ثبت 8 اثر طبیعی قم در فهرست آثار ملی

به گزارش رپید دانلود، به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، 8 اثر طبیعی قم برای نخستین بار در میراث طبیعی کشور به ثبت ملی درآمد.

ثبت 8 اثر طبیعی قم در فهرست آثار ملی

در جلسه ای که روز شنبه 24 آذر ماه با حضور کارشناسان در کمیته ثبت میراث طبیعی و با حضور کارشناسان، صاحب نظران و مسئولان مربوطه برگزار گشت، 8 اثر از آثار طبیعی قم مورد بررسی قرار گرفت.

حمید یزدانی گفت:

آثاری چون کوه دوبرادران قم، گنبد نمکی قم، درخت چنار آمره، درخت چنار گیو، درخت چنار کهک، درخت چنار قنات بالا، درخت چنار گذر امامزاده، درخت چنار مسجد پاچنار هر سه در روستای رشنو، واجد شرایط ثبت در فهرست آثار ملی طبیعی شناخته شدند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و توریستی به کوه دوبرادران که دو قله دارد اشاره کرد و شیب های تند و پرتگاه های خطرناک آن را دارای دورنمایی خاص و مجذوب کننده در شهر قم دانست. وی در این باره گفت:

قرارگیری کوه دوبرادران در کنار کوه خضر و مسجد جمکران جلوه خاصی به آن بخشیده است. مردم استان نسبت به این کوه علاقه بسکمک دارند و از آن برای برنامه های کوهنوردی و سنگ نوردی از آن استفاده می کنند.

وی با اشاره به شرایط سخت کوه و از دست دادن جان چندین توریست در آن، صعود به کوه را به صورت کاملا فنی و بر اساس برنامه و نیازمند تجهیزات دانست.

یزدانی همچنین گنبد نمکی قم را از جاذبه های توریستی و منحصر به فرد در 25 کیلومتری شهر قم و در جهت جاده قم به جعفرآباد دانسته و گفت:

درون گنبد نمکی آبگیر کوچکی است که بر زیبایی های این پدیده افزوده است. به طوری که یکی از کم نظیرترین چشم اندازهای طبیعی کشور را می توان در آنجا شاهد بود. از ویژگی های مهم این اثر که آن را از سایر گنبدهای نمکی کشور متمایز می کند قرار گرفتن آن در دشت است.

وی به اهمیت فراوان علمی و توریستی این مکان را از یک سو و سیر تخریبی ایجاد شده از طریق توریستان اشاره کرد و گفت:

با توجه به این عوامل، ثبت این اثر در فهرست میراث طبیعی کشور، بیش از پیش الزامی بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و توریستی استان قم به موقعیت روستای آمره در بخش خجلستان قم و دهستان دستجرد اشاره کرد و چنار آمره را یکی از کهنسال ترین چنارهای ایران دانست. وی سن این درخت با صلابت را که محل اجتماع مردم آمره است، حدود 750 الی 800 سال برآورد کرد.

یزدانی اضافه کرد:

در بخش خجلستان قم و در کوهستان دستجرد روستای دیگری نیز موجود است که به روستای گیو معروفیت داد. چنار کهنسال این روستا، درختی با شکوه و زیباست که در محوطه امامزاده جعفر قرار گرفته است.

یزدانی همچنین کهک را به علت کثرت روستاهای ییلاقی از مراکز مهم توریستی شناخته شده دانست و گفت:

از مهم ترین شاخصه های چنار کهک این است که سند مکتوب در خصوص قدمت این اثر وجود دارد و در سفرنامه ها از جمله سفرنامه سبزواری به این درخت اشاره شده است، سن این درخت حدود 650 سال تخمین زده می شود.

یزدانی در سرانجام، ورود توریستان به روستاها را علاوه بر تاثیر مثبت، دارای اثرات منفی خسارت به این درختان دانست. وی نوشتن بر روی درختان را یکی از بدترین خسارات دانست و ابراز امیدواری کرد با ثبت ملی این آثار طبیعی و آموزش به جوامع محلی، بتوان به حفظ اصولی درختان کمک کرد و از خسارت به آن ها جلوگیری کرد.

منبع: کجارو / میراث آریا
انتشار: 7 فروردین 1401 بروزرسانی: 7 فروردین 1401 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 1333

به "ثبت 8 اثر طبیعی قم در فهرست آثار ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت 8 اثر طبیعی قم در فهرست آثار ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید