چرا گرم شدن چین بر روی همگان تاثیر خواهد گذاشت؟

به گزارش رپید دانلود، بدترین موج گرمای تاریخ چین باعث فلج شدن منابع و نیروگاه های عرضه برق شده است. نحوه واکنش به این موضوع روی همه ما تاثیر خواهد گذاشت.

چرا گرم شدن چین بر روی همگان تاثیر خواهد گذاشت؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از سی ان ان، هفته هاست که بحران برق ناشی از موج گرمای بی سابقه و خشکسالی همراه آن سیچوان استانی با 80 میلیون نفر در جنوب غربی چین را به ویرانی کشانده است.

آسمان خراش ها تاریک و بدون نور شده؛ کارخانه ها تعطیل و مترو ها تاریک شده و خانه ها و ادارات در خاموشی های بی رویه فرو رفته اند. هزاران مرغ و ماهی در مزارع پرورشی نیز تحت تاثیر قطع برق قرار گرفته و تلف شده اند.

این تاثیر در نقاط دیگر نیز احساس شده است: از چونگ کینگ کلان شهر همسایه تا استان های شرقی در امتداد رودخانه یانگ تسه تا مرکز اقتصادی شانگهای؛ جایی که در هفته جاری برای صرفه جویی در مصرف انرژی با قطع برق و خاموشی روبرو شد.

در کشوری که به رشد و ثبات اقتصادی افتخار می کند کمبود شدید برق برای ساکنانی که در دهه های اخیر به بهبود شرایط زندگی و زیرساخت ها عادت کرده اند امری بهت آور بود. برای بسیاری از چینی ها قطعی برق طولانی مدت، خاطرات گذشته های دور را زنده می کند دوران گذشته پیش از آن که رشد اقتصادی چین در کلان شهر های پر زرق و برق آغاز شود و میلیون ها نفر را از فقر نجات دهد.

اکنون تغییرات اقلیمی، این احساس امنیت و رشد اقتصادی را تهدید می کند. موج گرمای جاری بدترین موجی است که چین در شش دهه گذشته تجربه کرده است. موج گرمای رکورددار اخیر چین بیش از 70 روز به طول انجامیده و منطقه ها وسیعی از آن کشور را فرا گرفته و رکورد های دما را در صد ها ایستگاه هواشناسی شکسته است.

بزرگی اقتصاد و جمعیت چین بدان معناست که هرگونه اختلال عمده در تأمین برق این کشور می تواند باعث زیان و رنج بزرگ شود.

لی شو مشاور آب و هوای صلح سبز در پکن به سی ان ان می گوید: تغییرات شدید آب و هوایی تاثیر بیشتری بر زندگی و تامین برق ما خواهند داشت. شاید همه ما نیاز به بازنگری داشته باشیم که آیا این رویداد های شدید تبدیل به یک امر عادی تازه می شوند یا خیر.

کارشناسان می گویند بحران برق سیچوان نمونه ای است که نشان می دهد سیستم انرژی چین به مراتب ضعیف تر از آن چیزی است که آن کشور برای رویارویی با چالش های فزاینده ناشی از تغییرات آب و هوایی به آن نیاز دارد.

برخی بر این باورند که صنعت چین در راستا درستی به سمت اصلاح پیش می رود در حالی که برخی دیگر نگران هستند که چین به ساخت نیروگاه های زغال سنگ بیشتری برای تامین انرژی خود روی آورد و این موضوع تهدیدی برای تعهدات چین به منظور رسیدن به نقطه اوج کربن در سال 2030 میلادی و بی طرفی کربن تا سال 2060 میلادی باشد.

بحران برق در چین چگونه رخ داد؟

سیچوان که در امتداد بخش بالایی یانگ تسه، طولانی ترین و بزرگ ترین رودخانه چین واقع شده است به دلیل منابع آب غنی اش معروف است و بیش تر به انرژی آبی متکی می باشد. در میان دما های سوزان و خشکسالی طولانی مدت، مخازن در سراسر سیچوان در حال خشک شدن هستند و این موضوع باعث فلج نیروگاه های برق آبی شده که تقریبا 80 درصد از ظرفیت تولید برق آن استان را تشکیل می دهند.

طبق اعلام نظر دولت چین سیچوان در ماه جاری شاهد کاهش 50 درصدی ظرفیت برق آبی خود بوده است. در همین حال، موج گرمای بی امان تقاضای برق را به بالاترین حد بی سابقه رسانده و صاحبان مشاغل از ایرکاندیشن (تهویه مطبوع) برای خنک ماندن استفاده می کنند.

تقاضای برق چین در گذشته به طرز باورنکردنی ثابت بوده است، زیرا بخش زیادی از آن از صنعت تامین شده است نه از خانواده ها یا خدمات. با این وجود، اکنون با متداول شدن استفاده از سیستم های تهویه مطبوع تقاضا برای برق در چین در حال افزایش است.

با این وجود، بارندگی های شدید و دوره های خشکسالی باعث می شوند که برق آبی به عنوان منبع ظرفیت موجود چین برای تامین انرژی بسیار کم تر از قبل قابل اعتماد باشد.

دیوید فیشمن تحلیلگر انرژی چین در گروه مشاوره The Lantau می گوید: بدتر از همه آن است که سیچوان به طور سنتی صادرکننده بزرگ انرژی در فصول بارندگی است و حدود یک سوم تولید برق آبی خود را به استان های شرق چین می فرستد.

فیشمن می افزاید: علیرغم ظرفیت تولید برق فلج شده، سیچوان کماکان باید به قرارداد های صادرات برق خود به استان های دیگر احترام بگذارد کاری که در شرایط فعلی بغایت سخت است.

برای کاهش بحران انرژی، سیچوان نیروگاه های زغال سنگ خود را راه اندازی می کند و نگرانی های دوستداران محیط زیست را در مورد افزایش احتاقتصادی انتشار گاز های گلخانه ای افزایش داده است.

نیروگاه برق سیچوان گوانگان بزرگترین نیروگاه زغال سنگ آن منطقه به مدت 21 روز متوالی با ظرفیت کامل کار می کند. به گفته مسئولان آن نیروگاه، انتظار می رود تولید برق آن در ماه آگوست نسبت به سال قبل 313 درصد افزایش یابد.

این استان هم چنین در حال استخراج بیش تر زغال سنگ است. گروه صنعت زغال سنگ سیچوان کنترل کننده بزرگترین معدن زغال سنگ آن ناحیه؛ تولید زغال سنگ حرارتی خود را از اواسط آگوست بیش از دو برابر افزایش داده و هفته گذشته سیچوان اولین ذخیره ملی زغال سنگ خود را افتتاح کرد.

بر اساس گزارش کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی، مصرف روزانه زغال سنگ در نیروگاه ها در سراسر چین در دو هفته نخست آگوست نسبت به مدت مشابه سال قبل 15 درصد افزایش یافته است.

هان ژنگ معاون نخست وزیر چین هفته گذشته گفت که دولت آن کشور حمایت از نیروگاه های زغال سنگ را افزایش خواهد داد تا تامین برق پایدار را تضمین کند.

در حالی که افزایش مصرف زغال سنگ احتمالا یک راه حل موقت است لی مشاور صلح سبز نگران است که بحران برق آبی از طریق گروه های زغال سنگ برای لابی کردن به منظور افزایش نیروگاه های فعال با سوخت زغال سنگ مورد سوء استفاده قرار گیرد.

او می گوید: این احتمال وجود دارد که کمبود برق ناشی از رویداد های شدید آب و هوایی آینده انگیزه تازه ای برای چین به منظور تصویب پروژه های بیش تر انرژی با سوخت زغال سنگ ایجاد کند.

سال گذشته، پس از کمبود زغال سنگ که منجر به مجموعه قطعی برق در سراسر چین شد دولت آن کشور تمرکز دوباره بر روی امنیت انرژی را آغاز کرد. صلح سبز در گزارشی که ماه گذشته منتشر شد اشاره کرده بود که در سه ماهه پایانی سال ظرفیت زغال سنگ تایید شده نو به ویژه در شرکت های دولتی افزایش یافت.

بر اساس این گزارش در سه ماهه نخست سال جاری دولت های استانی طرح هایی را برای افزودن مجموعا 8.63 گیگاوات نیروگاه زغال سنگ نو تصویب کردند. در این گزارش آمده است: امنیت انرژی به جای تامین قابل اعتماد انرژی به نوعی نام رمز زغال سنگ تبدیل شده است.

یو آیکون پژوهشگر چینی در گروه Global Energy Monitor روی آوردن به زغال سنگ بزرگ ترین عامل گرمایش جهانی برای امنیت انرژی را به رفع تشنگی با سم تشبیه کرد.

او به سی ان ان گفت: چین به تامین انرژی از طریق زغال سنگ علاقه دارد. یک حس وابستگی بسیار قوی در چین در این باره وجود دارد. هر زمان که مشکل انرژی رخ می دهد چین همواره تلاش کرده پاسخی را از انرژی زغال سنگ بجوید. این موضوع در مغایرت با اهداف آب و هوایی معین شده چین است.

چالش بزرگ

واکنش چین به بحران انرژی بر سایر نقاط جهان تاثیر خواهد گذاشت. این کشور 1.4 میلیارد نفری بزرگترین تولید کننده دی اکسید کربن در جهان است که 27 درصد از انتشار جهانی آلاینده ها را به خود اختصاص می دهد.

با این وجود، برخی تحلیلگران می گویند افزایش ظرفیت زغال سنگ تنها بخشی از پاسخ چین به اصلاحات انرژی است که بسیار مورد نیاز است. این طیف از کارشناسان اشاره می کنند که در پی کمبود برق در سال گذشته، دولت چین اقدامات مهمی را برای افزایش انعطاف پذیری قیمت گذاری و سودآوری انرژی پاک انجام داده است.

از دید آنان چالش بزرگ در سیستم چین این است که شبکه به روشی بسیار سفت و سخت اداره می شود استان های مختلف ظرفیت خود را به اشتراک نمی گذارند و از ظرفیت خود به نحو مطلوب برای متعادل کردن بار های منطقه استفاده نمی کنند. از دید این طیف اگر شبکه برق چین را بتوان به طور کارآمدتر و انعطاف پذیرتر مدیریت کرد نیاز به ساخت نیروگاه های حرارتی بیش تر می تواند به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

چین علاوه بر نیروگاه زغال سنگ نو فراهم سازی انرژی های تنوپذیر را نیز افزایش می دهد ظرفیت نصب شده انرژی خورشیدی و بادی آن اکنون 35 تا 40 درصد از کل انرژی جهانی را تشکیل می دهد.

فیشمن مشاور انرژی می گوید که نیروگاه های زغال سنگ تازه، لزوماً مورد استفاده قرار نمی گیرند. او می افزاید: در عوض، این نیروگاه ها به عنوان پشتیبان برای بخش های انرژی های تنوپذیر سریعاً در حال توسعه ساخته شده اند تا در صورت بروز مشکلاتی مانند خشکسالی مداوم در سیچوان مورد استفاده قرار گیرند.

در حال حاضر، من افزایش ظرفیت زغال سنگ را برای چین متصور هستم که در بیشتر موارد توانایی پشتیبانی از انرژی تامین شده از باد و خورشید را هدف قرار می دهد.

او می گوید: موج گرمای بی سابقه و بحران برق در سیچوان نیاز به اصلاح سیستم شبکه را برجسته می کند، زیرا بدون اصلاحات در آن زمینه این رویدادی است که می تواند هر پنج یا ده سال یکبار یا شاید حتی مدت زمانی بیش تر رخ دهد و تولید برق را فلج سازد.

منبع: فرارو
انتشار: 8 شهریور 1401 بروزرسانی: 8 شهریور 1401 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 1458

به "چرا گرم شدن چین بر روی همگان تاثیر خواهد گذاشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا گرم شدن چین بر روی همگان تاثیر خواهد گذاشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید