پژوهشگران ایرانی افسردگی را با نانو درمان خواهند کرد

به گزارش رپید دانلود، پژوهشگران دانشگاه شهید بهشتی با همکاری دانشگاه مالایا مالزی توانستند با تشخیص سروتونین با یک روش مقرون به صرفه و استفاده از نانوترکیب های کربنی گامی در جهت درمان افسردگی بردارند.

پژوهشگران ایرانی افسردگی را با نانو درمان خواهند کرد

به گزارش گروه فناوری رپید دانلود، افسردگی از شایع ترین اختلالات روانی است که افراد زیادی به آن مبتلا هستند. محققان پژوهشکده لیزر و پلاسما دانشگاه شهید بهشتی با همکاری دانشگاه مالایا مالزی توانسته اند با استفاده از یک روش بسیار ساده و مقرون به صرفه نانوترکیب هایی سنتز نمایند که به عنوان یک حسگر می توانند به تشخیص و درمان بیماری هایی مانند افسردگی و آلزایمر یاری نمایند.

مهدی علیزاده محقق پژوهشکده لیزر و پلاسما دانشگاه شهید بهشتی درباره دستاورد های مهم این پژوهش گفت: در این پروژه توانستیم با جایگزین کردن نانومکعب های Co 3 O. 4 بر روی صفحات rGO با استفاده از روش هیدروترمال یک مرحله ای و بالابردن کارایی الکترود الکتروشیمیایی در شناسایی سروتونین که نوعی انتقال دهنده عصبی 5-HT (عامل جلوگیری از بیماری هایی، چون افسردگی و آلزایمر) است به درمان این بیماری یاری کنیم. تا به امروز روش های مختلفی مانند فلوریمتری و سیستم ایمنی آنزیمی برای شناسایی سروتونین به کار گرفته شده اند. در این روش ها محدودیت هایی مانند وقت گیربودن و احتیاج به اصلاح نمونه قبل از انجام تشخیص گزارش شده است. از طرف دیگر، چون 5-HT یک عامل الکتروفعالی به شمار می رود شناسایی آن با استفاده از روش های الکتروشیمیایی از کارایی بالاتری برخوردار است. با این وجود، غلظت کم 5-HT در شرایط فیزیولوژیکی و وجود مولکول های زیستی دیگر با پتانسیل اکسایش مشابه با 5-HT انجام روش های الکتروشیمیایی را با مشکل روبرو می نماید. مطالعه الکتروشیمیایی نشان می دهد که نانوترکیب های rGO-Co 3 O. 4 فعالیت الکتروکاتالیستی مناسبی در اکسیداسیون بیومارکر افسردگی سروتونین (5-HT) در بافر فسفات (PBS) از خود نشان می دهند.

علیزاده گفت: شناسایی 5-HT با استفاده از الکترود کربن شیشه ای اصلاح شده نانوکامپوزیتی rGO-Co 3 O. 4 تحت شرایط پویا با استفاده از روش آمپرومتری انجام شد و نتایج این پروژه نشان داد، نانوترکیب های rGO-Co 3 O. 4 به خوبی سروتونین را در حضور عامل های تداخلی مانند اسید اوریک، اسید اسکوربیک و دوپامین شناسایی می نماید.

وی معتقد است سادگی روش ساخت و نمونه های با کیفیت، همچنین کاهش هزینه، افزایش سرعت انجام کار و کارایی این طرح از ویژگی های نوآورانه آن است.

پژوهشگر دانشگاه مالایا مالزی در ادامه گفت: این طرح پژوهشی در مرحله آزمایشگاهی است و با انجام روش های دقیق تر دارویی و پزشکی قابلیت تجاری شدن دارد.

این پژوهش حاصل همکاری مهدی علیزاده محقق پژوهشکده لیزر و پلاسما دانشگاه شهید بهشتی و پژوهشگرانی از دانشگاه مالایا مالزی و دانشگاه کالاسالینگام هند است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 5

به "پژوهشگران ایرانی افسردگی را با نانو درمان خواهند کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پژوهشگران ایرانی افسردگی را با نانو درمان خواهند کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید