آغاز برداشت شکوفه های بهار نارنج در گیلان

به گزارش رپید دانلود، مدیرباغبانی سازمان جهادکشاورزی گیلان از آغاز برداشت شکوفه های بهار نارنج در این استان خبر داد.

آغاز برداشت شکوفه های بهار نارنج در گیلان

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، منوچهر پارسا فر اضافه نمود: برداشت شکوفه های بهار نارنج در افزون بر 11 هزار هکتار از باغ های مرکبات استان گیلان آغاز شده است.

وی اظهار کرد: پیش بینی می شود که باغداران استان گیلان در سال جاری، 430 تن شکوفه بهار نارنج به ارزش 107 میلیارد ریال برداشت کنند.

مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان گیلان اظهار داشت: رودسر، املش، لنگرود، لاهیجان و تالش از مهم ترین مناطق رویش شکوفه های بهار نارنج است.

گلبرگ های ضخیم بهار نارنج، زبانه ای شکل به رنگ سفید متمایل به زرد است که بر روی آنها حفره های ترشحی اسانس را به روشنی می توان دید، گل های نارنج در ایران به نام بهار نارنج مشهور بوده که قسمت مهم موارد استفاده از آن است.

در اردیبهشت ماه گل های بهار نارنج شکفته می شوند و این گل ها برای تهیه مربا، عرق، دم نوش و شربت مورد استفاده قرار می گیرد.

نارنج درختی به ارتفاع چهار تا شش متر همیشه سبز، بدون کرک با ساقه ای دارای پوست تقریبا صاف متمایل به خاکستری؛ برگ های پایا، متناوب با انتهای نوک دار و کناره های دالبری به رنگ سبز تیره و براق است.

این گیاه بومی مناطق استوایی آسیا از جمله هند و چین است و در مناطق گرم و نیم گرم به خوبی رشد می کند، در اسپانیا، جنوب آمریکا، کالیفرنیا، برزیل، ایتالیا و همچنین در نقاطی از ایران از جمله استان های گیلان، مازندران، گلستان و فارس رویش دارد و امروزه به طور وسیع در دیگر مناطق مثل مدیترانه کشت می شود.

میوه این درخت دارای سطح پوست میوه ناصاف و برجستگی های کوچک به رنگ زرد نارنجی و گوشت ترش و نسبتا تلخ است.

مصرف بهار نارنج علاوه بر درمان بیماری های عصبی، نشاط آور و آرام بخش است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 358

به "آغاز برداشت شکوفه های بهار نارنج در گیلان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز برداشت شکوفه های بهار نارنج در گیلان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید