راه حل مقابله با آزمون مجازی

به گزارش رپید دانلود، با پایان یافتن ترم اول سال تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان و ارزشیابی از آموزه های دریافتی در طول دوران آموزش، بحث شیوه های ارزشیابی و ضرورت امنیت برگزاری امتحانات به شیوه های نوین در بستر فضای مجازی به چالشی جدید برای مخاطبین و ذی نفعان نهادهای آموزشی کشور تبدیل شده است.

راه حل مقابله با آزمون مجازی

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

با نگاهی گذرا به آگهی های تبلیغاتی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، عناوینی مانند همیار تقلب، آزمون سازها و کمک برای حضور در امتحانات آنلاین می توان متوجه شد که به لیست مشاغل عجیب در این فضا اضافه شده و البته با واکنش مسوولان هر دو نهاد آموزشی کشور آموزش و پرورش و آموزش عالی و واکنش پلیس فتا نیز روبرو شده است و هر نهادی به فراخور ماموریت ها، وظایف و اختیاراتش موضع گیری هایی را داشته و پیشنهاداتی را هم ارایه کرده است.

اما به نظر این نوع واکنش ها آنگونه که مسوولان تصور می کنند نتوانسته موضوع تقلب را در سطح جامعه حل نماید و باید به دنبال راهکارهای مناسب تر و منطقی تر باشیم به گونه ای که گرایش اجتماعی به این پدیده را به حداقل برساند. پدیده تقلب در تمام آزمون های مبتنی بر بستر فضای مجازی وجود دارد و فراگیرشدن آن نه مشکل فقط ایران، بلکه مساله ای است که ابعاد جهانی دارد و همه کشورها را درگیر کرده و عوامل زیادی در ایجاد و اشاعه آن و همچنین گرایش های اجتماعی موثر بر آن قابل تعریف و توضیح است که پرداختن به آن موضوع این یادداشت نیست.

همچنین این انتظار صحیح و بجایی است که اولیا و دانش آموزان و معلمان با توجه به مجازی بودن امتحانات از آموزش و پرورش دارند که برای حفظ امنیت، عدالت و استانداردها و اهداف آموزشی باید به دنبال راهکارهای مناسب تری برای امتحانات دانش آموزان باشد.

اما مطلبی که باید به آن پرداخته شود این است که با شیوع ویروس کرونا در کشور و پاندمی آن در تمام جهان و به تبع آن تعطیلی مدارس در کشور، وزارت آموزش و پرورش با راه اندازی شبکه آموزشی دانش آموز با عنوان شاد مبتنی بر بستر امن اینترنت، گام مهمی در راستای تداوم هدف آموزش تعطیل نیست برداشته است.

سامانه ای که ابتدا در حد یک پیام رسان داخلی با شکل ظاهری ساده ای بود و به تدریج با گذشت 7 ماه از راه اندازی آن با 16 قابلیت آموزشی به یک برنامه کاربردی و صرفا آموزشی منحصربه فرد تبدیل شد و توانست جایگزین سامانه های دیگر شبه آموزشی شود. ابزار آزمون ساز مطابق با سلیقه و نظر معلم یکی از قابلیت های امن این سامانه است که معلم می تواند با توجه به انعطاف پذیری ابزار شاد در راستای ارزشیابی مستمر و پایانی به صورت تشریحی و تستی استفاده کند.

نکته ای که نباید از آن غافل شد این است که امتحانات دانش آموزان در پایان هر نوبت، اهمیت خاص خودش را دارد اما در شرایط حاضر که آموزش ها و آزمون ها مجازی شده و به رغم همه ابزارهای کنترل کننده، احتمال امکان سوءاستفاده وجود دارد، برای خنثی سازی گرایش اجتماعی به پدیده تقلب می توانیم تاکید بیشتری بر انواع ارزشیابی ها مانند آزمون های شفاهی، عملکردی و آزمون های کتاب باز ناظر بر سطوح بالای شناختی مثل فهمیدن، به کار بستن، تحلیل کردن، ارزشیابی بر مبنای خلاقیت های فردی، آزمون های کوتاه و هدفمند به صورت مستمر، تکالیف کلاسی، بحث وگفت وگوی دانش آموزان با معلم و انجام پروژه های فردی و گروهی و پژوهش های دانش آموزی کرد.

کارهای میدانی کوچک با رعایت شیوه نامه های بهداشتی و گزارش آن در قالب یادداشت به معلم، ارایه آنلاین مطالب، ارایه فیلم عملکرد یادگیری، توضیح و تفسیر فیلم های کوتاه آموزشی یا پاسخ دادن به سوالات درخصوص آنها، ارزشیابی توسط همتایان، استفاده از همکاری والدین برای نظارت بر فرآیند یاددهی-یادگیری دانش آموزان و ارایه گزارش به معلم از طریق تولید ویدیو و تصویر تکوینی(مستمر) از دیگر اقداماتی است که می توان انجام داد تا همه ارزشیابی ها محدود به یک امتحان و در یک زمان معین نشود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 25 بهمن 1399 بروزرسانی: 25 بهمن 1399 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 766

به "راه حل مقابله با آزمون مجازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه حل مقابله با آزمون مجازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید