بیاتیان باز هم سرپرست شهرداری اراک شد

به گزارش رپید دانلود، خبرنگاران/مرکزی سعید بیاتیان پس از 3.5 سال با انتخاب دوباره اعضای شورای شهر، بر کرسی شهرداری اراک نشست.

بیاتیان باز هم سرپرست شهرداری اراک شد

عصر نهم بهمن ماه جلسه استیضاح شهردار اراک پس از کش و قوس های فراوان در صحن فوق العاده شورای شهر برگزار گردید، در این جلسه پس از قرائت متن نامه استیضاح که به امضای محمد حسین فدایی، طوفان محمدی، فرزانه رحمتی، ایرج رضایی، پیمان رشیدی، علی جعفر محصولی، حامد آجرلو و علیرضا مرادی رسیده بود، سوالات 16 گانه اعضای شورا و سپس یک سوال کلی مطرح شد.

پس از قرائت سوالات، شفیعی شهردار برکنار شده اراک، اقدام به پاسخگویی به اعضای شورا کرد که صحبت وی بارها از سوی اعضا قطع شد، آنها اعتراض داشتند که شهردار در حال ارائه گزارش است، در حالی که باید سوالات مطرح شده را پاسخ دهد.

پس از 30 دقیقه فرصت پاسخگویی داده شده به شفیعی، رضایی دبیر شورای شهر اقدام به قرائت پاسخ های مکتوب شهردار به سوالات کرد و پس از آن به درخواست سورانه رییس شورای شهر، مقرر شد که اعضا دلایل عدم قانع کردن از پاسخ ها را مطرح نمایند که این امر مورد انتقاد محمدی، فدایی و رشیدی و رضایی نهاده شد و در نهایت با وجود صراحت قانون مبنی بر اینکه باید پس از پاسخگویی شهردار، رای گیری انجام گردد، رشیدی، نادری، رضایی و سورانه اقدام به صحبت کردند و در نهایت با انجام رای گیری، شهردار اراک با مخالفت 8 عضو شورا از سمت خود برکنار شد.

پس از خروج شفیعی، شهردار برکنار شده از صحن، فرایند انتخاب سرپرست شهرداری شروع شد که در نهایت با مطرح شدن 4 گزینه مدنظر اعضا، سعید بیاتیان با اخذ 8 رای اعضا، دوباره مسند سرپرستی شهرداری اراک را از آن خود کرد، او در سال 96 نیز برای این سمت انتخاب شده بود.

در استیضاح شهردار هیچ نگاه شخصی وجود ندارد

به گزارش خبرنگاران، در این جلسه و پس از صحبت های شفیعی، پیمان رشیدی در واکنش به فرایند پاسخگویی شهردار با بیان اینکه تذکر دارم، گفت: اگر قرار باشد تشویش اذهان گردد به نوبه خود اجازه نمی دهم. باید در قالب و چارچوب قانونی، سوالات پاسخ داده گردد و ادامه جلسه به این شکل را قبول ندارم.

وی در مورد صحبت های شهردار در مورد لیست 94 نفره انتصاب افراد در شهرداری اظهار کرد: برای هر صحبتی باید سند و مدرک ارائه گردد، نمی گردد که این چنین با طرح هر موضوعی تشویش اذهان عمومی رقم زده گردد.

رشیدی در رابطه با روال جلسه استیضاح بیان نمود: طبق ماده 83 قانون شوراها پس از پاسخ سوالات توسط شهردار باید بلافاصله رای گیری انجام گردد، قانون می گیود که نباید بعد از صحبت شهردار، اعضا صحبت نمایند و در واقع، نقض قانون در حال اجرا است.

وی توضیح داد: مگر در سه دقیقه می توان مسائل را بیان کرد، در چنین حالتی خلط مبحث و تشویش اذهان صورت می گیرد. این جلسه، فضایی برای استیضاح است، جلسه کارشناسی یا کمیسیون شورا نیست، به من 2 ساعت وقت بدهید ریز و درشت شهرداری را بیان می کنم.

رشیدی اضافه نمود: در مسئله استیضاح شهردار اراک هیچ نگاه شخصی وجود ندارد چراکه اگر نگاه شخصی بود 5 ماه پیش استیضاح صورت می گرفت اما به شهردار فرصت دادیم.

نمره شفیعی از 100، 70 است/سوالات اعضا دغدغه مردم و شهر نیست

به گزارش خبرنگاران، در این جلسه سعید نادری یکی از مخالفان استیضاح شهردار اراک، با اعتراض نسبت به موضوع لیست 94 نفره افراد بکار گرفته شده در شهرداری که چندی پیش توسط علیرضا مرادی ارائه شده بود، اضافه نمود: متاسفانه این لیست یک جانبه نگرایانه است، اگر به دنبال تهیه لیست هستید، باید همه افراد وارد شده به شهرداری را در لیست درج می کردید، اما افراد خاصی لیست شده بودند هرچند که این موضوعات خیلی برای ما مهم نیست، اما اگر تشابه اسمی در این لیست با اعضای شورا وجود داشت به معنای ورود این افراد با سفارش اعضا نیست.

وی تاکید نمود: نحوه تنظیم و تهیه آن لیست بی انصافی بود و شهردار هم نباید به آن استناد می کرد.

نادری در مورد استیضاح شهردار بیان نمود: باید مصالح شهر مدنظر قرار گیرد، بزرگترین گرفتاری شهرداری اراک در سال 97 و 98 ، مسائل اقتصادی بود و حتی در آن سال ها، تاجران بیان کرد که وام گرفته گردد تا حقوق پرداخت گردد، اما با نگاهی مقایسه ای به عملکرد و نگاهی وجدانی به موضوعات، بسیاری از مسائل روشن می گردد.

وی گفت: امروز پروژه های عمرانی اراک تمام شده است، امروز از نظر درآمدی کم و کسری وجود ندارد، در حوزه ترافیک، شهرسازی، اجرای پروژه ها، نیروی انسانی و اقتصادی شرایط مناسب است، در شرایط ایده آل نیستیم ولی باید قیاس با گذشته کرد. عملکرد شفیعی از نظر من مطلوب است و از 100 قطعا بالای 70 نمره می آورد.

این عضو شورای شهر اراک با تاکید بر اینکه عمر شورا رو به انتها است، یک ماه دیگر ثبت نام کاندیداهاست، چهار ماه دیگر انتخابات و 7 ماه دیگر زمان استقرار شورای جدید است و در این شرایط، استیضاح عاقلانه نیست، اضافه نمود: نباید برای هفت ماه وارد چالش شویم. با این اقدام شرایط نسبتا پایدار را دچار تنش و چالش می کنیم و شاید بدترین تصمیم است که بخواهیم مدیریت شهری و شهردار را تغییر دهیم.

نادری اظهار کرد: اگر عملکرد شهردار بد بود، قطعا با اعضای شورا همراه می شدم، اما ارزیابی عملکرد او نشان داد که در حوزه مدیریت شهری نیروی فنی و متخصصی است، البته گلایه هایی وجود دارد و رفتار تنش آمیز شهردار با اعضای شورا به مردم آسیب می زند. موضوعات و سوالاتی که منجر به استیضاح شده است، شاید دغدغه مردم نباشد. مردم خواستار اداره شهر هستند که این امر با پایداری مدیریت شهری ممکن خواهد بود.

طومارگیری در شهرداری اراک/ استیضاح طبق قانون اجرا شده

به گزارش خبرنگاران، در این جلسه ایرج رضایی دبیر شورای شهر اراک با اشاره به طومارگیری در مجموعه شهرداری در حمایت از شهردار، اضافه نمود: لزوم طومارگیری در شهرداری را نمی فهمم و این کار برای اولین بار است که در اراک مد شده است.

وی با بیان اینکه استیضاح کاملا طبق قانون پیش رفته است، اضافه نمود: شهردار باید در راستای پاسخ به سوالات جواب دهد، در حالی که گزارش عملکرد ارائه می نماید و این امر قطعا تشویش اذهان را به دنبال دارد. از کسی که در جلسه حضور ندارد، اسم برده می گردد و این جفا و غیبت محسوب می گردد، در حالی که شهردار این مجموعه را از وی تحویل گرفته و باید قدردان وی باشد.

استیضاح به صلاح نیست/سعه صدر داشته باشید

در این جلسه مرتضی سورانه رییس شورای شهر اراک اظهار کرد: به عنوان مخالف استیضاح حق صحبت دارم و اگر اجازه صحبت داده نگردد حتما مصاحبه می کنم چراکه به عنوان عضو لیست امید مدعی شفافیت هستیم.

وی گفت: در این موقع از سال صلاح نیست وارد فرایند استیضاح شویم و می خواهم با سعه صدر بیشتری در این حوزه عمل گردد، در حال ورود به فصل بودجه ریزی هستیم و باید شورا را با عملکرد مناسب به گروه بعدی تحویل دهیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 اسفند 1399 بروزرسانی: 11 اسفند 1399 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 800

به "بیاتیان باز هم سرپرست شهرداری اراک شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیاتیان باز هم سرپرست شهرداری اراک شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید