برترین پماد برای نیش حشرات ؛ پشه ها به گروه خونی خاصی علاقه دارند؟ ، با این روش ها از گزیدگی در طبیعت دور بمانید

به گزارش رپید دانلود، یکی از معمولی ترین آسیب هایی که ممکن است در طبیعت گردی با آن روبرو شویم، گزیدگی به وسیله حشرات، به خصوص انواع پشه هاست. این در حالی است که با داشتن اطلاعات کافی درباره مقابله با آنها می توان از گزندشان در امان ماند.

برترین پماد برای نیش حشرات ؛ پشه ها به گروه خونی خاصی علاقه دارند؟ ، با این روش ها از گزیدگی در طبیعت دور بمانید

خبرنگاران - مریم ورشو: بهار و تابستان که از راه می رسد تمایل افراد برای سفر به ویژه طبیعت گردی بیشتر می شود؛ اما گردش در طبیعت نیز همواره با خطرات و گاهی اتفاق های غیرقابل پیش بینی همراه بوده است که شاید گزیدگی و آسیب های پوستی فقط یکی از این مسائل باشد. تصور کنید درست زمانی که از طبیعت گردی خود نهایت لذت را می برید با خطراتی مثل نیش و گزیدگی بعضی حشرات روبرو شوید؛ به تبع در چنین مواقعی که از نقاط شهری، درمانگاه ها و اورژانس دور هستید ممکن است برایتان به بحران تبدیل شود؛ به ویژه اینکه آلرژی شما به حشرات، بالا هم باشد. بنابراین شناخت کافی از این نوع خطرات احتمالی و از طرفی پیشگیری در این زمینه می تواند شما را برای یک گردش کم دردسرتر آماده کند.

سید مسعود داوودی متخصص پوست، مو و زیبایی و بعلاوه عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله در این باره گفت: با گرم شدن هوا، تعطیل شدن مدارس و دانشگاه ها اقبال عمومی برای مسافرت های تابستانی و علاقه به گردش در طبیعت افزایش پیدا می نماید؛ به طوری که طبیعت گردی و کمپ زدن در محیط های طبیعی و بکر بیش از فصول سرد دیده می شود.

وی با اشاره به اینکه کمپ کردن برخلاف اسکان در هتل مسائل خاص خود را دارد، اضافه نمود: معمولا در مسافرت هایی که از یک شهر به شهر دیگر می رویم یا در هتل اسکان داریم کمتر دچار مخاطره می شویم. در مجموع در طبیعت گردی و اقامت در محیط های باز طبیعت حتما مسائلی خواهیم داشت.

داوودی ادامه داد: مسائل پوستی مانند عوارض تابش آفتاب، زخم ها و جراحت هایی که بر اثر برخورد با اشیا، درخت یا سنگ ایجاد می شود و در پی آن عفونت های ناشی از این جراحت ها ممکن است در طبیعت گردی رخ دهد.

این متخصص پوست، مو و زیبایی با تاکید بر انواع گزیدگی ها گفت: کسانی که در طبیعت می خواهند چند روز بمانند باید با انواع گزیدگی و پیشگیری از آنها اطلاعاتی داشته باشند. یا حداقل بدانند اگر گزیدگی رخ داد چگونه باید آن را کنترل نمایند.

رابطه گروه خونی و پشه ها

داوودی در پاسخ به این سوال که چقدر این شایعه که حشرات گروه خونی خاصی را در افراد مورد هدف قرار می دهند درست است؟ گفت: چنین اعتقادی که بین مردم مشهود است، از نظر علمی صحت ندارد. بلکه فقط باید بپذیریم اصولا بعضی افراد به صورت ژنتیکی و ارثی پوست های حساس تری نسبت به سایرین دارند. بنابراین در برخورد با عوامل طبیعی ممکن است مسائلی داشته باشند. اینکه چرا حشرات به یک گروه خونی خاصی گرایش دارند درست نیست، در واقع باید گفت بعضی افراد در یک جمع با شرایط مشابه بیشتر دچار گزیدگی می شوند، چون واکنش های آلرژیک آنها بیشتر از بقیه است. کسانی که واکنش های آلرژیک ندارند نیز گزیده می شوند، اما آنقدر حساسیت های پوستی را بروز نمی دهند.

وی ادامه داد: غیر از گزیدگی و حساسیت به نیش حشرات، بعضی افراد در حین طبیعت گردی ممکن است مواقعی که در جنگل تردد می نمایند برای باز کردن راهی برای خود شاخ و برگ گیاهان را کنار بزنند، در چنین حالتی ممکن است حین ساییده شدن شاخ و برگ بعضی گیاهان با پوستشان، حساسیت، تحریک و التهاب پوستی ایجاد شود. شاید مشهورترین این گیاهان که تقریبا همه آن را می شناسند و تقریبا تجربه گزیدگی آن را هم دارند گزنه باشد. شیره این گیاه در تماس با پوستی که پوشش ندارد سوزش قابل توجه و تاول ایجاد می نماید که تا چند روز هم ممکن است درمان آن طول بکشد.

این متخصص پوست، مو و زیبایی ادامه داد: گزیدگی حشرات در طبیعت گردی هم دیده می شود، اما این نکته را باید در نظر بگیریم که حساسیت های پوستی افراد متفاوت و ممکن است بعضی پوستشان به نیش حشرات خیلی بیشتر حساس باشد، بنابراین مراقبت بیشتری را می طلبد.

علائم گزیدگی

وی به علائم گزیدگی هم اشاره نمود و اضافه نمود: موارد خفیف گزیدگی به شکل قرمزی های برجسته و خارش دار است. گاهی ممکن است در بچه ها علائم شدیدتر و به شکل تاول خود را نشان دهد. اگر تاول در بچه ها توام با خارش شدید باشد باید حتما گزیدگی را جدی گرفت و به پزشک مراجعه کرد. در گزیدگی های با واکنش های شدیدتر هم ممکن است علائمی به شکل کهیرهای خارش دار، گرفتگی راه های تنفسی و تپش قلب دیده شود که در چنین مواردی باید درمان به صورت اورژانسی و زودتر انجام شود.

داوودی درباره واکنش های افراد مختلف در برابر گزیدگی بیشتر شرح داد و اضافه نمود: اینکه در یک محیط با شرایط مشابه بعضی دچار گزیدگی می شوند و بعضی نمی شوند را نمی توان به این موضوع ربط داد که حشره تمایل به گزیدن افراد به خصوصی دارد. اینکه گزیدگی و نیش حشرات در بعضی افراد آزاردهنده است به آلرژی این دسته نسبت به نیش حشرات برمی شود. حتی بعضی افراد آلرژی بیشتری دارند؛ تا حدی که فرد دچار حالت شوک و تنگی نفس می شود و به رسیدگی پزشکی احتیاج فوری پیدا می نماید.

روش های پیشگیری از گزیدگی ها در طبیعت گردی

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله درباره پیشگیری از چنین گزیدگی هایی هم گفت: باید این افراد کمتر در معرض این گزیدگی ها قرار بگیرند. حتی المقدور در محیط های باز قرار نگیرند. هنگام برپا کردن چادر برای کمپینگ، چادرها را دورتر از مناطقی که آب های راکد قرار دارند برپا نمایند، چون آب های راکد منشا تخمگذاری و زندگی حشرات هستند و بنابراین شانس گزیدگی را در افراد زیاد می نماید.

داوودی ادامه داد: بعلاوه وقت طلوع و غروب آفتاب که زمان فعالیت حداکثری حشرات است، در محیط باز قرار نگیرند. کسانی که آلرژی دارند از مسیرهایی تردد نمایند که به مرور زمان به مسیر عبور و مالرو تبدیل شده است. زیرا تردد از لابه لای علفزارها و شاخ و برگ ها ممکن است حساسیت های پوستی شان را بروز دهد. بنابراین از مسیرهایی که پوشش گیاهی کمتری دارند باید استفاده نمایند. پوشش مناسب و انتخاب لباس پوشیده تر در طبیعت گردی توصیه می شود. افراد بهتر است پیراهن آستین بلند و شلوارهایی با پاچه بلند بپوشند. پوشیدن جوراب نیز توصیه می شود. نباید پابرهنه در چمنزارها تردد شود، زیرا احتمال گزیدگی را بالا می برد.

این متخصص پوست، مو و زیبایی اضافه نمود: یکی از نکاتی که باعث جذب حشرات به بدن شخص می شود، معطر بودن بدن است. اگر شخص از شامپو و صابون های معطر و عطر و ادکلن استفاده نموده باشد در جذب حشره تاثیرگذار است. بعلاوه غذاهایی که با خودمان به طبیعت گردی می بریم هم باید در ظرفی دربسته قرار دهیم، به خصوص شیرینی جات باعث جذب حشرات می شوند. شخصی که در کنار این غذاها در حال استراحت باشد در معرض گزیدگی بیشتری است.

داوودی به منبع نور نیز اشاره نمود و گفت: چون حشرات در شب جذب نور می شوند بهتر است منبع نور را دور از محل نشستن و کمپینگ در نظر گرفت تا حشرات تجمع ننمایند. شانس گزیدیی با این کار طبیعتا کمتر می شود.

وی درباره پشه بند نیز گفت: بهتر است از پشه بند برای استراحت استفاده شود. بعضی حشرات مانند حشراتی که باعث سالک می شوند و اصطلاحا پشه خاکی نامیده می شوند خیلی ظریف هستند، بنابراین پشه بند باید بسته به سایز حشرات منافذ نسبتا ریزی داشته باشد تا جلوی ورود آنها گرفته شود.

داوودی درباره گزیدگی زنبور هم اضافه نمود: به هیچ وجه حشراتی مانند زنبور را نباید تحریک کرد. بعضی با انداختن چوب کندو را دستکاری می نمایند که با این کار در معرض گزیدگی با تعداد زیاد زنبور قرار می گیرند.

چه پمادهایی برای گزیدگی مناسب است؟

این متخصص پوست، مو و زیبایی درباره کرم ها و پمادهایی که به درمان یاری می نمایند نیز گفت: بهتر است برای کاهش احتمال گزیدگی روی قسمت های باز بدن مانند صورت و پایین مچ دست از کرم های دافع حشرات استفاده شود، زیرا حاوی ماده شیمیایی به نام DEET هستند که معمولا برای بزگسالان قابل استفاده است. برای بچه ها نیز باید با درصد پایین تری استفاده شود. DEET مخخف ماده شیمیایی به نام دی اتیل تولو آمید است که نقش خوبی در دفع حشرات دارد.

داوودی در پاسخ به این سوال که چنانچه افراد به پماد برای درمان گزیدگی دسترسی نداشته باشند آیا ترکیب آب و صابون جوابگوست؟ گفت: اگر محل گزیدگی زودرس رخ داده باشد می توان با شست وشوی آب و صابون مشکل را تاحدی کاهش داد. مثلا اگر حشره ای را به محض تماشا روی پوست له کنیم و براثر له شدگی حشره دچار آلرژی شویم، با شست و شو به وسیله آب و صابون از انتقال این آلرژی به نقاط دیگر تا حدی جلوگیری می کنیم.

وی اضافه نمود: یک بیماری پوستی به نام درماتیت پدروسی که در شمال به بند یا دراکولا شناخته می شود، بسیار شایع است، این بیماری پوستی در واقع التهاب ناشی از گزیدگی نیست که ایجاد می شود. این بیماری پوستی بر اثر له شدگی این حشره اتفاق می افتد و سبب التهاب شدید، سوزش و درد قابل توجه و عفونت می شود. اگر بند یا دراکولا در اطراف صورت یا چشم ترشح شود باید هر چه زودتر برای کاهش عوارض درمان شود. در مواقعی که به پماد دسترسی نیست شست وشوی زودرس له شدگی دراکولا با آب و صابون، جلوی انتقال آن را به جاهای دیگر می گیرد و شدت ضایعات را کم می نماید.

این متخصص پوست، مو و زیبایی گفت: مهم ترین مسائل ناشی از گزیدگی خارش، سوزش، عفونت و... هستند که باید درمان مناسب انجام شود. برترین روش های درمانی نیز استفاده از پمادهایی هستند که خارش را کاهش می دهند؛ مانند استفاده از پمادهای کالامین که سبب تسکین خارش می شوند. استفاده از کیسه یخ هم در زمانی که دارو در دسترس نیست تاثیرگذار است.

داوودی اضافه نمود: کسانی هم که مستعد آلرژی هستند باید در طبیعت گردی و در کل سفر داروهای ضد آلرژی همراهشان باشد تا دچار بحران های آلرژیک نشوند. پمادها و محلول های موضعی کورتون هم مناسب هستند. قرص ضد خارش هم در کنار این داروها باید مصرف شود تا شخص دچار مشکل نشود. در موارد حاد هم باید به اورژانس مراجعه نمایند. تزریق کورتون به شکل داخل وریدی و عضله می تواند یاری بزرگی باشد. هرچند انواع کورتون ها مناسب این کار نیستند، اما گاهی احتیاج به تزریق کورتون می شود تا جلوی تنگی نفس افراد بسیار حساس گرفته شود. درکل ترجیح ما این است که این تزریق ها زیر نظر پزشک در اورژانس انجام شود و خوددرمانی نشود.

  • چه داروهایی را همراه خودمان به سفر ببریم؟ | روش های جلوگیری از بیماری در سفر
  • جعبه یاری های اولیه شامل چیست | فهرست لوازم ضروری در جعبه یاری های اولیه مسافرتی
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 خرداد 1402 بروزرسانی: 14 خرداد 1402 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 1584

به "برترین پماد برای نیش حشرات ؛ پشه ها به گروه خونی خاصی علاقه دارند؟ ، با این روش ها از گزیدگی در طبیعت دور بمانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین پماد برای نیش حشرات ؛ پشه ها به گروه خونی خاصی علاقه دارند؟ ، با این روش ها از گزیدگی در طبیعت دور بمانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید