تشخیص سرطان گلو

به گزارش رپید دانلود، تشخیص سرطان گلو به معنی پیش بینی نتایج بیماری در طول زمان می باشد. این تشخیص به عوامل زیادی مانند مراحل سرطان، روش درمانی مورد استفاده و غیره بستگی دارد.

تشخیص سرطان گلو

مترجم: سهیلا حاجی زاده

منبع:راسخون

تشخیص سرطان گلو به معنی پیش بینی نتایج بیماری در طول زمان می باشد. این تشخیص به عوامل زیادی مانند مراحل سرطان، روش درمانی مورد استفاده و غیره بستگی دارد.

بیش از 8 هزار نفز در سال 2008 در آمریکا بر اثر ابتلا به سرطان گلو جان خود را از دست دادند. بیشتر این قربانیان سیگاری بودند. سرطان گلو که به اسم سرطان حنجره هم شناخته می شود می تواند در هر سه ناحیه نازوفارنکس، هیپوفارنکس و اوروفارنکس آغاز شود.

مراحل سرطان گلو

سرطان یک بیماری تهدید نماینده زندگی بوده که سالانه میلیون ها نفر از مردم را در سراسر دنیا تحت تاثیر قرار می دهد. سلول های سرطانی در اندام سالم آغاز به رشد نموده و تکثیر می یابند و از این رو همه بافت سالم در آن منطقه را تخریب می نمایند. یکی از شایع ترین علائم هر نوع سرطان توموری است که می تواند بدخیم و یا خوش خیم باشد. در این بخش ما در رابطه با تشخیص این سرطان خطرناک اطلاعاتی ارائه می دهیم.

مرحله اول

سرطان گلو معمولا بر روی تارهای صوتی آغاز شده و بعد از آن به سمت جعبه صدا پیشرفت می نماید. در مرحله اول سرطان، کوچک بوده و اندازه تومورها کمتر از یک اینچ می باشد. در این مرحله سرطان به غدد لنفاوی توسعه نمی یابد، از این رو در صورتی که بلافاصله مراحل درمانی انجام شود، شانس زنده ماندن بیمار بالاست.

مرحله دوم

اگرچه این مرحله اغلب اشاره به فاز اولیه بیماری دارد، اما در این مرحله توده ها تا سه اینچ توسعه یافته و سلول های سرطانی در این مرحله آغاز به تکثیر می نمایند. احتمال بهبودی بیمار در صورتی که سرطان به غدد لنفاوی توسعه نیافته باشد و هنوز در حنجره یا گلو قرار داشته باشد، بالاست.

مرحله سوم

همچنان که سرطان به مرحله سوم خود می رسد، آغاز به توسعه به نواحی دیگر نموده و می تواند باعث بروز آسیب های جبران ناپذیری به این منطقه ها شود. اندازه تومور در این مرحله افزایش می یابد، در صورتی که تومور هنوز کوچک است و می توان با انجام عمل جراحی این تومور را خارج کرد. بعضی از پزشکان در این مرحله ترکیبی از شیمی درمانی و پرتو درمانی را جهت درمان مورد استفاده قرار می دهند.

مرحله چهارم

این آخرین مرحله بیماری می باشد. در این مرحله سرطان به لب ها و دهان توسعه یافته و باعث ایجاد آسیب به گره های لنفاوی و گردن می شود. احتمال دیگر این است که سرطان در این مرحله می تواند به گره های لنفاوی واقع در سمت دیگر بدن هم توسعه یابد. یک گره لنفاوی می تواند دارای توموری حدود سانتی متری باشد.

تشخیص سرطان گلو

تشخیص مرحله دوم سرطان گلو داز بسیاری جهات بسیار مشابه با مرحله اول می باشد. سرطان می تواند با علائمی مانند خفگی در صدا، گلو درد که حتی بعد از مصرف دارو هم درمان نمی شود، تشخیص داده شود. شانس زنده ماندن و بهبودی این بیماران سرطانی در این مراحل بالا می باشد. در این مراحل بیماری هنوز به نقاط دیگر توسعه نیافته و بنابراین نیازی به استفاده از پرتو درمانی و شیمی درمانی نیست. تومور می تواند به وسیله عمل جراحی برداشته شود.

در مراحل 3 و 4 شرایط بیماری جدی و خطرناک می شود و این زمان، دوران سختی برای بیمار و خانواده او می باشد. در مرحله 4، لارنگکتومی یا همان حذف بخشی و یا کل حنجره به وسیله عمل جراحی برای حذف بخش های عفونی گردن انجام می شود. جهت حذف سلول های سرطانی به جای مانده از روش پرتو درمانی استفاده می شود. بیماران در مرحله آخر نیازمند بهبود توانایی صحبت کردن مجدد هستند، چون جعبه صدا در آن ها در اثر بیماری به شدت آسیب دیده است. قبل از انجام عمل جراحی، بیمار از روش هایی استفاده نموده که خطر عمل را کاهش می دهد. به بیماران آموزش داده می شود که از یک دستگاه الکترونیکی برای فراوری صدا استفاده نمایند که با استفاده از این دستگاه آن ها قادر به فراوری صدایی مشابه با صدای کامپیوتر می باشد. با آموزش مناسب و استفاده از دارو، بیماری می تواند در عرض 5 تا 6 سال بهبود یابد.

شانس زنده ماندن بیماران مبتلا به سرطان گلو

طبق آخرین گزارشات اعلام شد که بیش از 20 هزار نفر هر ساله در آمریکا به سرطان گلو مبتلا می شوند. شانس زنده ماندن این بیماران به سلامت کلی بدن آن ها و اندازه پیشرفت بیماری بستگی دارد. در بعضی موارد، شانس زنده ماندن به توانایی جراح و اندازه موفقیت اشعه مورد استفاده در پرتو درمانی بستگی دارد. اخبار خوب در این زمینه این است که شما می توانید تعداد زیادی از بیماران را ببینید که از این بیماری بهبود یافته اند. این بیماری می تواند دهان، لب ها، زبان، گونه، گردن و لثه ها را تحت تاثیر قرار دهد. بیمارانی که به طور موفقی جلسات بازتوانی بعد از عمل را به انجام می رسانند، شانس بالاتری برای رهایی کامل از این نوع سرطان دارند.منبع: راسخون
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 1175

به "تشخیص سرطان گلو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص سرطان گلو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید