چند ساعت خواب برای افراد میانسال و کهنسال مناسب است؟

به گزارش رپید دانلود، مدت زمان کم و زیاد خواب با بدتر شدن عملکرد شناختی سلامت روان مرتبط است.

چند ساعت خواب برای افراد میانسال و کهنسال مناسب است؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از گاردین؛ نتیجه پژوهشی تازه نشان می دهد که هفت ساعت خواب در شبانه روز در دوران میانسالی تا کهنسالی تعداد ساعت خواب ایده آل و مناسبی برای افراد محسوب می شود.

این پژوهش بر روی 500 هزار فرد بزرگسال در فاصله سنی 38 تا 73 سالگی اجرا شده و نشان می دهد که خواب زیاد و کم با عملکرد شناختی بدتر و سلامت روانی از جمله اضطراب و افسردگی مرتبط است. هم چنین، مشخص شده که میزان ثابت خواب نیز مفید به نظر می رسد.

پروفسور باربارا ساهاکیان از دپارتمان روانپزشکی دانشگاه کمبریج می گوید:به ازای هر ساعتی که از هفت ساعت دور می شوید شرایط تان بدتر می شود. بسیار واضح است که فرآیند هایی که در طول خواب در مغز ما انجام می شوند برای حفظ سلامت جسمی و روانی مان بسیار مهم هستند.

او افزود که خواب خوب شبانه در تمام مراحل زندگی به ویژه در سنین بالا مهم است. او می افزاید:من فکر می کنم که مدت زمان خواب به میزان ورزش کردن اهمیت دارد.

یک دلیل احتمالی برای ارتباط بین خواب ناکافی و زوال شناختی ممکن است اختلال در خواب با موج آهسته یا عمیق باشد که نشان داده شده برای تثبیت حافظه مهم است. کمبود خواب عمیق هم چنین باعث می شود تا پاکسازی موثر سموم از طریق مغز انجام نپذیرد.

در این پژوهش از داده های بانک زیستی بریتانیا استفاده شده که شامل تصویربرداری از مغز و داده های ژنتیکی برای تقریبا 40000 شرکت کننده در مطالعه بود. این پژوهش نشان داد که ناحیه مغزی که بیش تر تحت تاثیر خواب قرار می گیرد ناحیه ای است که شامل هیپوکامپ مرکز حافظه مغز با خواب زیاد یا خیلی کم مرتبط با حجم کمتر مغز است.

این تجزیه و تحلیل نشان داد افرادی که هفت ساعت در شب می خوابند به طور میانه در آزمون های شناختی برای پردازش سرعت، توجه بصری، حافظه و مهارت های حل مسئله بهترین عملکرد را داشتند.

با این وجود، این کار نتوانست یک رابطه علی را ثابت کند و ارتباط بین خواب و برخی اختلالات مغزی هنوز موضوعی پیچیده است. برای مثال، الگو های خواب غیرمعمول و بی خوابی یک علامت رایج در افراد مبتلا به زوال عقل هستند.

دانشمندان در مورد اینکه چرا گذراندن هشت ساعت یا بیش تر در تخت می تواند باعث ایجاد مسائلی شود پاسخ روشنی نیافته اند. یک توضیح این است که افرادی که کیفیت خواب پایین و آشفته ای دارند به دلیل احساس خستگی تمایل بیش تری به خوابیدن یا تلاش برای خوابیدن دارند. ساهاکیان می گوید:ما واقعا نمی دانیم که چرا مدت زمان خوابیدن بیش از هفت سال مشکل ساز است.

پروفسور جیان فنگ فنگ از دانشگاه فودان در شانگ های می گوید:در حالی که نمی توانیم به طور قطعی بگوییم که خواب کم یا زیاد باعث مسائل شناختی می شوند به نظر می رسد تحلیل ما که افراد را در مدت زمان طولانی تری بررسی می کند از این ایده حمایت می کند.

به نظر می رسد دلایلی که افراد مسن خواب ضعیف تری دارند پیچیده است و تحت تاثیر ترکیبی متشکل از ساختار ژنتیکی و ساختار مغز ما واقع شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 1405

به "چند ساعت خواب برای افراد میانسال و کهنسال مناسب است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند ساعت خواب برای افراد میانسال و کهنسال مناسب است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید