چگونه انگیزه قدرتمند درونی خودمان را پیدا کنیم؟

به گزارش رپید دانلود، اگر احساس می کنید سالهاست در یک نقطه مانده اید و هر روز برای انجام کاری از خواب بیدار می شوید که علاقه ای به آن ندارید بدانید که موتور انگیزه شما خاموش است. این مطلب کوتاه درباره معنای واقعی انگیزه، لایه های مختلف آن و راه های زنده نگهداشتن آن است.

چگونه انگیزه قدرتمند درونی خودمان را پیدا کنیم؟

خبرنگاران| تصور کنید صبح روز شنبه است. زنگ ساعت به صدا درآمده است. در آن لحظه چگونه انگیزه بیدار شدن پیدا می کنید؟ پس از باز کردن چشمانتان نخستین فکری که به ذهنتان می رسد چیست؟ آیا از بیدار شدن و سرکار رفتن هیجان زده هستید یا از هفته پیش رو هراس دارید؟

به گزارش خبرنگاران؛ فرقی نمی نماید پاسخ شما چه باشد، اما این سوال را از خودتان بپرسید: چه چیزی مانع بی انگیزگی من می گردد؟ چه چیزی نمی گذارد نسبت به روز اول هفته حس منفی داشته باشم؟ اگر می خواهید بدانید چگونه پس از بیداری انگیزه پیدا کنید، ادامه این مطلب را بخوانید.

برای شروع دو گروه از افراد را در نظر بگیرید:

- گروه اول، کسانی که سال هاست یک کار می نمایند و انگار هیچ مسئله ای با راکد ماندن و پیشرفت نکردن ندارند. فرقی نمی نماید رکود در ازدواج، شغل یا کوشش های فردی مدنظر باشد، آن ها بدون پیشرفت به سوی بهتر شدن با شرایط کنار آمده اند.

- گروه دوم کسانی که همواره نیمه پر لیوان را می بینند، برای اهدافشان برنامه ریزی می نمایند و مدام برای بهتر شدن کوشش می نمایند. ترفیع شغلی، تشکیل خانواده، بزرگداشت نقاط عطف زندگی زناشویی، سفر کردن یا ادامه تحصیل در زمره اهداف این افراد در جهت ارتقاء کیفیت زندگیشان است.

تفاوت این دو گروه چیست؟

کاری که حس می کنید قادر به انجام آن هستید از یک جا نشات می گیرد: انگیزه. بود و نبود این نیرو مشخص نماینده نوع نگرش شما در مواجهه با چالش ها و موانع رسیدن به اهداف است. بدون انگیزه پس از اندکی کوشش نافرجام یا حتی پس از نخستین چالش سخت زندگی تسلیم می شوید یا در همان نقطه که هستید می مانید، زانوی غم بقل می گیرید بدون اینکه دوباره کوشش کنید.

معنی واقعی انگیزه چیست؟

انگیزه نیروی قدرتمندی در زندگی است و برای بهتر شدن و لذت بردن واقعی از هرآنچه که روزانه انجام می دهید باید این نیرو را بشناسید و آن را تحت کنترل درآورید. اگر تا به امروز با خود اندیشیده اید که به انگیزه احتیاج دارید، شک نکنید برای یافتن آن راه هایی وجود دارد. تصور بیشتر ما اینست که انگیزه داشتن یا انگیزه نداشتن به سادگیِ بله و خیر است. اما انگیزه کلید برق نیست، یک جریان است. فقط با خواندن یک نقل قول یا سخنرانی انگیزشی، تشویق نزدیکان یا نوشتن فهرست انجام کار ها نمی توانید برای طولانی مدت انگیزه باثباتی پیدا کنید. منظور ما از انگیزه چیزی مثل خورشید است، خودکفا و ماندگار، تامین نماینده جریانی از انرژی ثابت به تمام موجودات روی زمین. موتور انگیزه ما مانند خورشید لایه های مختلفی دارد. لایه بیرونی قابل رویت است، اما جریان واقعی از لایه درونی شروع می گردد که مهمترین لایه است.

اگر بتوانیم موتور انگیزه خودکفای خودمان را روشن کنیم، می توانیم زندگی معنادارتری را تجربه کنیم و از هر لحظه کاری که انجام می دهیم لذت ببریم و نقش ها و مسئولیت هایمان را طاقت فرسا نپنداریم. بگذارید برای درک بهتر، موتور انگیزه را به 3 بخش تقسیم کنیم:

لایه درونی: هدف

لایه پشتیبانی: توانمندنماینده ها

لایه بیرونی: قدردانی

لایه بیرونی

لایه بیرونی معروف به قدردانی شامل هر نوع استقبالی می گردد که می تواند انگیزه بخش باشد. این انگیزه می تواند به شکل احترام یا قدردانی باشد در قالبِ شنیدن تمجید و تحسین از زبان دیگران یا به شکل حمایت عاطفی باشد در قالب تشویق، بازخورد و انتقاد سازنده یا به شکل وابستگی باشد، به عبارتی با همراهان و دوستانی که با آن ها اهداف یا مسئولیت های مشترک داریم. در تحقیقی که اخیراً انجام شد، دریافتند پاداش تاثیر مثبتی بر انگیزه کاری دارد، اما هیچ رابطه قابل توجهی میان پاداش و رضایت شغلی وجود ندارد. بنابراین، تشخیص انگیزه بخش بودن پاداش مهم است، اما پاداش لزوماً سبب شاد کردن شما در یک موقعیت نامطلوب نخواهد شد.

لایه پشتیبانی

لایه دوم موتور انگیزه از اهداف شما پشتیبانی می نماید و می تواند هسته انگیزه ای را که دارید بزرگتر کند. اساساً، شرایط مطلوبی را برای پیشبرد روان امور فراهم می نماید. اگر مایل به انگیزه یافتن هستید، توانمندنماینده های مثبت پاسخ شما هستند که شامل دوستان، خانواده یا هر شبکه پشتیبانی می گردد که در زندگی ساخته اید.

لایه درونی

مهم ترین لایه و نیروی محرک واقعی پشت جریان انگیزه، درونی ترین لایه یا لایه هدف است. هدف چیزیست که انگیزه را از بی انگیزگی، برنده را از بازنده و شاد را از غمگین متمایز می نماید. هسته انگیزشی شما همان هدف شماست که با دو چیز حفظ می گردد: معنا داشتن و رو به جلو حرکت کردن. با داشتن این دو به عنوان مبنا، منبع قدرتی خلق می گردد که به طور نامحدود انرژی انگیزشی شما را تغذیه خواهد نمود.

چگونه هدف را زنده نگه داریم؟

معنا داشتن ساده است. اگر می خواهید راه انگیزه یافتن را پیدا کنید فقط یک سوال از خودتان بپرسید: چرا در پی یک هدف خاص هستم؟ اگر علت مبهم یا نامشخص باشد، پس انرژی انگیزشی شما هم به همان نسبت مبهم و نامشخص است. انگیزه برای انجام یک کار به شما انرژی می دهد، اما همان انرژی باید در جایی متمرکز باشد (شبیه لایه درونی خورشید، جایی که فشار و دمای آن بسیار زیاد است)، پس بدون یافتن معنا، هیچ جهتی برای تمرکز انرژی شما وجود ندارد.

قرار نیست با یافتن معنا جهان را تغییر دهید یا تاثیر شگرفی بر جامعه بگذارید. راز کار ِمعنادار ساده است: این کار باید به ارزش فرد یا چیزی که برای شما مهم است بیافزاید.

براساس یک پژوهش، خلاقیت یک راه ممکن به سوی معنا یافتن است: بسیاری از مفاهیم هسته ای در حوزه معنای زندگی از قبیل احتیاج به انسجام، اهمیت و هدف یا تمایل به جاودانگیِ نمادین به وسیله فعالیت خلاقانه قابل دستیابی است.

می رسیم به رو جلو حرکت کردن که معنای آن عدم توقف و ادامه حرکت است. مانند یک گلوله برفی، انگیزه با پیشرفت شتاب می گیرد، پس به حرکت ادامه دهید. خوشبختانه لازم نیست پیشرفت بزرگ باشد تا متوجه آن شوید. پیشرفت های کوچک هم به شما انگیزه می دهند به شرطی که قطع نشوند، مثل راننده ای که حین حرکت، سرعت کم اما ثابتِ رو به جلو را به ترمز و توقف کامل ماشین ترجیح می دهد.

ایجاد یک شاخص پیشرفت ساده نظیر چک فهرست یا نقاط عطف، راه بسیار خوبی برای تجسم بُرد های کوچک و بزرگ شماست. توجه کردن به این پیشرفت ها به مغز یاری می نماید آن ها را به رسمیت شناخته و تصدیق کند تا در مقابل به شما انرژی انگیزشی بدهد.

به همین علت بازی های ویدئویی اعتیادآورند، چون در جای جای این بازی ها شاخص پیشرفت وجود دارد. حتی اگر پیشرفت در جهانی کاملاً مجازی باشد، باز هم مراکز انگیزشی مغز را تحریک می نماید.

امروز چه چیزی شما را وادار به کار می نماید

چند لحظه هم که شده به این فکر کنید که تا الان به کجا رسیده اید؟ یک جنبه از زندگیتان را درنظر بگیرید که دوست دارید در آن بیشتر پیشرفت کنید. مثلاً به شغل کنونی تان فکر کنید. با همان چرا؟ شروع کنید. دلایل اینکه چرا در این شغل هستید یادداشت کنید. سپس به هسته انگیزه یا هدفتان فکر کنید.

یادداشت کنید که چه چیز معناداری در این شغل وجود دارد و چه ویژگی هایی دارد که به پیشرفت شما در زندگی یاری می نماید. پس از آن مقایسه کنید. آیا شغل فعلی شما در جهت پیشرفت شما در راه رسیدن به اهدافی که نوشته اید یاریی به شما می نماید؟ اگر پاسخ مثبت است، پس در جهت درستی قرار دارید. اگر منفی است یا زندگی شما در جهتی که می خواهید قرار ندارد، نترسید. به معنای واقعی کلمه کوشش کنید تا روی نقاط منفی تمرکز نکنید. اهدافتان را مجدداً مرور کنید و در جهت مثبت هدف گذاری کنید حتی اگر این هدف گذاری گام کوچکی به نظر برسد.

کلام آخر

شادی واژه مبهم یا توهمی نیست که مدام در جستجوی یافتنش باشید. همین که انگیزه واقعی زندگیتان را پیدا کنید، یک گام به شادی و یافتن معنا در هر کاری که انجام می دهید نزدیک تر می شوید. شاید تا به امروز برای حفظ انگیزه راه های زیادی را امتحان نموده باشید که هیچ کدام نتیجه بخش نبوده اند. علتش اینست که آن راه ها فقط تغییرات تدریجی ایجاد می نمایند، تغییر دائمی احتیاجمند یک رویکرد جامع است، رویکری که فقط روی یک حوزه از زندگیتان یا تغییر یک بخش از روزمرگی ها یا فعالیت هایتان تمرکز نکند.

شاید در پی تغییر اساسی هستید، اما احساس می کنید گام بسیار بزرگ یا قلمروی ناشناخته ای پیش روی شماست که در این نقطه از زندگیتان جرات قدم برداشتن به سمت آن را ندارید. حقیقت اینست که ارتقاء سطح زندگی این قدر پیچیده نیست، اگر حاضرید نخستین گام به سوی رسیدن به هدف زندگیتان را بردارید زمان یادگیری انگیزه یافتن همین حالا است!

منبع: lifehack.org

منبع: فرادید
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 1258

به "چگونه انگیزه قدرتمند درونی خودمان را پیدا کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه انگیزه قدرتمند درونی خودمان را پیدا کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید