دستهای پنهان مانع فراوری فیات در ایران شد، بازار را دودستی به پژو بخشیدند

به گزارش رپید دانلود، ابوافضل ظهره وند سفیر سابق ایران در ایتالیا با اشاره به جدیت شرکت ایتالیایی فیات برای فراوری خودرو در ایران، از اعمال نفوذ دستهای پنهان داخلی برای تقدیم بازار به پژو فرانسه انتقاد کرد.

دستهای پنهان مانع فراوری فیات در ایران شد، بازار را دودستی به پژو بخشیدند

ابوافضل ظهره وند سفیر پیشین ایران در ایتالیا در گفت و گو با خبرنگار مالی رپید دانلود، با انتقاد از قراردادهای واردات محور دولت یازدهم با کشورهای ایتالیا و فرانسه گفت، با توجه به تبلیغات اجرا شده در مورد دستاوردهای این توافقات و تمایل کشورهای صنعتی به همکاری با ایران در سایه شرایط پسابرجام چنین ادعایی از سوی مسئولین قابل قبول نیست، ضمن آنکه در این نوع قراردادها باید سابقه رفتاری فرانسوی ها از جمله نوع مواضع آنها در مذاکرات با 1+5 و نیز نوع برخورد آنها در اعمال تحریمها توسط پژو و توتال مدنظر قرار می گرفت.

وی اضافه نمود: باید توجه داشت که شرایط مالی کشورهای صنعتی به دلیل رکود و بیکاری بهترین فرصت برای انتخاب های بهینه ما بویژه در زمینه کالاهایی مانند اتومبیل می باشد. لازم بود و هست که به جای شتابزدگی در انجام این نوع قرار دادها معضل خودروسازی کشور را بطور ریشه ای حل می کردیم. حداقل می توانستیم با دامن زدن به رقابت میان کمپانی های خودروساز و فراوری کنندگان هواپیما بهترین امتیاز را به دست آوریم. البته بنظر می رسد که انگیزه های قوی تری از انگیزه مالی قرارداد با فرانسوی های ممسک را توجیه و پشتیبانی نموده باشد.

سفیر اسبق ایران در ایتالیا با رد این ادعا که سایر شرکتهای بزرگ خودروسازی مایل به همکاری با ایران نیستند ادامه داد، با توجه به رقابت شدید در این صنعت و احتیاج کمپانی ها به بازار جذابی مانند ایران قطعا سایرین نیز تمایل به این همکاری دارند آنهم در شرایط پسابرجام. در دوره سفارت من در ایتالیا مذاکراتی را از طرف ایران خودرو با فیات پیگیری کردم و قائم مقام آقای منطقی مدیرعامل وقت ایران خودرو نیز سفری به آنجا داشت و به نتایج خوبی هم دست یافتند. نکته جالب توجه در ان گفتگوها و بازدیدی که از خطوط فراوری فیات و بخش طراحی کارخانه و حتی فراوری فراری صورت گرفت گلایه مدیر عامل کارخانه از ایران بود و اینکه علی رغم توافقات اجرا شده با مسئول قبلی ایران خودرو دایر بر فراوری چند مدل از فیات در ایران اقایان تعلل نموده و حتی یک مدل توافق شده (سیه نا) را 4 سال است که بلا تکلیف نگه داشته اند و این ماشین دیگر مدل به روزی نیست، در آغاز مذاکرات انها این نوع از برخورد را نشانه ای از عدم جدیت ما در همکاریها توصیف می کردند.

وی اضافه نمود، نکته جالب توجه در ارتباط با تمایل و جدیت طرف ایتالیایی برای همکاری با ایران این بود که در داخل ساختمان فیات دفتری را نیز برای استقرار نماینده اقایان که یک فرد ایرانی بود و از حضور ما نیز چندان راضی بنظر نمی رسید، اختصاص داده بودند و آن فرد به راحتی در داخل کارخانه تردد می نمود و به خیلی از بخشها و افراد نیز دسترسی داشت ولی بنابه دلایلی که چندان موجه و روشن نبود اقایان طی این مدت 4 سال با تخریب موقعیت ما در نزد طرف ایتالیایی فرصتهای فردی را به فرصتهای ملی ترجیح داده بودند.

ظهره وند در انتها تاکید نمود، موضوع شفافیت که مهمترین مشخصه کشورهای توسعه یافته می باشد یکی از راه حلهای جدی و اساسی در حل مسائل کشور است و به عبارتی ریشه اصلی در مسائل کشور در تمامی عرصه های مالی نیز موضوع عدم شفافیت است. وقتی صحبت از رانت و حضور منافع پنهان افراد و جریانات به میان می اید، عدم شفافیت بستر اصلی از تحقق این منافع نامآغاز خواهد بود، چیزی که در ایتالیا بنده از نزدیک شاهد این رویه از سوی طرفهای ایرانی بودم.

منبع: تسنیم
انتشار: 22 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 45

به "دستهای پنهان مانع فراوری فیات در ایران شد، بازار را دودستی به پژو بخشیدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستهای پنهان مانع فراوری فیات در ایران شد، بازار را دودستی به پژو بخشیدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید