رشد 1 درصدی عناوین و کاهش 5 درصدی شمارگان کتاب های شعر

به گزارش رپید دانلود، خبرنگاران: 27شهریور، روز بزرگداشت شهریار و روز شعر و ادب فارسی، بهانه خوبی است برای بررسی شرایط انتشار کتاب های شعر در کشور که همیشه به لحاظ کمی، جایگاه ویژه ای در آمارهای نشر داشته است.

رشد 1 درصدی عناوین و کاهش 5 درصدی شمارگان کتاب های شعر

مطابق با اطلاعات ثبت شده در بانک اطلاعاتی خانه کتاب و ادبیات ایران، در مجموع 2085 عنوان کتاب با برچسب شعر، منتشر شده اند. لازم به شرح است که کتاب های حوزه شعر، به جز رده دئویی ادبیات، برخی با توجه به گروه بندی های موضوعی و کاربردی، در گروه های کمک درسی و کودک قرار می گیرند که در گزارش اخذ شده و از رقم مورد اشاره در بازه زمانی مورد نظر، به ترتیب پنج و 437 عنوان در گروه های کمک درسی و کودک قرار گرفته اند.

برای بررسی جریانِ روز و تخصصی شعر، باید بر مجموعه شعرهایی تمرکز کنیم که در گروه ادبیات برچسب خورده اند. اطلاعات حاکی از آن است که از 1643 مجموعه شعر در این بخش، 1618 عنوان، تالیفی و 1312 عنوان، چاپ اولی بوده اند که با شمارگان متوسطِ 839 نسخه به بازار آمده اند.

توجه به رقم نازل شمارگان متوسط، آن هم در خصوص عناوین شعر که در سال ها و دهه های اخیر، همواره از پرمخاطب ترین گروه های کتابی بوده، تامل برانگیز است اما به هر روی، افت شمارگان کتاب های شعر را نیز باید رویدادی طبیعی قلمداد کرد که به تبعیت از افت شمارگان کل کتاب ها در بازار نشر رخ داده است.

در مقایسه اطلاعات کتاب های شعر منتشر شده در پنج ماه نخست سال جاری و پنج سال نخست سال گذشته (1398) اما شواهد حاکی از آن است که تفاوت چشمگیری در این زمینه رخ نداده است. آمارها می گویند تعداد عناوین شعر(ادبیات) چاپ شده در پنج ماه اول 98 برابر بوده است با 1471 مورد و این یعنی در سال جاری، رشد یک درصدی را در این حوزه شاهد بوده ایم.

مقایسه سایر شاخصه ها در دو بازه مورد اشاره نیز، نتایج مشابهی دارد؛ هرچند شمارگان توسط کتاب های شعر در سال گذشته، 883 نسخه بوده و این به معنای افت بالای پنج درصدی شمارگان کتاب های شعر در کشور است. در نگاه اول شاید این کاهش شمارگان، چندان حائز اهمیت نباشد اما با توجه به رقم پایین شمارگان ها و سیر نزولی پیوسته شمارگان در سال های اخیر، این مساله را به یک مساله قابل ملاحظه تبدیل می کند.

جدول آمار کتاب های شعر در سال 1398 نیز به شرح زیر است:

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 7 آبان 1399 بروزرسانی: 7 آبان 1399 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 549

به "رشد 1 درصدی عناوین و کاهش 5 درصدی شمارگان کتاب های شعر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 1 درصدی عناوین و کاهش 5 درصدی شمارگان کتاب های شعر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید