کرونا و مسائل معیشتی یک ساله اش برای زنان

به گزارش رپید دانلود، فارغ از مسائلی که بیش از یک سال است کووید 19 در سرتاسر جهان ایجاد کرده است و تمامی مردم در آن مشترک اند؛ زنان فشار دو چندانی را متحمل شده اند. زنانی که سالیان سال در بسیاری از جوامع قشر فرودست شناخته می شدند و از این نظر بیشتر از مردان بار مسائل زندگی را به دوش می کشیدند اکنون نیز ناخواسته بخش اعظم مسائل خانواده را به دوش می کشند.

کرونا و مسائل معیشتی یک ساله اش برای زنان

به گزارش خبرنگاران، شاید بتوان بزرگ ترین مشکل ناشی از پاندمی کووید 19 را ضربه شدید اقتصادی به سازمان ها و مشاغل دولتی و خصوصی و در پی آن تعدیل بسیاری از کارمندان و شاغلان و تحت الشعاع قرار دریافت معیشت خانوارها دانست.

در این بین اما مطابق با گزارشات جهانی 62 درصد از افراد جهان که شغل خود را از دست داده اند زنانی هستند که 55 درصد آنها پس از بیکار شدن دچار مسائل قابل توجهی شده اند، در حالی که تنها 34 درصد از مردان بیکار شده به علت از دست دادن شغل خود مسائلی را تجربه کرده ند.

به گفته کارشناسان از هر چهار زن در جهان یک زن در دوران پاندمی کووید 19 به فکر تغییر یا رها کردن شغل افتاده است و 62 درصد از بیماران کرونایی بیکار شده در ایران را زنان تشکیل می دهند.

60 درصد زنان جهان در مشاغل غیر رسمی مشغول به کاراند و از این رو از درآمد و پس انداز کمتری در قیاس با مردان برخوردارند. همچنین امنیت شغلی زنان در پاندمی کووید 19 در معرض تهدید قرار گرفته است چراکه سازمان هایی با بحران اقتصادی عمدتا زنان را تعدیل می کنند.

نقشهای متعدد زنان در خانواده سبب شده است تا نگرانی از ابتلا به کووید19 جزء آخرین دغدغه زنان در این دوران باشد. زنان اغلب نسبت به ابتلای نزدیکان و خانواده و همسر و فرزندان خود نگرانند و همین امر مسائل زنان را دوچندان کرده است.

ضد عفونی کردن وسایل و مواد غذایی، نظافت منزل، تعطیلی مدارس وریدگی به آموزش آنلاین فرزندان، مراقبت از اعضا خانواده مبتلا به کووید 19 تنها بخشی از دغدغه زنان در این ایام بوده است به طوری که زنان دارای فرزند کمتر از 18 سال و والدین بالای 64 سال بار مسئولیت بیشتری را بر دوش می کشند. به گفته کارشناسان زنان 25 تا 44 ساله حدود 70 درصد از مراقبت های خانواده را انجام می دهند.

مادران دو برابر بیشتر از پدران با فرزندان خود وقت سپری می کنند و فرزندان معمولا دغدغه های آموزشی خود را بیشتر از پدران به مادران منتقل می کنند و از این رو زنان 10 برابر بیشتر از مردان محدودیت های قرنطینه و سایر پیامدهای کرونا را تحمل می کنند. از سوی دیگر والدینی که استرس بیشتری را تجربه کرده اند در درک نیازهای فرزندان خود نیز مسائل بیشتری دارند.

مطابق با گزارشات، زنان سه برابر بیشتر از مردان در معرض بیماری های روانی قرار دارند و در این مدت 27 درصد زنان با چالشهای مرتبط با بیماری های روانی درگیر بوده اند و در حالی که این آمار برای مردان تنها 10 درصد است.

گزارشات در کشورهای مختلف نشان می دهد که خشونت علیه زنان در پاندمی کووید 19 تا سه برابر افزایش داشته است و در عین حال به گفته کارشناسان آمار اختلاف زوجین در پاندمی کووید 19 سه برابر شده است، به طوری که ممکن است ماندن برخی اعضای خانواده در خانه خطرناک تر از ویروس کرونا باشد و منجر به حملات خشونت آمیز شود.

کارشناسان معتقدند که در مواجهه با مسائل مذکور طبیعی است که زنان به ویژه زنان متاهل نتوانند به تنهایی بار مسائل را بر دوش کشند بنابراین در نظر دریافت تمهیداتی برای ارتقاء تاب آوری آنها لازم است. همچنین ارائه آموزش های لازم به زنان توسط رسانه های جمعی پر مخاطب و همراهی اعضاء خانواده در بخشی از مسئولیت های مادر یا همسر، اهدای مرخصی های تشویقی به کارکنان زن، برقراری تسهیلات دورکاری یا شیفت کاری برای زنان، کاهش موقت ساعات کار زنان بدون کاهش حقوق، استقرار روانشناس و مشاور خانواده در محیط کار و ارائه خدمات رایگان به زنان شاغل و ایجاد فضای مناسب کاری برای زنان شاغل با رعایت اصول بهداشتی و رعایت فاصله اجتماعی از جمله اقداماتی است که می تواند در کاهش مسائل زنان در این ایام موثر باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1400 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 915

به "کرونا و مسائل معیشتی یک ساله اش برای زنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا و مسائل معیشتی یک ساله اش برای زنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید