بخش کشاورزی به برنامه منسجم نیاز دارد

به گزارش رپید دانلود، یکی از ظرفیت های مهم اقتصاد ایران، به حوزه کشاورزی آن برمی گردد که متاسفانه در این سال ها نسبت به آن بی توجهی شده است. ظرفیت های کشاروزی ایران با توجه به موقعیت آب وهوایی کشور بسیار گسترده است. هرچند این بخش به دلیل نبود استراتژی و برنامه مدون، توسعه نیافته و نتوانسته متناسب با ظرفیت ها رشد کند.

بخش کشاورزی به برنامه منسجم نیاز دارد

بر اساس اطلاعات موجود در حال حاضر تراز تجاری بخش کشاورزی با این سطح از ظرفیت به صورت اعجاب برانگیزی 5 میلیارد دلار منفی است. در این راستا پیشنهادهایی برای بهبود شرایط کشاورزی ایران از سوی فعالان اقتصادی و اتاق های سراسر کشور مطرح شده است. از جمله مواردی که بارها مورد تاکید قرار گرفته است، مجزا کردن این بخش از فرآیند پیمان سپاری ارزی است. بخش خصوصی معتقد است با این کار می توان تا حد زیادی، سطح صادرات محصولات کشاورزی را تقویت کرد.

در این بین سید حسین خیریه، رئیس کمیسیون کشاورزی، صنایع غذایی، آب و منابع طبیعی اتاق بیرجند به مظلومیت بخش کشاورزی در ایران اشاره و منتقد رویکرد مسئولان و متولیان کشور به حوزه کشاورزی است.

این فعال اقتصادی در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران بر لزوم نگاه حمایت گرایانه نسبت به حوزه کشاورزی از سوی تصمیم سازان کشور تاکید کرد و گفت: این بخش را باید به صورت ویژه و مجزا نسبت به سایر بخش های اقتصادی در نظر گرفت. در حال حاضر بهره بانکی بخش کشاورزی، دام و طیور با سایر حوزه ها یکسان است. این رویکرد نادرست باید تغییر کند.

به گفته او باید تصمیم گیری های سطح کلان اقتصاد در همه حوزه ها با مشورت گیری از تشکل های تخصصی انجام شود. استفاده از نظرات افرادی که فقط به صورت آکادمیک با یک موضوع درگیر هستند، کافی نیست. تجربه و آشنایی با زوایای پنهان امور کمک می کند تا تصمیمات دقیق تر و جامع تری اتخاذ شود.

خیریه از مسئولان درخواست کرد: مانند زمانی که نرخ ها افزایش پیدا می کند و مسئولان برای مقابله با آن به سراغ تولیدکننده بخش کشاورزی و دام و طیور می فرایند، در زمان مسائل و کمبودها هم سراغ این حوزه بفرایند و برای رفع مسائل آنها تلاش کنند.

این فعال اقتصادی اعتقاد دارد کوچک نشدن سهم دولت در اقتصاد و میدان ندادن به بخش خصوصی واقعی در عرصه اقتصاد، حجم بالای تولید بخشنامه ها و ضوابط خلق الساعه و تغییرات پی در پی این قوانین، نبود یک برنامه و سیاست منسجم در بزنگاه های اقتصادی و آشفتگی در امر سیاست گذاری و تورم، رکود بی سابقه ای را بر اقتصاد کشور تحمیل کرده است.

او ارائه برنامه دقیق و منسجم درباره چگونگی برخورد با بخش های مختلف اقتصادی را یکی از اصلی ترین اقداماتی برشمرد که باید از طریق رئیس جمهور و دولت تازه دنبال شود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 31 مرداد 1400 بروزرسانی: 31 مرداد 1400 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 1101

به "بخش کشاورزی به برنامه منسجم نیاز دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بخش کشاورزی به برنامه منسجم نیاز دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید