کشف راهی برای جلوگیری از سفید شدن مو ها

به گزارش رپید دانلود، دانشمندان ممکن است به راهی برای جلوگیری از خاکستری شدن مو ها دست یافته باشند.

کشف راهی برای جلوگیری از سفید شدن مو ها

محققان در نیویورک دریافته اند که سلول های بنیادی خاصی که به عنوان سلول های بنیادی ملانوسیت (McSCs) شناخته می شوند، دارای توانایی منحصر به فردی در حرکت بین بخش های مربوط به رشد مو در فولیکول ها برای رنگ بخشیدن به مو هستند.

آن ها بعلاوه کشف کردند که با افزایش سن، ریزش و رشد مجدد مو، تعداد فزاینده ای از این سلول های بنیادی در بخشی به نام برآمدگی فولیکول گیر می نماید. در نتیجه، این مو ها در برآمدگی باقی می مانند و نمی توانند به محل اصلی خود که در آن پروتئین ها به آن ها در بازسازی سلول های رنگدانه یاری می کردند و در نتیجه رنگ مو ایجاد می شد، بازگردند.

در این مطالعه که به وسیله محققان دانشکده پزشکی NYU Grossman انجام گرفت، مو های موش های پیر آنالیز شد و محققان مشاهده کردند که سلول های بنیادی بیشتری پس از پیری در این بخش به دام افتاده اند. این سلول ها بعلاوه قادر به بازسازی یا بلوغ و تبدیل شدن به مو های دارای رنگدانه که رنگ خود را حفظ می نمایند، نبودند.

دانشمندان امیدوارند که تحقیقات آن ها بتواند راهی برای حفظ سلامت و رنگ مو تا سنین بالا ایجاد کند. این مطالعه بر روی سلول های بنیادی ملانوسیت متمرکز بود که هم موش ها و هم انسان ها حامل آن هستند و مسئول رنگ مو است.

چگونه دانشمندان می توانند از این کشف برای جلوگیری از سفیدی مو استفاده نمایند؟ این مطالعه نشان داد که با افزایش سن مو تعداد فزاینده ای از این سلول های بنیادی در برآمدگی فولیکول مو به دام می افتند و قادر به بلوغ یا بازگشت به محل اصلی خود نیستند. پروتئین های موجود در بخش اصلی به آن ها یاری می نماید تا به سلول های رنگدانه تبدیل شوند.

محققان اعلام کردند که سازگاری ملانوسیت ها در سایر سلول های بنیادی خودنوزاینده (self-regenerating)، مانند سلول هایی که خود فولیکول مو را تشکیل می دهند، وجود ندارد. این سلول ها با بالغ شدن تنها در یک جهت در طول یک جدول زمانی معین حرکت می نمایند. این تا حدی به شرح این موضوع یاری می نماید که چرا مو حتی با از بین رفتن رنگ می تواند به رشد خود ادامه دهد.

کی سان (Qi Sun)، محقق ارشد این مطالعه گفت: مطالعه ما به بهبود درک اولیه ما از نحوه عملکرد سلول های بنیادی ملانوسیت برای رنگ کردن مو یاری می نماید. این مکانیسم های تازه کشف شده این احتمال را افزایش می دهد که ثابت شدن سلول های بنیادی ملانوسیت در یک جا در انسان نیز وجود داشته باشد. اگر چنین باشد، یک راه بالقوه برای معکوس کردن یا جلوگیری از سفید شدن موی انسان با یاری به سلول های گیر نموده وجود خواهد داشت.

این گروه تحقیقاتی قصد دارند ابزار های بالقوه ای را برای بازگرداندن تحرک به ملانوسیت یا انتقال فیزیکی آن ها به محفظه اصلی که در آن می توانند رنگدانه فراوری نمایند، کشف نمایند و بنابراین از خاکستری شدن مو ها جلوگیری نمایند.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: فرارو
انتشار: 26 تیر 1402 بروزرسانی: 26 تیر 1402 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 1602

به "کشف راهی برای جلوگیری از سفید شدن مو ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف راهی برای جلوگیری از سفید شدن مو ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید