پاره شدن تسمه تایم خودرو چقدر خسارت وارد می نماید؟

به گزارش رپید دانلود، پاره شدن تسمه تایم خودرو در بیشتر مواقع چنان خسارتی به خودرو وارد می نماید که با خود می گویید کاش به گذشته برگردم و هر 20 هزار کیلومتر آن را عوض کنم. جمله تعویض تسمه تایم هر 60 هزار کیلومتر را به کلی فراموش کنید. علائم پاره شدن، قیمت تسمه تایم و دیگر اطلاعات لازم را در این گزارش بخوانید.

پاره شدن تسمه تایم خودرو چقدر خسارت وارد می نماید؟

خبرنگاران - مجتبی اسماعیلی: پاره شدن تسمه تایم ماشین علائمی دارد که اگر به آن مطلع باشید، می توانید جلوی خسارت بیشتر را بگیرید. در ادامه گزارش به آنالیز آسیب هایی که پاره شدن تسمه تایم به خودرو وارد می نماید، قیمت این محصول حیاتی و زمان بازرسی و تعویض آن می پردازیم.

تسمه تایم های تقلبی یا تاریخ گذشته در بازار پر شده اند

حتما می دانید که باید در فواصل زمانی تعیین که جلوتر به آن می پردازیم، نسبت به آنالیز و تعویض تسمه تایم خودرو اقدام کنید. جمله تعویض تسمه تایم هر 60 هزار کیلومتر را به کلی فراموش کنید. ابن روزها آن قدر تسمه های تقلبی یا تاریخ گذشته در بازار وجود دارند که ممکن است مکانیک هم متوجه کیفیت پایین آن نشود.

اما جدای بازبینی دوره ای تسمه تایم جهت جلوگیری از پاره شدن تسمه تایم، باید بدانید که این قطعه معمولا ناگهانی پاره نمی شود. پاره شدن تسمه تایم معمولا به آهستگی و در طی مدتی که البته چندان زیاد نیست، اتفاق می افتد. پس با مطلعی از نشانه های پاره شدن تسمه می توانید جلوی خسارت بیشتر را بگیرید.

علائم پاره شدن تسمه تایم خودرو

درباره نشانه های پاره شدن تسمه تایم خودرو باید گفت که این اتفاق با کاهش بی دلیل شتاب خودرو و افزایش مصرف سوخت شروع می شود. تسمه تایم فرسوده یا تقلبی قبل از رسیدن به مرحله پاره شدن، قدرت چنگ زنی سابق را ندارد و روی میل لنگ و چرخ دنده میل سوپاپ سُر می خورد. همین اتفاق باعث می شود که دور موتور خودرو شما نیز نوسان پیدا کند در حالیکه هیچ چراغ چکی روشن نشده است.

وقتی تسمه تایم به آخرین قدم برای پاره شدن نزدیک شد، خودرو شروع به ریپ زدن و دل دل کردن می نماید. اگر کمی از خودرو سر رشته داشته باشید، احتمالا همان موقع متوجه می شوید که این ریپ زدن با ریپ زدن به دلیل نقص در سیستم سوخت رسانی، فرق دارد.

توجه داشته باشید که علائم بالا ممکن است دلایل دیگری مانند نقص در سیستم سوخت رسانی و جرقه زنی، ایراد دریچه گاز، پمپ بنزین و… را هم داشته باشد. پس هرگز ریسک نکنید و هنگام روبرو با این علائم از معکوس کشیدن خودداری نموده ، و تا رسیدن به اولین مکانیکی، کم فشار رانندگی کنید. از مکانیک بخواهید علاوه بر چک کردن پارامترهای مختلف به وسیله دیاگ، تسمه تایم را هم چک کند.

با پاره شدن تسمه تایم چه اتفاقی می افتد و باید چه کار کنیم؟

اگر به علائم پاره شدن تسمه تایم توجه نکنید، در نهایت خودرو ناگهان خاموش می شود. در این صورت فقط یک بار استارت بزنید و اگر صدای قیژ مانندی را شنیدید و خودرو روشن نشد، دیگر به هیچ وجه استارت نزنید.

چرا که به احتمال بسیار زیاد تسمه تایم یا رد نموده یا پاره شده است. گاهی و در بعضی از خودروها، ممکن است هنوز شانس این را داشته باشید که با تعویض تسمه تایم، مشکل بر طرف شود. اما اگر به استارت زدن ادامه دهید، شک نکنید که موتور خودرو دچار آسیب جدی می شود.

با امداد خودرو تماس بگیرید و ضمن توضیح حادثه، خودرو را با یدک کش به مکانیکی منتقل کنید.

پاره شدن تسمه تایم چه خساراتی بر جا می گذارد؟

اگر خوش شانس باشید و با خودرو معکوس نکشیده باشید، شانس اندکی وجود دارد که تنها با تعویض کیت تسمه تایم، خودرو به حالت اول باز شود.

اما در غیر این صورت، کمترین خسارت وارد شده به موتور، کج شدن سوپاپ ها است. در حالت بدتر نیز یک عدد یا تمام پیستون ها می شکند و به داخل سیلندر آسیب می رساند که ممکن است بلوک سیلندر هم دچار آسیب شود.

در برترین حالت باید سر سیلندر خودرو باز شده ، و یک دست سوپاپ عوض کنید. بعلاوه کف تراشی سر سیلندر و تعویض واشر آن نیز الزامی است.

اما در بدترین حالت، علاوه بر موارد بالا باید پیستون ها و یاتاقان ها را هم تعویض کنید. اگر بلوک سیلندر هم آسیب دیده باشد مجبور به تعویض یا ترمیم آن هستید. در این صورت باید هزینه یک تعمیر موتور کامل را که مبلغ زیادی است، متقبل شوید. علاوه بر موارد بالا معمولا دسته موتورها نیز به دلیل تکان های شدید پیش از پاره شدن تسمه تایم، باید تعویض شوند.

زمان بازرسی

برای جلوگیری از پاره شدن نابه هنگام تسمه تایم خودرو، بهتر است هر پنج هزار کیلومتر (هر بار تعویض روغن) تا هر 10 هزار کیلومتر نسبت به آنالیز تسمه تایم خودرو حتی اگر آن را تازه عوض کردید، بپردازید.

راه دیگر جلوگیری از پاره شدن تسمه تایم خودرو، تعویض به موقع آن از روی کیلومتر کارکرد خودرو است و بسیاری از مالکان به همین عدد بسنده می نمایند.

اما در چه کیلومتری باید تعویض را انجام داد؟

زمان تعویض

معمولا خودروسازان در دفترچه راهنمای خودرو به صراحت زمان تعویض تسمه تایم خودرو را قید می نمایند. اما باید بدانید که زمان استاندارد بین المللی تعویض آن هر 60 هزار کیلومتر است.

اما نکته اینجاست که این زمان بندی بسیار کلی است. به این معنی که وقتی خودروی شما در حالت در جا کار می نماید هم تسمه تایم در حال اجرا وظیفه و تحمل فشار است و مدت در جا کار کردن خودرو هیچ روشی برای مقدار گیری ندارد، چرا که ترافیک خودرویی و عادات رانندگی از شهر به شهر و فرد به فرد متغیر است.

بنا به گفته تعمیرکاران ماهر، تسمه تایم ماشین در کلان شهرهای شلوغی مانند تهران، باید هر 45 هزار کیلومتر تعویض شود تا ریسک پارگی آن به حداقل برسد. پس ریسک نکنید و در همین کارکرد تسمه تایم خودروی تان را تعویض کنید.

قیمت تسمه تایم

در حال حاضر تسمه تایم با برندهایی مانند رایکالتون، پاور گریپ، کنتینتال و… در بازار وجود دارند. اما قیمت آنها بسیار فرق دارد. تسمه تایم موتور XU7 و EF7 با برند رایکالتون از 600 هزار تومان تا یک میلیون و 400 هزار تومان در بازار وجود دارند. اما باید بدانید که قیمت زیر یک میلیون تومان برای این برند اصلا منطقی نیست.

تسمه تایم موتور TU5 با برند پاور گریپ نیز از 800 هزار تومان موجود است، که نمونه اصلی قیمتی در حدود دو میلیون تومان دارد. قیمت تسمه تایم تیبا، ساینا و کوییک نیز از 270 هزار تومان شروع و به حدود 550 هزار تومان ختم می شود.

اما گران ترین تسمه تایم خودروهای داخلی متعلق به تندر 90 است که قیمت کیت کامل آن از دو میلیون و 800 هزار تومان شروع و به 6 میلیون و 800 هزار تومان ختم می شود. البته یکی از دلایل قیمت بالای این محصول در تندر 90 و ساندرو، کم بودن نمونه های تقلبی و بعلاوه کیفیت بهتر تسمه است.

تسمه را از کجا بخریم؟

توجه داشته باشید که بازار قطعات یدکی خودروهای داخلی سرشار از قطعات یدکی تقلبی، بی کیفیت و تاریخ گذشته است. این قطعات چنان ماهرانه فراوری می شوند که ممکن است مکانیک مورد اعتماد شما هم فریب بخورد.

در نتیجه بهتر است برای جلوگیری از پاره شدن تسم تایم، تسمه تایم محصولات ایران خودر را از ایساکو خریداری کنید. چرا که هم تاریخ فراوری دارد و هم برای زمان تعیینی گارانتی می شود. برای محصولات سایپا نیز بهتر است به مراکز سایپا یدک مراجعه کنید.

منبع: بیت ران
انتشار: 28 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1403 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 1638

به "پاره شدن تسمه تایم خودرو چقدر خسارت وارد می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاره شدن تسمه تایم خودرو چقدر خسارت وارد می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید