دور آینده مذاکرات می تواند دور پایانی باشد، آمریکایی ها باید تصمیمات سخت بگیرند

به گزارش رپید دانلود، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران با بیان این که منطقا دور آینده می تواند دور پایانی مذاکرات وین باشد، یادآور شد: در مذاکرات دیپلماتیک هیچ چیزی قابل پیش بینی نیست.

دور آینده مذاکرات می تواند دور پایانی باشد، آمریکایی ها باید تصمیمات سخت بگیرند

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری ، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رئیس هیأت ایرانی شرکت نماینده در مذاکرات وین، چهارشنبه شب 12 خرداد ماه پس از انتها نشست کمیسیون مشترک برجام در گفت وگویی گفت: امروز بعد از تقریبا 10 روز فشرده کاری به نقطه ای رسیدیم که همه هیأت ها احساس کردند یک بار دیگر باید به مشورت های بیشتر در پایتخت هایشان بپردازند.

لازم به ذکر است نشست کمیسیون مشترک برجام به منظور ارزیابی فرایند مصاحبه های اخیر روز چهارشنبه در وین برگزار و مقرر شد روسای هیأت ها برای چند روز رایزنی به پایتخت ها بر گردند و مذاکرات ظرف روز های آینده مجددا از سر گرفته گردد.

خیلی از هیأت ها امید داشتند که این دور آخر مذاکرات باشد/ این دور از مذاکرات متوقف نشده

وی اظهار داشت: خیلی از هیأت ها امید داشتند که این دور آخر مذاکرات باشد. همانطور که قبلا گفته بودم، حدس می زدم که ما هنوز با نقطه ای که یک توافق را جمع بندی کنیم، فاصله داریم، البته دور هم نیستیم.

عراقچی اعلام کرد: تصمیم بر این گرفته شد که چند روزی، حدبیشتر یک هفته فرصت داده گردد و مشورت ها در پایتخت ها صورت بگیرد و مجدد به مذاکرات برگردیم.

در حقیقت این دور از مذاکرات، متوقف نشده، بلکه چند روزی حالت تنفس خواهد داشت تا بگردد به جمع بندی بهتری درباره مسائلی که هنوز مورد اختلاف است و راهکار هایی که پیشنهاد شده، بپردازیم.

وی گفت: مهم این است که درباره مسائل اصلی مورد اختلاف، بحث های بسیار زیادی کردیم و درباره هر کدام از آن ها راهکار هایی وجود دارد که این راهکار ها باید مورد آنالیز قرار گیرد و بهترین آن ها انتخاب گردد.

مواضع ما مواضع قطعی نظام است که همچنان پابرجاست ما هیچ تغییری در مواضع خود نداده ایم

این دیپلمات ارشد کشورمان مطرح کرد: مواضع ما، مواضع قطعی نظام است که همچنان پابرجاست. ما هیچ تغییری در مواضع خود نداده ایم. آن چه مهم است این است که تنظیمات اجرایی بازگشت آمریکا به برجام و انجام تعهداتش و نحوه راستی آزمایی و بعد از آن بازگشت ایران به تعهداتش در برجام، این تنظیمات اجرایی به شکلی که مورد توافق دو طرف باشد و تامین نماینده منافع ما باشد، صورت بگیرد.

وی یادآور شد: این کار جزییات و کلیاتی دارد، درباره جزییات پیشرفت های خوبی کردیم. برخی از مسائل کلی هنوز مانده است. راهکار هایی برای هر مشکل الان پیدا شده است. می ماند که بتوانیم به جمع بندی داخلی بین خودمان برسیم.

معاون وزیر خارجه با ذکر این نکته که هیأت های دیگر هم باید به جمع بندی خودشان برسند، مطرح کرد: برخی از موضوعات هست که شدنی نیست و باید این را درک نمایند. برخی از موضوعات است که از نظر آن ها شدنی نیست. همه این ها باید در یک بسته کلی به یک تفاهم کلی رسیده گردد.

عراقچی اضافه نمود: تا آن جایی که مواضع خودمان را تامین نموده و مواضع قطعی نظام تامین گردد، طبیعی است این مذاکرات را ادامه می دهیم تا به خاتمه برسیم.

پیشرفت خوبی را در مذاکرات داشتیم/ متونی که مربوط به بخش های مختلف مذاکرات است، الان نوشته شده و کامل است

معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به این سؤال که آیا در هفته گذشته به پیشرفت های بیشتری دست یافتید؟ گفت: هر جلسه پیشرفت های جدیدتری را داشتیم، برخی جلسات سرعت پیشرفت کار بیشتر بوده و برخی کمتر بوده است. در برخی از موضوعات پیشرفت بهتری انجام شده و برخی موضوعات هنوز عقب تر است.

عراقچی اضافه نمود: پیشرفت خوبی را در مذاکرات داشتیم، ولی موضوعاتی که مانده کماکان موضوعاتی است که بدون آن ها نمی توان به توافق رسید و باید درباره آن ها تصمیم گیری گردد.

رئیس هیأت ایرانی شرکت نماینده در مذاکرات وین اعلام کرد: متونی که مربوط به بخش های مختلف مذاکرات است، الان نوشته شده و کامل است و تقریبا در بیشتر متون به پیشرفت برای رسیدن به متون واحد، نزدیک شدیم. از این جهت پیشرفت داشتیم، ولی چند موضوع کلیدی است که باید درباره آن تصمیم گیری گردد. راهکار هایی درباره هر کدام پیشنهاد و بحث شده، ولی تصمیم گیری آن ها احتیاج به سطوح بالاتر دارد.

وی بار دیگر توضیح داد: تصمیم گیری درباره این توافق در وین اتخاذ نمی گردد، در تهران اتخاذ می گردد.

به صورت منطقی دور آینده باید دور نهایی باشد

عراقچی درباره این که آیا دور بعدی مذاکرات دور آخر خواهد بود؟ گفت: نمی گردد به صورت صد در صد هیچ چیزی را در هیچ مذاکره ای پیش بینی کرد. به صورت منطقی دور آینده باید دور نهایی باشد. روال مذاکراتی ما تا الان به شکلی بوده که اگر به جمع بندی ها و تصمیمات مقتضی نائل شویم، می توانیم دور آینده را به دور انتهای تبدیل کنیم. نه ما بلکه دیگران و کشور های دیگر عضو برجام و آمریکایی ها باید تصمیم بگیرند و تصمیمات سخت خودشان را باید بگیرند و خودشان را با مواضع جمهوری اسلامی منطبق نمایند.

وی اعلام کرد: اگر چنین گردد، طبیعی است ما توافق خواهیم داشت و اگر صورت نگیرد یا توافق نخواهیم داشت، یا باز هم مذاکرات بیشتری خواهیم کرد.

به هیچ عامل بیرونی توجهی نداریم

معاون وزیر خارجه توضیح داد: اصلا دنبال مذاکرات فرسایشی نیستیم، در عین حال عجله هم نمی کنیم که خدای ننموده منافع کشور فدای تعجیل در کار گردد.

وی با ذکر این نکته که به هیچ عامل بیرونی توجهی نداریم، اظهار داشت: همه مسائل دیگری که در کشور و جامعه بین الملل است به کار ما ارتباطی پیدا نمی کند. ما این جا متمرکز بر منافع ملی کشور و مواضع نظام متمرکز شدیم تا وقتی آن ها تامین نگردد به کار خود ادامه خواهیم داد و هیچ توجهی به مسائل دیگر نداریم.

عراقچی اعلام کرد: منطقا دور آینده می تواند دور انتهای باشد، ولی در مذاکرات دیپلماتیک هیچ چیزی قابل پیش بینی نیست.

هنوز زمان قطعی دور بعدی را معین نکردیم

وی درباره دور بعدی مذاکرات وین هم گفت: هنوز زمان قطعی را معین نکردیم، ولی به صورت کلی تصمیم بر این گرفته شد که حدود یک هفته تنفسی داده گردد و مشورت های بیشتری صورت گیرد و بعد از آن مجدد دیدار کنیم. تاریخ آن توسط هماهنگ نماینده برجام آقای مورا بین اعضای مختلف مشورت و تصمیم گرفته و اطلاع داده می گردد.

به گزارش فارس، دور جدید نشست کمیسیون مشترک برجام 13 فروردین ماه به صورت مجازی برگزار و پس از توافق حاصله مقرر شد روز سه شنبه 17 فروردین این مصاحبه ها به صورت حضوری و رو در رو دنبال گردد و در نهایت هم این نشست برگزار و پس از آن توافق شد دو کارگروه در حوزه تحریم ها و هسته ای تشکیل و آنالیز ها را انجام دهد. نتایج آنالیز های این دو کارگروه به نشست کمیسیون برجام در روز آدینه 20 فروردین منعکس و اعلام شد که هیأت های برای تنفس و مشورت به پایتخت ها برمی گردند و مقرر شد روز چهارشنبه 25 فروردین دوباره در وین گردهم بیایند. این نشست با یک روز تاخیر به دلیل ابتلای یکی از اعضای هیأت اتحادیه اروپا به کرونا در روز پنجشنبه 26 فروردین برگزار و مقرر شد که نشست های کارشناسی به کار خود ادامه دهند.

نشست بعدی کمیسیون مشترک برجام روز شنبه 28 فروردین ماه در وین برگزار گردید و در این چند روز رایزنی ها در سطوح کارشناسی و کارگروه ها ادامه داشت. نشست بعدی هم روز سه شنبه 31 فروردین ماه در وین برگزار و هیأت های توافق کردند که دوباره مصاحبه ها را از سر بگیرند که نشست مزبور سه شنبه هفتم اردیبهشت ماه در گرندهتل وین برگزار گردید و عصر شنبه یازدهم اردیبهشت ماه نیز روسای هیأت های ایران و 1+4 در جلسه ای دوباره گردهم آمدند و بعد از آن به پایتخت ها برگشتند و مقرر شد دور جدید نشست روز آدینه 17 اردیبهشت ماه برگزار گردد که این نشست نیز برگزار گردید و 29 اردیبهشت ماه نیز مجدد کمیسیون تشکیل جلسه داد و توافق کردند به پایتخت ها بازگشته و پس از آن چهارم خرداد ماه در وین دوباره مذاکرات از سر گرفته شد و تا امروز (12 خرداد ماه) ادامه داشت و بعد از نشست چهارشنبه 12 خرداد توافق شد روسای هیأت ها برای مشورت های بیشتر به پایتخت ها مراجعت نموده و بعد از تنفسی حدود یک هفته ای به وین بازگردند.

منبع: فارس

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 31 خرداد 1400 بروزرسانی: 31 خرداد 1400 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 999

به "دور آینده مذاکرات می تواند دور پایانی باشد، آمریکایی ها باید تصمیمات سخت بگیرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دور آینده مذاکرات می تواند دور پایانی باشد، آمریکایی ها باید تصمیمات سخت بگیرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید