چگونه می توان یک خانه تکانی بدون خطر داشت؟

به گزارش رپید دانلود، تهران (پانا) - رییس گروه بهداشت حرفه ای معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت هر ساله با نزدیک شدن ایام پایانی سال بازار فعالیت های مربوط به نظافت منازل و استفاده از مواد شوینده، سفید کننده و جرم گیر داغ می گردد که با رعایت نکات و توصیه هایی می توان ضمن حفظ سلامت، ریسک مواجهه با این مخاطرات را به طور قابل ملاحظه ای کاهش داد.

چگونه می توان یک خانه تکانی بدون خطر داشت؟

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، علی رضا حریری شیوع بیماری کووید 19 را در جامعه سبب افزایش استفاده از مواد شوینده و ضد عفونی نماینده ها در یکسال گذشته مطرح کرد و اضافه نمود: سرانه مصرف این دسته از مواد در خانواده ها نسبت به سالهای گذشته چند برابر شده است.

وی با اشاره به گسترش فزاینده میزان مواجهه افراد به خصوص زنان خانه دار با این مواد شیمیایی گفت: با توجه به ماهیت مزمن بعضی از آثار تماس با مواد شیمیایی، ممکن است در سالهای آینده شاهد ایجاد مشکلاتی در سلامت افراد باشیم، بنابراین دقت در استفاده از این مواد و رعایت موازین بهداشتی و ایمنی بسیار اهمیت دارد.

به گفته حریری، ساختار اغلب این مواد شیمیایی به دلیل ماهیت عملکردی آنها (لکه بری و سفید نمایندگی و ضدعفونی کردن سطوح) برگرفته از مواد شیمیایی با پایه اسیدی یا بازی مانند آمونیاک است که محرک بوده و تماس پوستی یا مواجهه استنشاقی با آنها سبب ایجاد تاثیرات مخرب بر روی سیستم های مختلف بدن انسان می گردد.

وی با اشاره به گسترش استفاده از مواد ضدعفونی نماینده دست با پایه الکلی در اپیدمی کرونا اعلام کرد: الکل یک حلال نسبتا قوی است که با از بین بردن چربی پوست دست، ریسک ابتلا به درماتیت ها را افزایش می دهد.

حریری یادآور شد که با ابتکار بعضی از شرکتها مواد ضدعفونی نماینده پایه الکلی در بستری از گلیسرین ساخته شده است تا این مشکل کمتر گردد.

هرگز بچه ها را با مواد شوینده تنها نگذارید

وی بر نگهداری مواد شوینده در محل مناسبی دور از دسترس بچه ها تاکید نمود و اضافه نمود: نگهداری این مواد در آشپزخانه و کابینت های پایینی احتمال خطر مسمومیت بچه ها با این مواد را افزایش می دهد.

این کارشناس بهداشت حرفه ای به خانواده ها هشدار داد که هرگز و حتی یک لحظه بچه ها را با این مواد تنها نگذارند و در صورتی که هنگام استفاده از این مواد مجبور به پاسخگویی به تلفن یا آیفون منزل و... شدند کودک را نیز همراه خود ببرند.

وی استفاده از دستکش و عینک هنگام کار با مواد جرم گیر و سفید نماینده را الزامی دانست تا مانع تماس پوستی و پاشیدن قطرات این مواد به داخل چشم گردد. در هنگام کار با شوینده ها نیز با توجه به خاصیت چربی زدایی آنها استفاده از دستکش برای جلوگیری از خشکی پوست دست ضرورت دارد.

عدم تاثیر ماسک های تنفسی یکبار مصرف در هنگام کار با مواد شوینده

حریری با اشاره به عدم تاثیر استفاده از ماسک های تنفسی یکبار مصرف در کاهش مواجهه استنشاقی با این مواد گفت: قطر بخارات مواد شیمیایی بسیار کوچک تر از قطر خلل و فرج ماسک های یکبار مصرف است و به راحتی از آنها عبور می نمایند و از فرد محافظت نمی کند، گرچه ممکن است در کاهش بوی ناشی از این مواد موثر باشند.

وی تاکید نمود: هنگام استفاده از این مواد برای نظافت مکان های سربسته مانند دستشویی و توالت حتما باید پنجره را باز کرد و در صورت عدم وجود پنجره باید درب را باز گذاشت و سیستم تهویه روشن گردد تا از تجمع بخارات این مواد در محیط کاسته گردد.

از مخلوط کردن مواد شوینده با هم و آب داغ اجتناب کنید

رییس گروه بهداشت حرفه ای معاونت امور بهداشتی در ادامه هشدار داد که هرگز نباید مواد سفید نماینده و جرم گیر با هم مخلوط شوند زیرا بر اثر فعل و انفعالات مواد شیمیایی، سمیت این مواد افزایش می یابد.

به گفته وی، از مخلوط کردن این مواد با آب داغ نیز باید خودداری گردد، زیرا حرارت نیز سبب افزایش فعل و انفعالات شیمیایی شده و افزایش میزان متصاعد شدن بخارات مواد شیمیایی می گردد.

حریری با اشاره به خطرات ناشی از استفاده از مواد شوینده، اعلام کرد: استفاده از این مواد توسط افراد مبتلا به بیماریهای تنفسی مانند آسم یا آلرژی می تواند سبب تشدید بیماری گردد.

شست و شوی چشم با آب فراوان در صورت تماس با مواد شوینده

این کارشناس معاونت بهداشتی دانشگاه توصیه کرد که در صورت پاشیده شدن این مواد بر روی چشم حداقل به مدت 15 دقیقه چشم خود را با آب فراوان شست و شو داده و سپس به چشم پزشک مراجعه نمایند زیرا این مواد می توانند آسیب های جبران ناپذیری به قرنیه وارد کند.

حریری در پایان سخنان خود اعلام کرد: قبل از استفاده از مواد سفید نماینده، جرم گیر و سایر مواد شوینده حتما برچسب روی آن را مطالعه نمایند این برچسب حاوی اطلاعات مفیدی در زمینه نکات ایمنی و بهداشتی و یاری های اولیه در مورد تماس با این مواد هستند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 19 فروردین 1400 بروزرسانی: 19 فروردین 1400 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 878

به "چگونه می توان یک خانه تکانی بدون خطر داشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه می توان یک خانه تکانی بدون خطر داشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید