خبرنگاران فیلتر کسب و کارهای مجازی به دلیل یک اشکال فنی کج سلیقگی است

به گزارش رپید دانلود، تهران- خبرنگاران- روزنامه ایران در گفت وگو با فعالان حوزه فاوا نوشت: هرکسی تا دستش می رسد کسب و کارهای مجازی را به هرعلتی فیلتر می نماید، آیا مگر مسدودسازی کسب و کارهای مجازی نباید با دستور دادستانی باشد.

خبرنگاران فیلتر کسب و کارهای مجازی به دلیل یک اشکال فنی کج سلیقگی است

روزنامه ایران شنبه 22 آذر در گفت وگو با مسوولان و فعالان حوزه فاوا آورده است: مرکز توسعه تجارت الکترونیک از اول مهرماه امسال اقدام به پایش هوشمند اینماد و رتبه بندی کسب وکارهای مجازی نموده و در راستای اجرایی کردن آن، بعضی از کسب و کارها که فرایند قانونی اینماد را طی نموده اند، به دلیل جعل، تعلیق و فیلتر شده اند. این اقدام مرکز توسعه تجارت الکترونیک باعث اعتراض فعالان کسب و کارهای مجازی شده است.

فیلتر بدون اطلاع قبلی

رضا الفت نسب، عضو هیأت مدیره اتحادیه کسب و کارهای مجازی معتقد است مرکز توسعه تجارت الکترونیک بدون اطلاع رسانی به اعضای اتحادیه در زمینه تغییر شرایط اعطای اینماد، بعضی از کسب و کارهای مجازی را فیلتر نموده است.

الفت نسب گفت: مرکز توسعه تجارت الکترونیک اعتقاد دارد که درباره این تغییر رویه، اطلاع رسانی نموده است ولی ما به عنوان اتحادیه کسب و کارهای مجازی و تشکل تخصصی از این موضوع اطلاع نداریم و نامه ای در این زمینه دریافت ننموده ایم و نمی دانیم چگونه اطلاع رسانی شده است.

وی با اشاره به اینکه آیا نباید به خاطر تغییر رویه با این تشکل تخصصی مشورت صوت می گرفت، گفت: وقتی علت را درباره تعلیق و مسدودسازی کسب و کارهای اینترنتی جویا شدیم اعلام کردند که کسب و کارها نباید از تصویر لوگو اینماد استفاده می کردند و باید حتماً کد را در سایت خود قرار می دادند ولی این در حالی است که اگر کسب و کارهای قانونی از عکس لوگو استفاده نموده اند، چون زیرساخت های مرکز توسعه تجارت الکترونیک ایراد دارد و به محض ورود کاربر به سایت به سرعت لود نمی گردد بنابراین سایت ها اقدام به گذاشتن تصویر و ارائه لینک به کاربران کردند تا شکل سایت به هم نخورده و سریعتر بالا بیاید.

این فعال کسب و کارهای مجازی معتقد است همه تمایل دارند با کلاهبرداران و متخلفان برخورد گردد ولی وقتی تصویر گذاشته شده کاربر را به سایت اینماد هدایت می نماید، نباید سختگیری گردد و بلافاصله کسب و کار را فیلتر نمایند.

این عضو هیأت مدیره اتحادیه کسب و کارهای مجازی به بحث رتبه بندی کسب و کارهای مجازی از سوی مرکز توسعه تجارت الکترونیک نیز اشاره نمود و گفت: کسی با رتبه بندی مخالف نیست ولی حرف فعالان کسب و کارهای مجازی این است که یک مرکز دولتی نمی تواند این کار را انجام دهد. از سوی دیگر معیارها هم برای دریافت رتبه پولی است و این روش صحیحی نیست، چرا که اگر شرکتی بیشتر پول بدهد ستاره های بیشتری را دریافت می نماید این درحالی است که با این اقدام کسب و کارهای کوچک در شهرها و روستاها، که اتفاقاً کارآیی خوبی هم دارند، به دلیل نداشتن تمکن اقتصادی کافی، نمی توانند ستاره دریافت نمایند و از بین می فرایند.

الفت نسب در ادامه گفت: مرکز تجارت الکترونیک از اهداف خود فاصله دارد و به جای اینکه در سیاستگذاری های کلان و مسائل عمده کسب و کارها مانند بیمه، اقتصادیات و... ورود کند و با وزرای اقتصاد، صمت و دیگر نهادها رایزنی نموده و این موارد را حل نماید وارد کارهای اجرایی پیش پا افتاده شده است.

فیلتر، تنها به دلیل دیر لود شدن کد اینماد

عادل طالبی، دبیر انجمن فروشگاه اینترنتی شهر تهران نیز اعتقاد دارد که بیشتر کسب وکارهایی که تعلیق یا فیلتر شده اند، نه کارغیرقانونی انجام داده اند و نه محصول غیرقانونی به فروش رسانده اند و نه ترویج فحشا نموده اند و بیشتر آنها سال هاست در این عرصه به درستی و قانونمند فعالیت می نمایند.

طالبی گفت: فیلترینگ کسب و کارهای مجازی، مانند اعدام کردن آنهاست زمانی باید کسب و کاری را فیلتر کرد که کار غیرقانونی انجام شده باشد. نباید کسب و کاری را تنها به دلیل استفاده نکردن از یک کد فیلتر کرد، چرا که راه های بهتری از فیلترینگ هم وجود دارد از این رو درست نیست کسب و کاری که مراحل دریافت قانونی مجوز را انجام داده، احراز هویت شده تنها به خاطر رعایت نکردن بعضی موارد مسدود گردد و کل حیات کسب و کار به هم بریزد.

این فعال کسب و کارهای اینترنتی به فلسفه وجودی اینماد اشاره نمود و اضافه نمود: اینماد را سال 92 برای احراز هویت کسب و کارها ایجاد کردند تا هم بتوانند از بانک ها درگاه دریافت نمایند و هم اینکه در صورت تخلف دستگاه قضایی بتواند به آن مراجعه نمایند و این کار با کلیک روی تصویر لوگو هم امکانپذیر است. هرچند خواسته اینماد هم منطقی است و اصرار دارد به جای ارائه تصویر و لینک از کد اینماد استفاده گردد ولی نباید تنها به این دلیل کسب و کارها را فیلتر کرد چرا که این کار کج سلیقگی است.

وی با اشاره به اینکه اگر کسب و کارها به جای کد از تصویر استفاده کردند تنها به خاطر مشکل سایت اینماد است، گفت: واقعاً سایت دیر لود می گردد و از آنجایی که سه ثانیه دیرکرد در لود سایت باعث می گردد تا سایت از صفحه اول گوگل حذف گردد و از سال 2019 گوگل به سرعت سایت ها اهمیت می دهد با دیر لود شدن، سایت های رقیب بدون نماد، جایگزین کسب و کارهای قانونی می شوند. بنابراین بهتر است مرکز توسعه تجارت الکترونیک سایت خود را ارتقا دهد تا فعالان کسب و کاری نیز از کد اینماد استفاده نمایند و لینک ارائه ندهند.

طالبی در ادامه گفت: مهمتر اینکه با گذاشتن کد اینماد در سایت مرکز توسعه تجارت الکترونیک از تمام داده های کسب و کار هم مطلع می گردد و از این رو این موضوع باعث دغدغه صاحبان کسب و کارها شده است. این مرکز به وسیله این کد به تمام لاگین ها، یوزرها و... کسب و کارها دسترسی دارد و صاحب کسب و کار نمی خواهد داده هایش که بعضاً محرمانه و شخصی است، در اختیار شخص ثالثی قرار بگیرد و به هر علتی لو برود.

وی درباره رتبه بندی سایت ها هم گفت: رتبه بندی دوسالی است که مطرح است و در جلساتی هم که برگزار گردید فعالان کسب و کارهای اینترنتی اعلام کردند که با این نوع رتبه بندی که مرکز می خواهد انجام دهد مخالف هستند، چون اول اینکه این مرکز صندلی رتبه بندی ندارد از سوی دیگر فاکتورهایی که برای رتبه بندی در نظر گرفته شده، غلط است. در این معیارها شرکت های کوچک و متوسط نادیده گرفته شده اند و تنها شرکت های عظیم با پرداخت پول می توانند ستاره های بیشتری دریافت نمایند. بنابراین با این شیوه هزاران هزار شرکت کوچک و متوسط در کشور از دور رقابت ها حذف می شوند.

شایان شلیله، فعال کسب و کار مجازی در حوزه تبلیغات نیز اعتقاد دارد هرکسی تا دستش می رسد کسب و کارهای مجازی را به هرعلتی فیلتر می نماید، آیا مگر مسدودسازی کسب و کارهای مجازی نباید با دستور دادستانی باشد.

شلیله گفت: یکی از عظیم ترین مسائل کسب و کارهای مجازی تعلیق اینماد کسب و کار و مسدود کردن درگاه آن است آیا این اقدام را در کسب و کارهای سنتی می توان انجام داد؟ فرآیندی که در مرکز توسعه تجارت الکترونیک انجام می گردد، نشان می دهد آنها به این حوزه تجارت الکترونیک آشنایی ندارند و نباید بدون اطلاع قبلی دست به چنین کاری می زدند و فیلتر کسب و کار به خاطر چنین دلایل پیش پا افتاده ای قابل قبول نیست و باعث از بین رفتن کسب و کارها می گردد.

این فعال کسب و کارهای مجازی درباره رتبه بندی نیز گفت: این مرکز می خواهد با زور و مسدودسازی اقدام های خود را به کرسی بنشاند این در حالی است که با زور و مسدودسازی درگاه ها نمی توان کسب و کاری را رتبه بندی کرد و پول خواست؛ انجام رتبه بندی برای تمام کسب و کارها در دنیا اختیاری است.

وی اضافه نمود: هیچ جعلی از سوی کسب و کارهایی که قانونی اینماد دریافت نموده اند صورت نگرفته تنها به دلیل اینکه سایت ها در فرایند سایت کسب و کار اختلال ایجاد می نمایند با گذاشتن تصویر لوگوی اینماد به صفحه اصلی لینک می دهند. بنابراین باید مرکز توسعه تجارت الکترونیک زیرساخت های خود را ارتقا دهد تا کسب و کارها با مشکل روبرو نشوند.

شلیله اعتقاد دارد این مرکز یک جانبه عمل نموده و کار غیرکارشناسی انجام داده و این در حالی است که حتی ابطال اینماد بر عهده اتحادیه کسب و کارهای مجازی است.

منبع: ایرنا
انتشار: 17 دی 1399 بروزرسانی: 17 دی 1399 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 701

به "خبرنگاران فیلتر کسب و کارهای مجازی به دلیل یک اشکال فنی کج سلیقگی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران فیلتر کسب و کارهای مجازی به دلیل یک اشکال فنی کج سلیقگی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید