راهنمای خرید تبلت بر اساس پارامترهای اساسی

به گزارش رپید دانلود، راهنمای خرید تبلت برای آن دسته از کاربرانی که در پی یافتن یک تبلت مناسب می گردند یا قصد تعویض تبلت قدیمی خود با نمونه ای جدید و کارامد را دارند، بحثی کاملا ضروری به نظر می رسد. به همین دلیل در مطلب پیش رو در خصوص راهنمای خرید تبلت بحث خواهیم کرد. موضوعی که می تواند بعضی کاربران را در امر خرید یک تبلت جدید کمک کند.

راهنمای خرید تبلت بر اساس پارامترهای اساسی

خبرنگاران | سرویس تکنولوژی - در بحث راهنمای خرید تبلت باید نکات مختلفی را مد نظر قرار داد. نکاتی که در ادامه این مطلب به مهم ترین آنها اشاره خواهیم نمود. اگرچه بسیاری از وظایفی که تبلت ها بر عهده دارند توسط تلفن های هوشمند نیز به همان ترتیب قابل انجام است، اما هنوز هم بسیاری از کاربران دلایل فراوانی برای خرید یک تبلت دارند.

در واقع نخستین نکته ای که در بحث راهنمای خرید تبلت باید به آن توجه داشت همین آنالیز دلایل اصلی خرید یک تبلت توسط کاربران مختلف است. چرا که با آنالیز این دلایل شما می توانید میزان انتظارات و نوع کارایی تبلت خود را معین نمایید. به طور مثال آیا قصد دارید تبلت جدیدتان را جایگزین لپ تاپ خود کنید و آن را با خود به هر جا که می روید ببرید؟ یا این که تنها به ابزاری عظیم تر از تلفن همراه خود احتیاج دارید تا هنگام حضور در منزل و در زمان های متفرقه توسط نمایشگر عظیم و با کیفیت آن تجربه بهتر و کامل تری را از دیدار با شبکه های اجتماعی، فضای وب یا بازی های ساده و سرگرم نماینده ی موبایل در اختیار داشته باشید؟

به این ترتیب شما گام نخست در تصمیم گیری را برداشته اید. به این معنی که با معین نوع کارایی تبلت خود و میزان انتظاراتی که از آن دارید، توانسته اید گستره انتخابی خود را روی نمونه های مناسب و کاربردی موجود در بازار محدود کنید. بنابراین در مرحله نخست این راهنما، حتما باید کم و کیف انتظارات شما از یک تبلت جدید به طور دقیق معین باشد. پس از آن می توانید سایر شاخص های مهم انتخاب را مد نظر قرار دهید و یک تبلت مناسب را برای خود برگزینید.

توجه به قیمت و برند سازنده در بحث راهنمای خرید تبلت

به طور کل قیمت، مدل یا شرکت سازنده یک تبلت در امر انتخاب نمونه مناسب، از اهمیت صد در صد برخوردار نیست. به عنوان مثال ممکن است یک تبلت ارزان قیمت از یک برند گمنام بتواند تمام انتظارات شما را بر آورده کند. یا آن که درست عکس این قضیه رخ دهد و شما در عین خرید تبلتی گران قیمت از یک برند شناخته شده رضایت خاطر چندانی از آن نداشته باشید. با این حال همیشه شرکت هایی وجود دارند که رضایت نسبی مشتریان از محصولات آنها معمولا از حد معینی پایین تر نمی آید.

به عنوان مثال محصولات شرکت اپل اگرچه در عین برخورداری از طرفداران فراوان همیشه مخالفان مختلفی هم دارند، اما بیشتر مخالفان شرکت اپل همیشه بر این نکته متفق القول هستند که کیفیت محصولات این شرکت هرگز از حد معینی پایین تر نمی آید. بر این اساس در بحث راهنمای خرید تبلت باید به محصولات فراوری شده توسط شرکت های خوش نام توجه ویژه ای داشت. به این معنی که باید مواردی نظیر نوع و کیفیت پشتیبانی شرکت های مذکور از محصولاتشان را مد نظر قرار داد.

به عنوان مثال در هنگام خرید تبلت از یک برند خاص باید به این نکته توجه داشته باشید که آیا برند یا شرکت مورد نظر شما، محصولات خود را به طور کامل و در طول یک بازه زمانی قابل قبول تحت پشتیبانی قرار خواهد داد یا این که میزان پشتیبانی آن از محصولات فراوریی شان تنها یک بازه زمانی خاص و کوتاه مدت را تحت پوشش قرار می دهد. به عنوان مثال باید این موضوع را مورد آنالیز قرار دهید که شرکت مذکور به طور متوسط هر چند وقت یک بار نسخه های به روز رسان مختلف را برای برطرف ایرادهای فنی و نرم افزاری تبلت فراوریی خود ارائه می نماید. همچنین آیا این امر در طولانی مدت رخ می دهد یا تنها به چند ماه پس از آمدن تبلت مذکور به بازار محدود می گردد؟

در کنار این موضوع باید قیمت تبلت انتخابی خود را نیز سبک و سنگین کنید تا از این نکته مطلع شوید که این قیمت با میزان انتظارات شما از تبلت مورد نظر و کیفیت و نوع پشتیبانی شرکت مربوطه از آن تبلت هم خوانی دارد یا خیر.

توجه به معینات سخت افزاری

از جمله نکات مهمی که باید در بحث راهنمای خرید تبلت به آن توجه داشت، کیفیت سخت افزار به کار رفته در تبلت انتخابی شما است. موضوعی که با انتظارات شما از تبلت مورد نظر ارتباط مستقیم و تنگاتنگی برقرار می نماید. به عنوان مثال اگر قصد اصلی شما از خرید تبلت جدید انجام یک بازی خاص است، باید این موضوع را مورد توجه قرار دهید که آیا معینات سخت افزاری آن تبلت برای اجرای روان و بی دردسر بازی مورد نظر شما کافی خواهد بود یا این که بهتر است به سراغ تبلتی با بهره مندی از معینات سخت افزاری بالاتر بروید.

در واقع اگر کاربرد اصلی یک تبلت برای شما در اجرای روان نرم افزارها، بازی ها و اپلیکیشن هایی خلاصه می گردد که قدرت پردازشی بالایی را طلب می نماید، بهتر است به سراغ تبلتی بروید که بتواند از عهده اجرای به دور از اشکال بازی یا اپلیکیشن مورد نظر شما بر بیاید.

به طور کل می توان ادعا کرد که کاربران تبلت های فراوریی شرکت اپل یا همان نسخه های مختلف آیپد دردسر فراوانی برای انتخاب گزینه مورد نظر خود در این زمینه نخواهند داشت. چرا که در تبلت های اختصاصی اپل شاهد تلفیق کامل توان نرم افزاری با توان سخت افزاری هستیم و اپلیکیشن ها یا بازی های طراحی شده برای این تبلت ها نیز بر اساس همین ویژگی مهم بهینه شده اند. از سوی دیگر تعداد گزینه های شرکت اپل در شاخه تبلت نیز به اندازه ای نیست که موجبات گیج شدن یا تردید کاربران را فراهم آورد. به همین دلیل انتخاب تبلت های اختصاصی اپل بر اساس معینات سخت افزاری آنها کار راحت تری از سایر گزینه های موجود در بازار برای کاربران خواهد بود.

به بیان دقیق تر، علاقه مندان به تبلت های مبتنی بر سیستم عامل اندروید یا ویندوز باید دقت بیشتری در انتخاب خود به خرج دهند و معینات سخت افزاری این محصولات را به شکل دقیق تری مورد آنالیز قرار دهند. به هر حال توجه به معینات سخت افزاری گزینه های موجود در بحث راهنمای خرید تبلت موضوع بسیار مهم و قابل اعتنایی است که باید آن را مد نظر قرار داد.

توجه به سیستم عامل در بحث راهنمای خرید تبلت

همان گونه که در سطور پیشین این متن به آن اشاره شد، تبلت ها از سیستم عامل های مختلفی بهره می برند. موضوعی که موجب می گردد کاربرد آنها در پاره ای اوقات با یکدیگر متفاوت باشد. بعضی تبلت های چینی از سیستم عامل های مختص به خود، که گاه با سیستم عامل اندروید تلفیق شده است، استفاده می نمایند. همچنین در تبلت های اختصاصی شرکت آمازون که بیشترا با نام کیندل شناخته می شوند نیز شاهد وجود سیستم عامل اختصاصی این شرکت هستیم. اما در حالت کلی می توان تبلت های موجود در بازار را به طور عمده بر اساس سه نوع سیستم عامل آی او اس، اندروید و ویندوز تقسیم بندی کرد. سیستم عامل هایی که هر کدام از آنها نقاط قوت و ضعف مختص به خود را دارند.

در سیستم عامل آی او اس همه چیز از پیش معین شده است و شما ابتکار عمل چندانی برای انتخاب اپلیکیشن های مد نظر خود نخواهید داشت. به این معنی که در صورت تمایل به انتقال فایل های مختلف تنها مجاز به استفاده از آیتونز هستید و در صورت احتیاج به اپلیکیشن های مورد احتیاج نیز حتما باید به اپ استور اختصاصی شرکت اپل مراجعه کنید. با این حال این محدودیت ها علاوه بر بالا بردن امنیت تبلت شما، موجب یکپارچه شدن هر چه بیشتر خصوصیات سخت افزاری و نرم افزاری تبلت های اپل با یکدیگر خواهد شد.

در سوی مقابل ابتکار عمل کاربران در کار با تبلت های مبتنی بر سیستم عامل اندروید بالاتر خواهد بود. چرا که علاوه بر امکان دریافت اپلیکیشن های مورد نظر از اپ استور اختصاصی این ابزارها یا همان گوگل پلی استور، می توان آنها را از منابع دیگری نیز به دست آورد و روی تبلت نصب کرد. از طرف دیگر خصلت مهم منبع باز بودن سیستم عامل اندروید موجب می گردد تا کاربران با طیف وسیعی از بازی ها و اپلیکیشن های کاربردی رو به رو باشند.

در این میان آن دسته از کاربرانی که قصد دارند تبلت جدید خود را جایگزین لپ تاپ نمایند بهتر است به سراغ تبلت های مبتنی بر سیستم عامل ویندوز بفرایند. چرا که امکان اجرای نرم افزارهایی نظیر آفیس یا فتوشاپ در این سیستم عامل برای کاربران مهیا است و دست آنها در این زمینه بازتر خواهد بود. از طرف دیگر تبلت های مبتنی بر سیستم عامل ویندوز معمولا تبلت های دو کاره بوده و به ابزارهای جانبی مختلفی نظیر صفحه کلید یا قلم مجهز هستند. موضوعی که موجب می گردد جایگزین بهتری برای کامپیوترهای خانگی یا لپ تاپ ها باشند.

به طور کل آن چه در بحث راهنمای خرید تبلت می تواند مورد توجه قرار گیرد این است که تبلت های مبتنی بر سیستم عامل اندروید انتخاب مناسب تری برای کاربران ایرانی هستند. چرا که با توجه به بعضی محدودیت هایی که کاربران ایرانی در تعامل با استور اختصاصی دو شرکت اپل و مایکروسافت با آن روبرو هستند، استفاده از اپلیکیشن های رایگان استور اختصاصی گوگل گزینه بهتری به نظر می رسد. با این حال هر کاربر می تواند بسته به نوع انتظارات و احتیاجهای خود نسبت به انتخاب تبلت مورد نظر اقدام کند.

توجه به اندازه و کیفیت نمایشگر

از جمله موارد مهم دیگری که باید در بحث راهنمای خرید تبلت به آن توجه داشت اندازه نمایشگر تبلت انتخابی است. اگرچه هم اکنون تبلت هایی با اندازه نمایشگر کمتر از 7 اینچ نیز در بازار یافت می گردد، اما این روزها حداقل سایز مناسب نمایشگر برای کاربران تبلت ها به طور معمول بالای 7 اینچ است.

در مجموع تبلت هایی که اندازه صفحه نمایش آنها مابین 7 تا 8 اینچ است، از قدرت حمل بالایی برخوردار هستند و استفاده از آنها برای کاربرانی با دست های کوچک راحت تر خواهد بود. ضمن آن که این تبلت ها را معمولا توسط یک دست نیز می توان مورد استفاده قرار داد.

از سوی دیگر هر چه اندازه نمایشگر یک تبلت کوچک تر باشد، قیمت آن نیز به همان نسبت کمتر است. بنابراین تبلت هایی با سایز صفحه نمایش 7 تا 8 اینچ معمولا انتخاب بهتری برای آن دسته از کاربرانی به شمار می فرایند که انتظارات چندان بالایی از تبلت مورد نظر خود ندارند و به دنبال محصولی نسبتا ارزان قیمت برای انجام کارهای معمولی و روزانه خود می گردند.

اگرچه تا همین چند سال قبل تبلت هایی با اندازه صفحه نمایش کوچک تر از 8 اینچ بسیار فراوان بودند، اما این تبلت ها در حال حاضر جای خود را به مدل های 10 اینچی داده اند. در واقع اکنون تبلت های 10 اینچی موجود در بازار پر مخاطب ترین نمونه از تبلت ها به شمار می فرایند و در عین حال طیف قابل توجهی از محصولات حاضر در بازار را هم به خود اختصاص داده اند.

این دسته از تبلت ها معمولا از کیفیت تصویر یا رزولوشن بالاتری نسبت به تبلت های کوچک تر بهره می برند و این موضوع مهم دیگری است که در بحث راهنمای خرید تبلت باید به آن توجه داشت. در واقع اگر نوع کاربرد تبلت برای شما در مواردی نظیر دیدن فیلم های با کیفیت یا انجام بازی های خوش گرافیک خلاصه می گردد، باید به کیفیت تصویر و رزولوشن تبلت خود نیز توجه ویژه ای داشته باشید و به سراغ نمونه هایی بروید که از کیفیت تصویر یا رزولوشن بالاتری بهره می برند.

البته باید به این نکته توجه داشت که حدبیشتر اندازه صفحه نمایش تبلت ها به رقم 10 اینچ محدود نمی گردد و نمونه های عظیم تر از این رقم نیز در بازار موجود هستند. این تبلت ها معمولا نمونه های مبتنی بر سیستم عامل ویندوز را در بر می گیرد و بیش از همه به کار آن دسته از کاربرانی خواهد آمد که به دنبال جایگزینی کامپیوتر یا لپ تاپ خود با یک تبلت کارامد هستند.

توجه به گنجایش حافظه ذخیره سازی در بحث راهنمای خرید تبلت

از دیگر نکاتی که می توان در بحث راهنمای خرید تبلت آن را مد نظر قرار داد توجه به گنجایش فضای ذخیره سازی تبلت است. این موضوع در انتخاب آیپدهای شرکت اپل که از حافظه های جانبی پشتیبانی نمی نمایند اهمیت دو چندانی می یابد.

اگرچه بسیاری از تبلت ها علاوه بر حافظه داخلی به درگاه کارت حافظه جانبی نیز مجهز هستند، اما خرید تبلت هایی که حافظه داخلی آنها کمتر از رقم 16 گیگابایت است چندان منطقی و عاقلانه به نظر نمی رسد. دلیل اصلی این امر هم آن است که همیشه بخشی از فضای موجود در حافظه داخلی تبلت ها (و همین طور تلفن های هوشمند) به برنامه های پیش فرض این ابزارها اختصاص دارد. برنامه هایی که حتی در مواردی نمی توان آنها را از روی تبلت حذف کرد. به همین دلیل بهتر است از همان ابتدا به سراغ خریدن تبلت هایی با بهره مندی از حافظه داخلی بالاتر از 16 گیگابایت بروید تا در ادامه راه با مشکل کمبود فضا روبرو نشوید.

در کنار این امر توجه به گنجایش باتری تبلت نیز از جمله مواردی است که می توان در بحث راهنمای خرید تبلت آن را مد نظر قرار داد. اگر جزو کاربرانی هستید که بی وقفه از تبلت خود کار می کشند سعی کنید حتما به گنجایش باتری تبلت خود توجه داشته باشید و نمونه ای را انتخاب کنید که از وجود باتری عظیم تر و قدرتمندتری بهره می برد.

در مجموع با توجه به نکاتی که در متن پیش رو به آنها اشاره شد، می توانید تبلت مناسب تری را برای خود انتخاب کنید.

منبع: setare.com
انتشار: 6 اسفند 1399 بروزرسانی: 6 اسفند 1399 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 789

به "راهنمای خرید تبلت بر اساس پارامترهای اساسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای خرید تبلت بر اساس پارامترهای اساسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید