باورهای اشتباه در خصوص ثبت شرکت از نگاه نخستین ثبت

به گزارش رپید دانلود، هر موقع که می خواهیم کاری را به انجام برسانیم - کالایی بخریم و یا تصمیمی بگیریم بعلت اینکه برای انجام آن اشتیاق داریم و به صورت ذهنی خود را قانع نموده ایم که می بایست آن محصول را بخریم و یا آن فعل را انجام بدهیم شاید در تصمیم گیری ها دچار کج بینی و یا عدم واقع بینی شویم.

باورهای اشتباه در خصوص ثبت شرکت از نگاه نخستین ثبت

مقوله راه اندازی یک کسب و کار و ثبت شرکت نیز به همین صورت است. در اخذ این تصمیم نیز مانند تمامی تصمیم های دیگری که در زندگی می گیریم می بایست سنجیده و معقول عمل کنیم و به دور از احساسات هیجانی در خصوص مسیری که می خواهیم در آن قدم بگذاریم حداقل با صاحبان تجربه مشورت نماییم.

غیر عادی است که عرضه کننده محصول یا خدمتی مشتری خود را از دریافت آن محصول یا خدمت منع کند ولی در این مقاله ما در مجموعه نخستین ثبت ارائه دهنده خدمات ثبت شرکت و ثبت برند برخی از معایب و باور های اشتباه در خصوص ثبت شرکت را برای اشخاصی که در نظر دارند به هر دلیلی شرکتی برای خود به ثبت برسانند توضیح می دهیم.

هر روزه بسیاری از هموطنان جهت ثبت شرکت به مجموعه ما مراجعه می کنند و جالب است بدانید اندیشه بیشتر افرادی (البته نه همه) که برای ثبت شرکت مراجعه می کنند این است که با ثبت شرکت پولدار می شوند !!!

کمی خنده دار است که بیشتر مراجعه کنندگان ما (البته نه همه) فکر می کنند که بدون داشتن محصول و یا ایده خاصی جهت ارائه صرفا با ثبت یک شرکت می توانند در دنیای کسب و کار و بیزینس قدم بگذارند و به موفقیت های بزرگی برسند !!!

بگذارید کمی پایه ای تر این موضوع را آنالیز کنیم.

اصلا ثبت شرکت چیست و چرا باید آن را انجام دهیم ؟

در دنیای کسب و کار وقتی می بایست محصول یا خدمتی به صورت رسمی به اشخاص و دیگر کسب و کارها عرضه شود اشخاص حقیقی بهتر است جهت رسمیت بخشیدن به فعالیت تجاری خود شرکتی را همراه با شرکا در اداره کل ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری به ثبت برسانند و با هویت آن شرکت (یا به عبارتی آن شخصیت حقوقی) فعالیت های مربوط به کسب و کار خود را انجام دهند.

پس پیشاحتیاج ثبت یک شرکت و تاسیس یک شخصیت حقوقی در ابتدای امر این است که محصول یا خدمتی قابل ارائه داشته باشید.

صرفا ثبت یک شرکت بدون داشتن ایده و محصولی برای ارائه علاوه بر اینکه هیچ کمکی به شما نمی کند باعث ضرر و زیان های احتمالی نیز می شود.

مسئولیت های پس از ثبت شرکت چیست ؟ (معایب)

اول از همه باید بدانید که شرکت احتیاج به مراقبت و رسیدگی دارد. یعنی چه از آن بهره ببرید چه نکنید می بایست به آن رسیدگی کنید.

ثبت شرکت مانند خرید کتاب نیست که آن را بخرید و در قفسه کتاب ها بگذارید تا خاک بخورد.

ثبت شرکت مسئولیت و بار حقوقی دارد - بدانید که با ثبت یک شرکت - شما یک شخصیت حقوقی خلق می کنید. همانطور که شما در جامعه دارای شخصیت هستید شرکت نیز دارای یک شخصیت است که به آن شخصیت حقوقی می گویند.

اشخاص حقوقی پس از ثبت شرکت می بایست:

  • خود را به ادارات مالیاتی شهر و استان خود معرفی کنند و در سامانه جامع مالیاتی کشور جهت ابراز و پرداخت مالیات ثبت نام کنند
  • هر ساله جهت پلمپ دفاتر خود اقدام کنند
  • هر ساله جهت حسابرسی و رسیدگی های مالیاتی به ادارات مالیات مراجعه کنند
  • جهت اخذ گواهی مالیات بر ارزش افزوده و تمدید آن به صورت دوره ای اقدام کنند (در صورت مشمولیت)

و موارد ریز و درشت دیگری که می بایست برای شرکت ثبت شده خود انجام دهید که به مجموعه همه اینها رسیدگی به شرکت می گوییم.

پس تا اینجا متوجه شده اید که با ثبت شرکت چه از آن بهره ببرید چه نکنید می بایست زحماتی را متحمل شوید و توصیه ما به شما این است که اگر هنوز محصول یا خدماتی قابل ارائه ندارید کمی در تصمیم خود تامل نمایید - شما هنوز هم بدون ثبت شرکت می توانید کسب و کار خود به صورت شخصی راه اندازی کنید و در آینده در صورت احتیاج اقدام به ثبت شرکت نمایید.

البته در این مقاله سعی بر این نیست که بخواهیم شما را از ثبت شرکت بترسانیم و یا منصرف نماییم - این مقاله صرفا بدین جهت است که با ذهنی باز و با آگاهی از مسئولیت های پیش رو اقدام به ثبت شرکت مورد نظرتان نمایید.

چند باور اشتباه در خصوص ثبت شرکت

برای اینکه از یک نام به صورت انحصاری استفاده کنیم می بایست شرکتی با آن نام تاسیس کنیم !

اغلب بر این باورند که اگر محصول و خدمتی دارند و می خواهند نام آن محصول و خدمت را به انحصار خود در بیاورند می بایست شرکتی ثبت کنند و نام آن شرکت را بر روی محصول و یا برند خود درج کنند. این باوری کاملا اشتباه و از روی ناآگاهی است (بنده - نگارنده - نیز پیش از آن که با مسائل ثبتی آشنا شوم همین باور را داشتم)

اگر نامی در ذهنتان دارید و می خواهید آن را به انحصار خود در بیاورید - می بایست اقدام به ثبت برند کرده و نام برند ثبت شده خود را بر روی محصول و برند خود بگذارید.

برند - کلمه یا عبارتی است که در مرکز مالکیت معنوی ایران ثبت می شود و پس از ثبت تمامی حقوق معنوی آن نام در طبقه ثبت شده برای شخص مالک محفوظ می ماند.

پس از ثبت برند هیچ شخصی غیر از مالک برند نمی تواند از نام ثبت شده تحت مالکیت صاحب برند به هیچ عنوان استفاده نماید و در صورتی که اشخاصی بدون کسب اجازه از مالک برند اقدام به استفاده غیر مجاز از نام برند کنند می توان علیه وی اقامه دعوی و در صورت بروز ضرر و زیان غرامت دریافت نمود.

لذا اگر هم اکنون کسب و کار خود را دارید - محصول یا خدمتی ارائه می دهید و صرفا می خواهید که اشخاص دیگر نتوانند از نام محصول و یا خدمت شما استفاده کنند می بایست اقدام به ثبت برند (نام محصول و یا خدمت) مورد نظر خود نمایید و احتیاجی به ثبت شرکت هم نام با محصول یا خدمتی که ارائه می دهید ندارید.

اگر شرکت نداشته باشیم نمی توانیم واردات و صادرات کنیم !

یک باور اشتباه دیگر نیز این است که تصور می شود جهت صادرات و واردات کالا و خدمات می بایست شرکت ثبت نمود در صورتی که این طور نیست.

جهت واردات و صادرات محصول و خدمات شما می بایست دارای جواز صادرات و واردات باشید که در کشور ایران به آن کارت بازرگانی می گویند.

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند جهت دریافت کارت بازرگانی اقدام کنند لذا اگر در حال حاضر شرکتی ندارید نیز می توانید به صورت یک شخصیت حقیقی جهت دریافت کارت بازرگانی اقدام نمایید.

اگه شرکت ثبت کنیم باید مالیات هنگفتی بدیم !

یکی دیگر از مسائلی خیلی زیاد با آن برخورد می کنیم این است که متقاضیان ثبت شرکت فکر می کنند صرفا با ثبت شرکت مشمول پرداخت مالیات می شوند که این باوری کاملا اشتباه است.

طبق قوانین مالیاتی تمام کشور ها - مالیات عملکرد - درصد معینی از سود خالص حاصله در طی یک سال معین می شود و در کشور ایران مالیات عملکرد به صورت 25 درصد سود خالص حاصله در طی یکسال است.

یعنی اگر در طی یکسال شرکت شما سود دهی داشته باشد 25 درصد آن را باید به عنوان مالیات عملکرد بپردازید و اگر سودی نداشته باشید (که معمولا در سال های اول تاسیس هر شرکتی بدین صورت است) شرکت شما زیان ده محسوب شده و مشمول پرداخت مالیات عملکرد نمی باشد پس خیالتان راحت باشد.

در این مقاله سعی نمودیم که به چند باور اشتباه و معایب احتمالی ثبت شرکت بپردازیم.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره ثبتی رایگان می توانید علاوه بر تماس با خطوط ویژه 02188881235 و 02188881245 به وسیله وبسایت نخستین ثبت به نشانی www.nokhostinsabt.com نیز با کارشناسان به صورت آنلاین تبادل نظر نمایید.

منبع : مقاله چند باور اشتباه در خصوص ثبت شرکت از وبسایت نخستین ثبت

منبع: مجله شنبه
انتشار: 1 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 477

به "باورهای اشتباه در خصوص ثبت شرکت از نگاه نخستین ثبت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باورهای اشتباه در خصوص ثبت شرکت از نگاه نخستین ثبت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید