بعد معاف از مالیات می گردد.

به اسم مثال، اگر خودرویی به ارزش 500 میلیون تومان خریده و پس از یک سال آن به قیمت 600 میلیون تومان فروخته گردد، سودی که از این فروش حاصل شده معادل 100 میلیون تومان است که مالیات آن براساس یک سال نگهداری 30 درصد محاسبه می گردد و باید 30 میلیون تومان مالیات بپردازید.

اجرای مالیات خودروهای لوکس از بهمن ماه

بعلاوه، به جز مالیات بر درآمد سرمایه طبق بودجه امسال باید صاحبان خودروهای لوکس که ارزش آن ها بیش از یک میلیارد تومان باشد، تا بهمن امسال مالیات بپردازند.

طبق قانون، تمام مالکان انواع خودروهای سواری و وانت دو کابین دارای شماره انتظامی شخصی به نام خود و فرزندان کمتر از 18 سال و محجور تحت تکفل که در انتها هر سال مجموع ارزش آن ها بیش از یک میلیارد تومان باشد به توضیح زیر مشمول مالیات سالانه خودرو هستند:

1 - تا 1.5 میلیارد نسبت به مازاد یک میلیارد تومان؛ یک درصد

2- تا مبلغ سه میلیارد نسبت به مازاد 1.5 میلیارد تومان؛ دو درصد

3 - تا مبلغ 4.5 میلیارد نسبت به مازاد سه میلیارد تومان؛ سه درصد

4- نسبت به مازاد 4.5 میلیارد تومان؛ چهار درصد

آشنایی با مالیات نقل وانتقال و شماره گذاری خودرو

از سوی دیگر، انواع خودروهای داخلی و وارداتی به استثناء ماشین های راهسازی، کارگاهی، معدنی و کشاورزی و شناورها، مشمول مالیات نقل و انتقال هستند.

در این زمینه، مبنای محاسبه مالیات نقل وانتقال برای خودروهای فراوری داخل بهای فروش آن ها و برای خودروهای وارداتی، مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی آن ها مبنای محاسبه این مالیات است.

علاوه براین، انواع خودروهای سبک، سنگین و موتورسیکلت، براساس رتبه انرژی آنها که به تأیید سازمان ملی استاندارد ایران رسیده است، طبق نرخ های مربوطه مشمول مالیات و عوارض سبز می شوند که اساس مأخذ مالیات و عوارض موضوع این ماده، قیمت فروش کارخانه در خصوص فراوریات داخلی و مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی برای خودروهای وارداتی است.

منبع: ایسنا

منبع: بیت ران
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 1080

به "مالیات خودرو در طرح تازه مجلس چگونه محاسبه می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مالیات خودرو در طرح تازه مجلس چگونه محاسبه می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید