هرآنچه که باید در خصوص گوگل پلی استور بدانید

به گزارش رپید دانلود، گوگل پلی استور چیست؟ در نگاه اول یک اپلیکیشن است ولی در حقیقت یک پلتفرم محسوب می گردد. در این مطلب قصد داریم به گوگل پلی استور بپردازیم و جواب چند سوال بسیار ساده و اساسی در خصوص آن را مطرح کنیم.

هرآنچه که باید در خصوص گوگل پلی استور بدانید

گوگل پلی استور چیست؟

همان طور که در مقدمه گفتیم، گوگل پلی استور یک پلتفرم است که به زبان ساده محتواهای مختلفی را به کاربران می رساند. برخلاف نظر بسیاری از کاربران، پلی استور صرفا یک اپ استور نیست. زیرا در این محیط به غیر از اپلیکیشن های اندروید، می توانید آهنگ ها، فیلم ها، کتاب ها، بازی ها و دیگر موارد را پیدا کنید.

مثلا با پرداخت مبلغی معین به صورت ماهانه یا به وسیله خرید آهنگ های مورد علاقه، می توانید آهنگ های متعددی را از این محیط دریافت کنید. کتاب ها و فیلم ها هم برای فروش ارائه شده اند و در عین حال نباید حجم زیادی از اپلیکیشن ها و بازی های رایگان را از قلم بیندازیم.

آیا گوگل پلی استور در تمام گوشی های اندرویدی نصب شده است؟

جواب این سوال خیر است. گوگل پلی استور تنها به صورت پیش فرض در گوشی هایی ارائه می گردد که مجوز مربوط به سرویس های موبایل گوگل با GMS را دریافت نموده باشند. البته باید اذعان کنیم که اکثریت گوشی های اندرویدی دارای چنین مجوزی هستند. اما در هر صورت خود اندروید یک سیستم عامل متن باز است و شرکت ها می توانند از اندروید برای گوشی های خود استفاده نمایند بدون اینکه احتیاجی به نصب سرویس ها و اپلیکیشن های گوگل داشته باشند.

در این میان، بخش زیادی از کاربران به سرویس های گوگل عادت نموده اند و شرکت ها هم نمی خواهند این احتیاج را بی پاسخ بگذارند. البته در این بین هواوی یک استثناء مهم محسوب می گردد زیرا به دلیل تحریم های آمریکا، گوشی های جدید این شرکت نمی توانند از سرویس ها و اپلیکیشن های گوگل بهره ببرند.

چه نوع محتوایی در گوگل پلی استور وجود دارد؟

همان طور که گفتیم در این محیط به غیر از اپلیکیشن ها و بازی ها، محتواهای متنوعی ارائه شده است که مثلا می توانیم به فیلم ها، کتاب ها و موسیقی اشاره کنیم. این پلتفرم در ابتدا برای گوشی های اندرویدی ارائه شد ولی طی این سال ها از این محدوده فراتر رفته است. بسیاری از کاربران از این محیط برای دسترسی به جدیدترین آهنگ ها و خرید کتاب های مختلف استفاده می نمایند. خرید فیلم در این محیط حداقل در بسیاری از کشورها بسیار گران قیمت است ولی در هر صورت چنین امکانی وجود دارد. شاید در آینده نزدیک گوگل تصمیم بگیرد مثلا سریال های مختلفی را به این محیط اضافه کند.

آیا باید اپلیکیشن ها را فقط به وسیله گوگل پلی استور دانلود کنیم؟

گوگل همیشه توصیه می نماید که کاربران تمام اپلیکیشن های اندروید را به وسیله پلی استور دریافت نمایند. این کمپانی برای آنالیز اپلیکیشن ها تا حد زیادی سخت گیر است تا شمار بدافزارها به حداقل برسد. البته پلی استور تنها منبع برای دریافت اپلیکیشن ها نیست که این موضوع را در بخش بعدی تشریح می کنیم. اگر هم قصد دارید اپلیکیشن ها را از یک منبع دیگر دریافت کنید، باید به آن منبع اعتماد داشته باشید تا از این راه بدافزارها به گوشی شما راه پیدا ننمایند. در همین زمینه نباید قابلیت Google Play Protect را از قلم بیندازیم که مانند یک نوع آنتی ویروس انجام وظیفه می نماید و با اسکن گوشی، می تواند بدافزارها و اپلیکیشن های مشکوک را پیدا کند.

برای پلی استور چه گزینه های جایگزین وجود دارد؟

در این زمینه می توان به چند گزینه مشهور اشاره نمود. اول از همه می توانیم به AppGallery بپردازیم که اپ استور اختصاصی این شرکت است و همچنین سامسونگ هم سال ها قبل در این زمینه وارد عمل شده است. آمازون هم اپ استور خود را ارائه داده و تعدادی از دیگر شرکت ها برای اینکه از قافله عقب نیفتند چنین پلتفرمی ارائه داده اند.

در این میان، باید خاطرنشان کنیم که بعضی از اپلیکیشن ها با وجود اینکه مشکل امنیتی ندارند، ولی از آنجایی که قوانین گوگل را زیر پا گذاشته اند در پلی استور عرضه نشده اند. اپ استورهایی مانند F-Droid و XDA Labs از تعدادی از این اپلیکیشن ها میزبانی می نمایند که در بین آن ها می توانید گزینه های بسیار جذابی را پیدا کنید که در پلی استور دیده نمی شوند.

آیا می توان اپلیکیشن ها را از سایت ها هم دریافت کرد؟

برای دانلود و نصب اپلیکیشن ها به وسیله سایت ها، اصطلاح sideloading به کار برده می گردد که مثلا اگر می خواهید جدیدترین نسخه یک اپلیکیشن که هنوز برای منطقه شما عرضه نشده را دانلود کنید، می توانید از این روش استفاده کنید. برای این کار کافی است فایل.APK موردنظر را دریافت کنید و به صورت دستی در گجت خود نصب کنید. برای انجام این کار کافی است که در تنظیمات گوشی خود، نصب اپلیکیشن ها از منابع ناشناس را فعال کنید. فقط مراقب باشید که برای این کار فقط به سایت های مطمئن سر بزنید. در این زمینه، سایت APKMirror بیشترین شهرت را دارد و به خصوص برای نصب نسخه های آزمایشی اپلیکیشن ها بسیاری از کاربران از همین سایت بهره می برند.

چرا خارج از چین، اندروید بدون برنامه ها و سرویس های گوگل معنایی ندارد؟

چگونگی آپدیت اپلیکیشن ها در پلی استور

در گوگل پلی استور، آپدیت اپلیکیشن ها بسیار ساده است و هنگام اتصال به شبکه وای فای، معمولا به صورت اتوماتیک انجام می گردد و لازم نیست کار خاصی انجام دهید. اما در هر صورت اگر به هر دلیلی علاقه دارید این کار به صورت دستی انجام گردد، ابتدا باید به وسیله بخش تنظیمات، آپدیت اتوماتیک را غیرفعال کنید. با این کار، هنگام ارائه آپدیت جدید، پلی استور نوتیفیکیشنی نمایش می دهد و به وسیله آیکون منوی همبرگری در سمت چپ بخش فوقانی، بر گزینه My apps & games ضربه بزنید و سپس می توانید فهرست اپلیکیشن های دارای آپدیت را مشاهده کنید. همچنین اگر بر همان نوتیفیکیشن موردنظر هم ضربه بزنید، روانه این بخش می شوید.

آیا حذف اپلیکیشن ها به وسیله گوگل پلی استور امکان پذیر است؟

بسیاری از کاربران به وسیله تنظیمات گوشی یا app drawer اپلیکیشن ها را حذف می نمایند. اما در هر صورت به وسیله پلی استور هم می توان چنین کاری را انجام داد. در همان بخشی که اپلیکیشن های خود را آپدیت می کنید، سه تب به عناوین Updates، Installed و Library دیده می گردد. برای مشاهده تمام اپلیکیشن های نصب شده، به تب Installed سر بزنید. در این قسمت، می توانید بر دکمه Open ضربه بزنید تا اپلیکیشن موردنظر اجرا گردد یا اینکه بر نام آن ضربه بزنید تا صفحه جدیدی باز گردد که گزینه Uninstall را مشاهده خواهید کرد.

آیا پلی استور از حالت تاریک پشتیبانی می نماید؟

بله، گوگل ابتدا این قابلیت را در سال 2019 برای کاربران گوشی های مبتنی بر اندروید 10 ارائه کرد. اما در مارس 2020 این معینه برای تمام کاربران فعال شد. برای فعال و غیر فعال کردن این معینه، در قسمت تنظیمات به بخش Theme سر بزنید و می توانید از بین سه گزینه روشن، تاریک و شرایط پیش فرض سیستم دست به انتخاب بزنید.

چه تعداد اپلیکیشن در گوگل پلی استور حضور دارد؟

طبق آخرین آمار منتشر شده، بیش از 2.8 میلیون اپلیکیشن در پلی استور حضور دارند. در یک دوران، تعداد اپلیکیشن های این محیط به بیش از 3.5 میلیون رسید اما در تابستان 2018 اوضاع تغییر کرد. در این مدت، گوگل به دلیل به روزرسانی قوانین مربوط به توسعه دهندگان، حجم عظیمی از اپلیکیشن ها را حذف کرد و بعد از این اقدام، تعداد اپلیکیشن ها به 2.5 میلیون رسید. در هر صورت طی گذشت کمتر از دو سال، حدود 300 هزار اپلیکیشن به این پلتفرم افزوده شده است.

اگر شرکت های چینی گوگل پلی استور را کنار بگذارند چه اتفاقی می افتد؟

منبع: Android Headlines

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 4 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 267

به "هرآنچه که باید در خصوص گوگل پلی استور بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرآنچه که باید در خصوص گوگل پلی استور بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید