واکنش بدن به دُز تقویتی واکسن کرونا مثل دُز دوم است

به گزارش رپید دانلود، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا گزارش داد که عوارض جانبی گزارش شده در دریافت کنندگان واکسن تقویتی کووید-19 همانند دُز دوم این واکسن است.

واکنش بدن به دُز تقویتی واکسن کرونا مثل دُز دوم است

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری یونایتدپرس، این یافته ها بر اساس گزارش های تهیه شده از حدود 12 هزار و 600 دریافت کننده دُز تقویتی واکسن کرونا در برنامه نظارت داوطلبانه ایمنی واکسن مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری است که عوارض جانبی این واکسن را ردیابی می کند.

در حالی که تزریق دُزهای تقویتی برای بیشتر گروه های افراد هنوز در حال مطالعه است، سازمان نظارت بر دارو و غذای آمریکا در ماه اوت (شهریور) تزریق دُزهای تقویت کننده واکسن های کرونای فایزر-بایون تک و مدرنا را برای افرادی که تحت عمل پیوند عضو قرار گرفته اند و هم افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف، مجاز بیان نمود.

این سازمان هفته گذشته تزریق سومین دُز تقویتی واکسن کرونای فایزر-بایون تک را برای بزرگسالان 65 سال و مسن تر و افراد دارای بیماری های زمینه ای مانند دیابت و بیماری های قلبی، توصیه کرد. داشتن بیماری های زمینه ای افراد را در معرض خطر ابتلا به کووید-19 شدید قرار می دهد.

با این حال، این سازمان هنوز تزریق دُزهای اضافی واکسن های مدرنا و جانسون اند جانسون را توصیه نکرده است؛ این در حالی است که سازندگان هر دوی این واکسن ها آزمایش های بالینی را برای معین ایمنی و هم نیاز به تزریق این دُز اضافی واکسن انجام داده اند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا بیان نمود، از 12 هزار و 600 دریافت کننده دُز تقویتی واکسن کرونا که در این گزارش مورد بررسی قرار گرفتند، 79 درصد اظهار داشتند که درد و تورم را در محل تزریق تجربه کرده اند.

این مرکز اضافه کرد: علاوه بر این، 74درصد گفتند که پس از تزریق دُز سوم، علاوه بر سایر واکنش های سیستمیک دچار خستگی، درد عضلانی یا سردرد هم شده اند.

این آمار مشابه مواردی است که پس از تزریق دُز دوم واکسن ها گزارش شد، زمانی که که تنها کمتر از 78 درصد اظهار داشتند بر اثر تزریق دُز دوم واکسن کرونا دچار واکنش هایی در محل تزریق شده اند و حدود 77 درصد عوارض جانبی سیستمیک را تجربه کردند.

منبع: فرارو
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 1157

به "واکنش بدن به دُز تقویتی واکسن کرونا مثل دُز دوم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش بدن به دُز تقویتی واکسن کرونا مثل دُز دوم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید