روحانی: این هفته واکسیناسیون در کشور آغاز می شود

به گزارش رپید دانلود، رییس جمهور با بیان اینکه از این هفته واکسیناسیون در کشور آغاز می شود، گفت: قبل از 22 بهمن و در همین هفته و طبق اولویت های وزارت بهداشت کار واکسیناسیون با کادر درمان و بعد افراد دارای بیماری زمینه ای و مسن آغاز می شود.

روحانی: این هفته واکسیناسیون در کشور آغاز می شود

به گزارش ایسنا، حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه خوشحالیم شرایط کشور طوری است که می توانیم جلوی ایجاد موج چهارم را بگیریم، اظهار کرد: مردم باید خیلی مراقب باشند. این ویروس قبلاً سن و سال می شناخت و سراغ بالای 60 سال می رفت، اما الان دیگر سن و سال هم نمی شناسد و سراغ هر کسی می رود.

وی اضافه کرد: همانطور که دیدیم در هفته های اخیر دو نفر از ورزشکاران ما آقایان میناوند و انصاریان را بر اثر ابتلا به این ویروس از دست دادیم.

روحانی با یادآوری اینکه نزدیک به یک سال از شیوع ویروس کرونا در کشور می گذرد، گفت: آماری که هفته پیش در این جلسه اعلام شد نشان داد که رعایت پروتکل های بهداشتی کاهش پیدا کرده و به 80 درصد رسیده و امروز نیز آمار رعایت پروتکل های بهداشتی به 75 درصد رسیده است. اگر همینطور فرایند کاهشی ادامه پیدا کند، فرایند ابتلا و سپس مرگ و میر افزایش می یابد.

رییس جمهور با اشاره به اهمیت درمان کرونا اظهار کرد: تا امروز این ویروس درمان قطعی و موثری نداشته است. البته آن دارو هایی که در جهان می گویند موثر است را ما در ایران به دنبال ساخت و سازش رفته ایم و آن ها را در کشور داریم و به بیمارستان ها داده ایم.

وی با اشاره به آغاز فرایند واکسیناسیون در جهان اظهار کرد: اگر قرار بود فرایند رسیدن به واکسن سیر طبیعی را طی کند احتمالاً باید یک یا دو سال دیگر هم صبر می کردیم، اما به خاطر تلفات این ویروس، سازمان بهداشت مجوز اضطراری داد و الان 6 تا 7 واکسن معروف در جهان ساخته شده است که مصرف می شوند، اما 8 میلیارد نفر را در جهان بخواهیم واکسن بزنیم مدت ها طول می کشد.

روحانی تاکید کرد: حتی اگر در هر کشور 80 درصد مردم بخواهند واکسن بزنند نیز باز کاری بزرگ و طولانی است و مسائل خود را دارد. ما هم در ایران جمعیت 80 میلیونی داریم و نیاز به عدد قابل ملاحظه ای از واکسن داریم.

رییس جمهور با بیان اینکه امکانات تزریق واکسن به گونه ای نیست که ظرف یکی دو روز کار واکسناسیون انجام شود، شرح داد: اگر بر فرض واکسن آماده باشد یکی دو روزه که نمی توان کار واکسیناسیون را تمام کرد. این امر نیاز به شاید شش ماه زمان دارد.

روحانی با بیان اینکه از این هفته واکسیناسیون در کشور آغاز می شود، گفت: قبل از 22 بهمن و در همین هفته و طبق اولویت های وزارت بهداشت کار واکسیناسیون با کادر درمان و بعد افراد دارای بیماری زمینه ای و مسن آغاز می شود. بخشی از محموله واکسن در ماه فوریه و بخشی دیگر در ماه مارس به دست ما خواهد رسید که امیدواریم تا اوایل فروردین این واکسیناسیون انجام شود.

وی اضافه کرد: همچنین امیدواریم که تا فصل بهار و تابستان واکسن های ایرانی هم آماده شوند و به دست عموم برسند.

رییس جمهور تاکید کرد: اما حتی اگر این واکسیناسیون انجام شود ما بازهم باید بدانیم که لازم است تا یک سال آینده پروتکل های بهداشتی را باید رعایت کنیم؛ چرا که تاثیرگذاری واکسن صدردصد نیست و همچنان باید مراقبت ها انجام شود.

روحانی ادامه داد: امر واکسیناسیون نباید موجب شود که ما در برابر کرونا بازهم دچار عادی سازی شویم و بگوییم الحمدلله واکسن رسید و یکی دو ماه دیگر نوبت ما می شود و دیگر لازم نیست رعایتی انجام دهیم.

منبع: فرارو
انتشار: 25 اسفند 1399 بروزرسانی: 25 اسفند 1399 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 829

به "روحانی: این هفته واکسیناسیون در کشور آغاز می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روحانی: این هفته واکسیناسیون در کشور آغاز می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید