وریدهای واریسی را چه کار کنیم؟

به گزارش رپید دانلود، وریدها در هر بخشی از بدن ما وجود دارند، اما بسیاری از ما متوجه وجودشان نمی شویم تا هنگامی روی پاهایمان به شکلی شبکه ای از خطوط آبی آن ها را می بینیم.

وریدهای واریسی را چه کار کنیم؟

به گزارش رپید دانلود وریدهای گشاد شده و آزارنده ای که روی پاهایتان می بینید را وریدهای واریسی می نامند و یک عارضه پزشکی رایج است که حدود یک سوم جمعیت را دچار خود می نماید.

چرا وریدهای واریسی ایجاد می شوند؟ تا حدی علت به شیوه کار وریدها برمی گردد که مانند نردبان عمل می نمایند. وریدها داری دریچه هایی هستند که به بازگشت تدریجی خون به سمت قلب بدون نشت خون یاری می نمایند. هنگامی که این دریچه ها ضعیف می شوند یا افتادگی پیدا می نمایند، خون و مایعات در بخش های پایینی پا جمع می شوند و با فشار آوردن روی دیواره وریدها باعث ایجاد وریدهای واریسی بزرگ تر و کلفت تر می شوند. این فرآیند با افزایش سن، فشار وزن ناشی از ایستادن یا بی حرکتی طولانی، عوامل ژنتیکی، بیماری های رگ های خونی، تجمع مایعات در بدن و بارداری بدتر می گردد.

گاهی این اختلال کار وریدها به ورم کردن پاها، احساس درد، خستگی عضلانی، تغییر رنگ پوست یا حتی زخم های پوستی می انجامد.

اگر متوجه برجستگی آزارنده وریدهای پایتان شدید، بهتر است با پزشکی عمومی، متخصص پوست یا جراح عروق مشاوره کنید.

  • لخته شدن خون در وریدهای عمقی

در این شرایط ممکن است لخته خونی در وریدهای عمقی پا ایجاد گردد و عارضه ترمبوز وریدهای عمقی(DVT) به وجود آید که می تواند خطرناک و حتی مرگبار باشد.

ترمبوز وریدهای عمقی ممکن است به صورت رنگ پریدگی، تورم یا درد در بخش پایینی پا بروز کند و رشته یا توده سفتی در پشت ساق حس گردد. این عارضه بیش از همه در افراد دچار اختلال انعقاد خون، زنان باردار یا زنانی که بعضی از قرص های پیشگیری از بارداری را مصرف می نمایند، افرادی که مسافرت های طولانی می نمایند و برای مدت های طولانی بی حرکت هستند و بالاخره افرادی که به تازگی جراحی ارتوپدی مانند تعویض مفصل ران انجام داده اند، رخ می دهد. سونوگرافی می تواند به تشخیص سریع لخته در وریدهای عمقی پا یاری کند.

به افرادی که وریدهای واریسی دارند و دچار عارضه جدی نیستند، می توان با اقدامات ساده ای یاری کرد، ازجمله ورزش مرتب، محدود کردن مصرف نمک، بالا بردن پا به طور منظم و پوشیدن جوراب های واریس که بخش پایینی پا را به شیوه ای تدریجی می فشارند و به بازگشت خون به بالا به سمت قلب یاری می نمایند.

جوراب های واریس هنگامی بسیار مؤثر هستند که روی برچسبشان میزان فشاری در حد 20 تا 30 میلی متر جیوه درج شده باشد.

البته بعضی از افراد مبتلا به بعضی از بیماری ها و عوارض عروقی نباید این جوراب ها را بپوشند، بنابراین قبل از استفاده از آن ها با دکترتان مشورت کنید.

  • استفاده نادرست از جوراب های واریساستفاده نادرست از جوراب های واریس

  • درمان جراحی و زیبایی وریدهای واریسی

درمان های جراحی زیبایی یا طبی ممکن است برای بهبود ظاهر پاهای دارای وریدهای واریسی به کار رود. جراح عروق ممکن است از جراحی بریدن وریدها (فلبکتومی) یا ابلیشن درون وریدی با استفاده از لیزر یا امواج رادیویی برای کاهش اندازه وریدهای واریسی استفاده کند.

وریدهای کوچک تر عنکبوتی یا شبکه ای (تلانژکتازی) را اغلب می توان با روش های زیبایی مانند لیزر PDL یا لیزر IPL یا تزریق مستقیم دارو به داخل وریدهای کوچک (اسکلروتراپی) رفع کرد.

این درمان های به اصطلاح با کمترین تهاجم اگر از طریق پزشک متخصص تعلیم دیده انجام شوند ممکن است در ابتدا به طور گذرا قرمزی، کبودی یا تغییر رنگ پوست ایجاد نمایند، اما به طورمعمول با گسیختگی سطح پوست نمی شوند، جای زخم نمی گذراند و مشکل گردش خونی ایجاد نمی نمایند. این درمان ها را نباید در زنان باردار یا شیرده یا در افراد دارای سابقه لخته های خونی یا بیماری عروقی انجام داد.

اگر وریدهای واریسی تان برایتان آزارنده نیست و بیماری خاصی ندارید، ممکن است بهترین کار این باشد که اصلاً کاری انجام ندهید، چراکه هیچ کدام از درمان های جراحی و زییایی کاملاً بی خطر نیستند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 59

به "وریدهای واریسی را چه کار کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وریدهای واریسی را چه کار کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید