خوردن یک هات داگ چند دقیقه از عمر انسان کم می کند؟

به گزارش رپید دانلود، محققان بهداشت وتغذیه در دانشگاه میشیگان 5 هزار و 853 غذای موجود در رژیم غذایی آمریکایی ها را تجزیه و تحلیل کردند و میزان سالم یا ناسالم بودن آن ها را با یک اندزه گیری استاندارد مقایسه کردند.

خوردن یک هات داگ چند دقیقه از عمر انسان کم می کند؟

به گزارش گروه وبگردی خبرنگاران، هات داگ که یکی از فست فود های هیجان انگیز اقشار مختلف به تعداد میرود، در وعده غذایی بسیاری ها جا خوش کرده. روزنامه هفت صبح نتایج یک مطالعه نو را در مورد مصرف هات داگ بررسی کرده است:

یک هات داگ به تنهایی می تواند 36 دقیقه از عمر انسان را به علت اثرات سو غذا های فرآوری شده کوتاه کند. این مطالعه همچنین نشان داد که غذا های تازه مانند میوه ها، آجیل، حبوبات و سبزیجات بدون نشاسته با هر لقمه لحظات ارزشمندی به طول عمر انسان می افزایند.

محققان بهداشت و تغذیه در دانشگاه میشیگان در این مطالعه، پنج هزار و 853 غذای موجود در رژیم غذایی آمریکایی ها را تجزیه و تحلیل کردند و اندازه سالم یا ناسالم بودن آن ها را با یک اندزه گیری استاندارد (اندازه زمانی که به طول عمر اضافه می کند یا از آن کم می کند) مقایسه کردند.

آن ها به منظور فهرست بندی بار های مفید و مضر سلامتی هر ماده غذایی از نوترین متون علمی تغذیه ای برای برآورد بیماری های مربوط به دسته خاصی از غذا ها استفاده کردند، به نام مثال، نویسندگان مطالعه فرض کردند که 45 صدم دقیقه به ازای مصرف هر گرم گوشت فرآوری شده از عمر کاسته می شود. برعکس به ازای مصرف هر گرم میوه یک دهم دقیقه به طول عمر اضافه می شود.

تعداد دقایق سالم زندگی به دست آمده یا از دست رفته در هر وعده غذا با شاخص تغذیه سلامت (HENI) که محققان آن را به ادبیات علمی معرفی کرده اند، اندازه گیری می شود.

شاخص تغذیه سلامت، 15 عامل رژیم غذایی از مطالعه بار جهانی بیماری که بار ناتوانی و مرگ را به دلایل مختلف بررسی می کند، در نظر می گیرد.

این ها مزایای سلامتی مرتبط با غذای حاوی شیر، آجیل و دانه ها، میوه ها، کلسیم، اسید های چرب امگا 3 از غذا های دریایی، فیبر ها و اسید های چرب غیر اشباع (PUFAs) و آسیب های سلامتی مرتبط با غذای حاوی گوشت فرآوری شده، گوشت قرمز، اسید های چرب ترانس و نوشیدنی های شیرین شده با قند و سدیم را پوشش می دهند.

محققان برای هر یک از این عوامل رژیم غذایی، دقیقه های سالم زندگی را از دست داده یا بدست آمده را به ازای هر گرم غذای مصرف شده برآورد کردند.

آن ها با استفاده از این تخمین ها به نام مثال، محاسبه کردند که یک هات داگ معمولی گوشت گاو روی نان با توجه به محتوای بالای گوشت فرآوری شده، سدیم و اسید های چرب ترانس، 36 دقیقه از زندگی انسان کوتاه می کند.

سایر غذا های فرآوری شده که ممکن است عمر انسان را کوتاه کنند شامل بی کن (6 دقیقه و 30 ثانیه در هر وعده)، پیتزا (7 دقیقه و 8 ثانیه) و چیزبرگر دو نفره (8 دقیقه و 8 ثانیه) است. در طرف مقابل طیف، غذا هایی که به طول عمر انسان می افزایند عبارتند از: ماهی قزل آلا (13 دقیقه و 5 ثانیه در هر وعده)، موز (13 دقیقه و 30 ثانیه) و آووکادو (2 دقیقه و 8 ثانیه).

غذا های دریایی از حدود 10 دقیقه تا حدود 70 دقیقه به عمر انسان می افزایند که علت آن دامنه وسیع محتوای اسید های چرب امگا 3 سالم است که اندازه آن در ماهی تا سخت پوستان به طور گسترده ای فرق دارد.

منبع: مهر

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 3 آبان 1400 بروزرسانی: 3 آبان 1400 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 1170

به "خوردن یک هات داگ چند دقیقه از عمر انسان کم می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوردن یک هات داگ چند دقیقه از عمر انسان کم می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید