عمران خان: پاکستان برای کاهش تنش ها میان ایران و عربستان کوشش می نماید

به گزارش رپید دانلود، نخست وزیر پاکستان با تاکید بر روابط حسنه کشورش با ایران و عربستان گفت: اسلام آباد با اطلاع از شرایط منطقه، در راستای کاهش تنش ها میان ایران و عربستان کوشش می نماید.

عمران خان: پاکستان برای کاهش تنش ها میان ایران و عربستان کوشش می نماید

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان رپید دانلود، نخست وزیر پاکستان تاکید نمود اسلام آباد کوشش دارد تا تنش ها در منطقه را کاهش داده و از ایجاد جنگ جلوگیری کند.

عمران خان در گفت وگو با شبکه خبری دویچه وله گفت: ما در یک منطقه پرآشوب زندگی می کنیم. پاکستان با عربستان و ایران که هردو از شرکای دیرینه این کشور هستند، روابط بسیار حسنه ای دارد و بنابراین تنش ها میان ایران و عربستان می تواند برای پاکستان فاجعه بار باشد.

وی اضافه نمود: پاکستان کوشش دارد تا تنش ها میان عربستان و ایران به سمت گزینه نظامی حرکت نکند، چراکه منطقه تحمل جنگی دیگر را ندارد.

نخست وزیر پاکستان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: افغانستان دیگر همسایه پاکستان است و اسلام آباد تمام کوشش خود را برای صلح در این کشور به کار می گیرد. افغانستان طی 4 دهه گذشته از جنگ آسیب دیده و پاکستان از مذاکرت طالبان و آمریکا برای سرانجام جنگ در این کشور حمایت می نماید و بزودی صلح در این کشور جاری خواهد شد.

وی توضیح داد: هند یک مشکل اساسی در منطقه است، این کشور با ایدئولوژی نازی احاطه شده و این طرز فکر هندو را برتر دانسته و به دنبال سرکوب اقلیت در این کشور است که این موضوع برای همسایگان این کشور نیز مسائلی را به وجود آورده است.

عمران خان تاکید نمود: هم اکنون 8 میلیون مردم کشمیر در این تفکر محاصره شده اند و در هند سایر اقلیت ها جایگاهی ندارند.

نخست وزیر پاکستان اعلام نمود: زمانی که به عنوان نخست وزیر انتخاب شدم تمام کوشش خود را کردم تا با مقامات هندی برای حل مسائل قدم برداریم اما هند به این خواسته پاسخ نداد. اکنون نیز مشاهد می گردد که احاطه افکار افراطی در هند پس از الحاق منطقه مورد مناقشه کشمیر آشکارتر شده است.

وی بار دیگر نیز تاکید نمود که تمام قطعنامه های بین المللی، کشمیر را منطقه مورد مناقشه تعریف نموده و در نهایت این مردم هستند که در خصوص سرنوشت خود تصمیم خواهند گرفت.

عمران همچنین درباره شرایط حقوق بشر در منطقه کشمیر نیز گفت: از تمام کسانی که ادعا می نمایند شرایط حقوق بشر در منطقه کشمیر تحت کنترل پاکستان خوب نیست دعوت می کنیم تا به کشمیر سفر نموده و شرایط حقوق بشر را در دو قسمت هند و پاکستان مشاهده نمایند و درباره آن قضاوت نمایند.

نخست وزیر پاکستان تاکید نمود: کشمیر تحت کنترل پاکستان با انتخابات، دولت خود را انتخاب می نمایند و همانند سایر دولت ها مسائلی در این بخش وجود دارد، اما مطمئن هستم که به ناظران بین المللی اجازه بازدید از کشمیر تحت کنترل هند داده نخواهد شد. تمام مقامات ارشد کشمیر در منطقه هند بازداشت و در زندان هستند و در حال حاضر خدمات اینترنتی در این منطقه آزاد نیست.

وی اعلام نمود: پاکستان آماده برگزاری رفراندوم در منطقه کشمیر است. باید اجازه داد تا خود مردم کشمیر تصمیم بگیرند که آیا خواستار باقی ماندن در کنترل پاکستان هستند و یا می خواهند به طور کامل مستقل شوند.

نخست وزیر پاکستان در بخش دیگری از گفت وگوی خود با این شبکه آلمانی، اضافه نمود: در حال حاضر با یک فاجعه انسانی در کشمیر روبرو هستیم و هزاران تن از مردم این منطقه تا به امروز کشته شده اند و شرایط ارتباطی نامناسب است و تا زمانی که هند این منطقه را که از نظر سازمان ملل منطقه تحت مناقشه است به سرزمین خود الحاق کند، گفت وگو میان دو کشور امکان پذیر نخواهد بود.

وی بار دیگر از جامعه جهانی خواست تا به منطقه کشمیر توجه نمایند و دلیل این عدم توجه را عدم چشم پوشی از بازارهای هند از سوی کشورهای غربی دانست.

عمران خان بار دیگر نسبت به درگیری هسته ای میان پاکستان و هند هشدار داد و گفت: کشورهای اروپایی و به خصوص آلمان می توانند در این باره نقش مهمی را ایفا نمایند.

نخست وزیر پاکستان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به صلح افغانستان گفت: افغانستان طی 40 سال گذشته درگیر جنگ بوده و مردم این کشور درد و رنج زیادی را متحمل شده اند. ما امیدوار هستیم که مذاکرات آمریکا و طالبان با موفقیت همراه باشد و با انتخاب مجدد اشرف غنی شاهد صلح در این کشور باشیم که نه تنها برای مردم این کشور همچنین برای کشورهای همسایه از جمله پاکستان سبب افزایش مناسبات مالی با کشورهای آسیای مرکزی گردد.

عمران خان در پاسخ به سوالی درباره چگونگی رابطه پاکستان با طالبان نیز گفت: پاکستان کوشش خود را برای انجام مذاکرات صلح افغانستان انجام داده و تا به امروز میزبان بعضی مذاکرات بوده است. اسلام آباد همچنین در آزادی دو استاد دانشگاه از زندان طالبان نقش مهمی را ایفا کرد و از این پس نیز کوشش بیشتری را برای به ثمر رسیدن مذاکرات صلح انجام خواهد داد.

وی با اشاره به زندگی 3 میلیون مهاجر افغان در پاکستان، اضافه نمود: پاکستان از جمله اولین کشورهایی بود که دولت طالبان را به رسمیت شناخت، بنابراین ما تمام کوشش خود را برای انجام مذاکرات صلح نموده ایم و به نفع ماست که صلح در افغانستان جاری گردد.

عمران خان همچنین در پاسخ به این سوال که آیا حضور هند در افغانستان تهدیدی برای پاکستان است، نیز گفت: افغانستان کشور مستقلی است و می تواند با هر کشوری که می خواهد ارتباط داشته باشد. نگرانی اصلی ما این است که هند به وسیله افغانستان به نیروهای امنیتی ما حمله کند و این مهم ترین نگرانی پاکستان از حضور هند در افغانستان است.

ر

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 17 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 111

به "عمران خان: پاکستان برای کاهش تنش ها میان ایران و عربستان کوشش می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عمران خان: پاکستان برای کاهش تنش ها میان ایران و عربستان کوشش می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید