خریدار جدید ایران مال کیست؟

به گزارش رپید دانلود، چند وقت پیش بود که آگهی مزایده ایران مال به قیمت 85 هزار میلیارد تومان منتشر شد و حالا خبر ها حاکی از این است که شرکت ساخت و ساز حامی کیان سازه 35 درصد ایران مال را خریداری کرده است. اما خریدار جدید ایران مال کیست؟

خریدار جدید ایران مال کیست؟

به گزارش تجارت نیوز، از همان زمان که خبر فروش ایران مال با قیمت 85 هزار میلیارد تومان منتشر شد، اولین سوال این بود که کدام شرکت می تواند ایران مال را بخرد. به خصوص اینکه اعلام شده بود ایران مال یکجا به فروش می رسد. اما حالا هم شرایط فروش ایران مال قابل تامل است و هم معینات شرکت خریدار آن.

شرکت حامی کیان سازه خریدار جدید ایران مال است. شرکتی که آخرین سرمایه ثبتی آن 100 میلیون تومان است، اما با این سرمایه اندک یکی از گرانترین معامله سال های اخیر را انجام داده است. یعنی شرکتی با سرمایه ثبتی 100 میلیون تومانی، بخشی از سهام ایران مال 85 هزار میلیارد تومانی را خریده است.

شرکت حامی کیان سازه در سال 97 مالک 3 درصد سهام بانک آینده بوده، اما در سال 98 بانک آینده 100 درصد سهام ایران مال را از همه سهامداران خرید و حالا این شرکت خریدار 35 درصد ایران مال است.

از دیگر نکات مبهم درباره این شرکت، لیست معینات اعضای هیات مدیره و بازرسان آن است. به گونه ای که یکی از اعضایی که نام آن ها در لیست آمده، عضویت و فعالیت در این شرکت را در مصاحبه با تجارت نیوز تایید نمی کند.

شرایط خرید ایران مال

برخی از کارشناسان معتقدند که بانک آینده از یک سو ناچار به فروش ایران مال بوده و از سوی دیگر، تمایلی برای این واگذاری نداشته است. این یعنی فروش ایران مال، واگذاری درون سازمانی بوده است؟

قرار بود ایران مال به صورت یکجا و به قیمت 85 هزار میلیارد تومان فروخته شود، اما احتمالا به دلیل قیمت بالا بانک آینده تصمیم به فروش یک سوم ایران مال گرفته است و دیروز آگهی مزایده 35 درصدی ایران مال به شرکت حامی کیان سازه با شرایطی خاص منتشر شد.

طبق این آگهی 35 درصد ایران مال به ارزش حدود 30 هزار میلیارد تومان به شرکت حامی کیان سازه واگذار می شود و این شرکت مبلغ حدود 6 هزار میلیارد تومان معادل 20 درصد از مبلغ مورد توافق را به سهام بورسی رایج المعامله به بانک انتقال می دهد و الباقی آن، طی توافق بین بانک و شرکت حامی کیان سازه طی بازه زمانی معین پرداخت خواهد شد.

پس از انتشار این اطلاعات در سامانه کدال نماد بورسی وآیند به دلیل افشای اطلاعات گروه الف و پیگیری واگذاری 35 درصد از ایران مال متوقف شد و به نظر می رسد بازگشایی این نماد طول خواهد کشید.

نکته مهم فروش 35 درصد از ایران مال این است که بانک آینده در اطلاعیه منتشر شده نحوه و مدت زمان تسویه حساب را معین نکرده است.

محمد خبری زاد، کارشناس بازار سرمایه در رابطه با فروش 35 درصد ایران مال گفت: برخی شایعات حاکی از انتقال درون سازمانی ایران مال است به نوعی که از این راه سود شناسایی می شود و در بازار سهام نیز بی سابقه نبوده و قبلا در پدیده شاندیز نیز این اتفاق افتاده است.

خبری زاد در ادامه در رابطه با تاثیر این واگذاری بر سهام بانک آینده گفت: سازمان بورس این نماد را به این راحتی بازگشایی نخواهد کرد و باید صورت های مالی و سازو کار پرداخت مالی این معامله معین شود و احتمالا به مدت زیادی متوقف خواهد بود و این به ضرر سهامداران است.

همچنین پیام آرمان، کارشناس بازار های کالایی در رابطه با این واگذاری گفت: دیتای دقیقی از شرکت حامی کیان سازه که خریدار 35 درصد از ایران مال است در دسترس نیست، اما بانک آینده مدت ها بود که قصد فروش ایران مال را برای تسویه اوراق بدهی خود داشت و اینکه این 35 درصد با شرایط زمانی به فروش رسیده امری بدیهی است، چون شرکت ها این مقدار سرمایه را به صورت نقد در دسترس ندارند.

منبع: فرارو
انتشار: 23 بهمن 1399 بروزرسانی: 23 بهمن 1399 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 760

به "خریدار جدید ایران مال کیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خریدار جدید ایران مال کیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید